SEO Hocası'na Merak Ettiğini Sor!

site içi link yapısı

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
8 sene önce 925 Görüntülenme

yeni bir haber yazılımı yazdırıyorum link yapısı sizce nasıl olsun? ornekdomain.com/basbakan-ankarada-konustu-21.html mi olsun yada ornekdomain.com/basbakan-ankarada-konustu-21/ şeklindemi?

ikinci sorum ise foto galeri, ekonomi, spor vb bölümler olacak bunlar kategori şeklindemi olsun yoksa sub-domain şeklindemi?
ornekdomain.com/ekonomi/
ekonomi?ornekdomain.com

not: yazılımı yazdırırken en uygun link yapısına göre yazdıırmak istiyorum. SEO yu size yaptıracağız. Daha sonradan yazılımda modifikasyonlar ücrete tabi. İlk başta ne istersek bedava.

site içi link yapısı için Yanıtlar

 • admin
  Admin 8 Nisan 2014, 14:48

  Merhaba Mehmet Ali bey, belirttiğiniz 2 farklı uzantıya bir tane daha yenisini ekleyerek önem sırasına göre belirtmek istiyorum.
  /basbakan-ankarada-konustu/
  /basbakan-ankarada-konustu-21/
  /basbakan-ankarada-konustu-21.html

  ilk örnekte sadece haber ismi bulunmaktadır. Bu en özet ve anahtar kelimeyle en uyumlu link yapısıdır. Bu sebeple en değerlisidir.
  ikinci örnekte id eklenmiş link yapısı bulunur. Eğer yazılımsal olarak id zorunluluğu varsa bu önerilir. Ancak yoksa ilk örneği öneririz. Tabi aynı isimle ikinci haber eklenirse bu durumda otomatik /basbakan-ankarada-konustu-1/ gibi rakamsal ilavelerle yeni başlıklar belirtilmelidir. Hem id hem de uzantı ilavesinin düşüreceği değer sebebiyle sonuncu olan en düşük değere sahip link yapısıdır.

  kategorilerin link yapısında ise, alt klasör yapısını öneririz. site/kategori/ekonomi ekonomi kategorisinin kök domainden uzaklaşmasına sebep olacağı için anasayfadan alacağı etkiyi azaltacaktır bu sebeple kök domaine daha yakın şekilde site/ekonomi gibi oluşturulmalıdır. Subdomain olması ise farklı bir siteymiş gibi davranmasına yol açarak, anasayfanın gücünden istifade edememesine sebep olur. Dolayısıyla ekonomi subdomaini kendi gücünü de anasayfaya yansıtamayacaktır. Eğer tamamiyle farklı sektörlerde içerik girecek olursanız örneğin oyun sitesine haber içerikleri girmek gibi, genel algının dağılmaması açısından oyun/haber yerine haber.oyun subdomaini ile bu farklı içeriği sunmak daha doğru olacaktır.

Cevapla

site içi link yapısı Sorusunu Cevapla

site içi link yapısı ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla