SEO Fiyat Hesaplama

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

[toc]

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO Makale sayısıyla doğru orantıda artan bir grafik çizmektedir. Makalelerin sayısı, niteliği, özgünlüğü ve kullanıcı odaklı sağladığı fayda SEO için en etkili kriter olarak değerlendiriliyor. Sosyal medyanın gelişmesiyle, SEO’nun papucu yavaş yavaş dama atılırken Google’ın son yaptığı hamle ile SEO ve sosyal medya hala çekişmesini sürdürüyor, en azından durum Google için hala böyle. Büyük kurumların stratejileri ziyaretçiyi paralı reklamlar veya arama motorlarından bulmak daha sonra sosyal medya yardımıyla müşteriyi takipçi haline getirmektir. Dolayısıyla SEO, çok önem vermemiz gereken bir konu, önümüzde ki yıllarda da bu böyle olacak. Google’ın son güncellemesinden önce en kaliteli backlinkleri alan , Google’da en tepeye oturuyordu. Google Panda güncellemesinden sonra içerik neredeyse backlinkten daha önemli hale geldi. Bu yazıda SEO uyumlu makalenin nasıl yazıldığını örnekleri ile öğreneceğiz.

Not: Bir websitesine ve makaleye başlamadan önce mutlaka bir kelime analizi yapılmalı, doğru anahtar kelime tespit edilmeli ve bu anahtar kelime üzerine çalışma yapılmalıdır.

Yalnız şunu da söylemeden edemeyeceğim: İnternet üzerindeki projenizin başarısı Google’a bağlıysa şunu aklınızdan çıkartmayın: Google’a bir yazılım gözüyle bakmayı ne zaman bırakırsanız , o zaman başarılı olursunuz. Google, dünya üzerindeki hiçbir yazılıma benzemez. Mühendisleri sürekli algoritmaları geliştirir. Google’ın amacı arama yapan kullanıcılara en doğru ve en sağlıklı bilgiyi sağlamaktır. Bu yüzden de aşağıdaki kurallara uymadan önce, makalenizin gerçekten insanlara yarar sağlayacağından emin olun. Çünkü Google sadece aşağıdaki verilerle ilgilenmiyor. Bundan daha önceki verileri alıyor, değerlendiriyor ve bu verilerle karşılaştırıyor. Hatta yenilenen çeviri algoritmaları ile içeriğinizi alternatif dillerle özgünlük karşılaştırmasına bile tabi tutuyor.

Seo Uyumlu Makale Örneği

Mesela aşağıdaki maddelerden biri şöyle :” İçerik En Az 300 Kelime Olmalıdır.” Google çok kapsamlı araştırmalar yaptıktan sonra yararlı bir makalenin en az 300 kelime olabileceğini hesaplamıştır ya da bir ziyaretçi, sitede 3 dakikadan az kalıyorsa Google’ın düşüncesi “ Ziyaretçi bu siteden yararlanamamıştır “ oluyor. O yüzden ilk dikkat etmeniz gereken şey okunabilirliği sağlamak yani makalenin gerçekten yararlı olmalıdır. Önce ziyaretçiyi memnun edeceksiniz daha sonra Google’ı.

Başlık Kısmı

Başlık Anahtar Kelimeyi İçermeli
Başlık Anahtar Kelime ile Başlamalı
Başlık En Az 3 Kelimeden Oluşmalı
Başlık En Fazla 66 Karakterden Oluşmalı

Bağlantılar ( Url Kısmı )

Url Anahtar Kelimeyi İçermeli

Meta Kısmı

Açıklama Kısmı Anahtar Kelimeyi İçermeli
Açıklama Kısmı En Fazla 160 Karakter Olmalıdır
Açıklama Kısmı Anahtar Kelime ile Başlamalıdır

Makale içi Başlık Kısmı

Anahtar Kelime H1 Etiketi ile Kullanılmalıdır
H1 Etiketi Anahtar Kelime ile Başlamalıdır
Anahtar Kelime H2 Etiketi ile Kullanılmalıdır
Anahtar Kelime H3 Etiketi ile Kullanılmalıdır

İçerik Kısmı

İçerik En Az 300 Kelime Olmalıdır.
İçerikte ki Anahtar Kelime Oranı 2.5-3.0% Olmalıdır
Anahtar Kelime İçeriğin İlk 50-100 Kelimesi Arasında Bulunmalıdır.
İçeriğin Görsellerinden En Az 1’inin Alt Etiketi Anahtar Kelime Olmalıdır
Anahtar Kelime Kalın, İtalik ve Altı çizili olarak İçerikte Yer Almalıdır.
İçerikte Anahtar Kelime ile Linklenen Bir Giriş birde Çıkış Linki Olmalıdır.
Anahtar Kelime İçeriğin Son 50-100 Kelimesi Arasında Bulunmalıdır.

Umarım tavsiyeme uyup önce ziyaretçinin yararlanabileceği bir makale yazıp daha sonra bu maddelere uymaya gayret gösterirsiniz. Bu maddeler hem içeriğin zengin olmasını sağlıyor hemde kullanıcının makaleyi okurken sıkılmamasını sağlıyor.

Son olarak WordPress kullananlar için bir eklenti tavsiye etmek istiyorum. Makalenizi hazırladıktan sonra anahtar kelimenizi eklentiye kayıt ediyorsunuz ve eklenti yukarıda ki SEO kurallarının hepsini kontrol ediyor daha sonra size hangilerinin eksik olduğunu ve makalenizin SEO puanının kaç olduğunu gösteriyor. Hatta bazı maddeleri gözden kaçırmışsanız (kalın, italik ve altı çizili), eklenti sizin yerinize bu kuralları makalenize uyguluyor.

SEO Uyumlu Makale Neden Önemlidir?

Dediğim gibi Google her geçen gün mühendisleri tarafından geliştiriliyor ve şuan için 200 civarı SEO kriterinin olduğu varsayılıyor. Gittiğim bir seminerde bir Google çalışanı şunu söylemişti : Siz bir mühendisin yanına gittiğinizde kurallar gereği mühendis önce bilgisayarının ekranını kapatmak zorundadır. Aksi taktirde sizinle konuşamaz, hiçbir şekilde ekranını kimseye gösteremez sadece mühendisler aralarında bu kurala uymayabilir.

Gördüğünüz gibi bu kuralları %100 öğrenmek çok zor fakat tahmin ve daha sonrasında test yoluyla bu kuralları öğrenebiliriz. Sizden istediğim şu sorunun cevabını vermeniz : “ Sizce Google arama sonuçlarına etki eden faktörler ne olabilir ? “ ne kadar uçuk , ne kadar saçma bir cevap aklınıza gelmişse bile duymak istiyorum. Benim aklıma gelen cevaplardan biri : Bence Google, sitede ki sosyal medya hesaplarını örümcekleri yardımıyla tespit ediyor; takipçi, takip ettikleri ve gönderi sayılarını inceliyor. Bu da bir SEO kriterini oluşturuyor. Bu değerler bir birlerine ve genele ne kadar orantılıysa o kadar artı puan veriliyor. Ne kadar çok kişinin fikrini duyarsak o kadar çok teorimiz ve test etme şansımız olur. Daha çok teoriye ulaşabilmemiz için yazıyı aşağıda ki butonları kullanarak paylaşırsanız sevinirim.

SEO Hocası
SEO Hocası
9 Ağustos 2017

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ? için Yorumlar

 • Kayahandelikaya
  Kayahandelikaya 25 Ağustos 2018, 20:59

  Merhaba siteme mekale yazdırdım ama doğrumu yazılmış bilmiyorum. SEO hocası bi dahaki sefere sizi tercih edeceğim. Fiyatlarınızı gördüm bayaa makülmüş. Böyle bi çalışma için az bile ücret istiyorsunuz. Ben ödemeyi yaptıktan sonra sizden haberim oldu.

 • volkan celiloğlu
  Volkan Celiloğlu 12 Nisan 2018, 17:22

  Yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Gayet başarılı ve bilgi verici. Başarınızın devamını diliyorum. Gerçekten zor iş yapıyorsunuz. Herkes sizin gibi kaliteli içerik oluşturamayabiliyor.

 • fatihmerte
  Fatihmerte 17 Ocak 2018, 17:30

  İçerikte Anahtar Kelime ile Linklenen Bir Giriş birde Çıkış Linki Olmalıdır. bunu biraz detaylı anlatırmısınız ?

 • Hamal İstanbul
  Hamal İstanbul 15 Eylül 2017, 11:34

  Üstte Biri Yazmış Birine İş Yapıyor, h1 h2 h3 Etiketi Ne Oluyor? İşte Ben Zamanında Siteyi Böyle Bilmez Yapmaya Çalışanlara Yaptırdım Hale’n Çekiyorum?

 • hatice
  Hatice 12 Eylül 2017, 00:30

  h1 h2 h3 etiketleri derken ne demek istiyorsunuz? bir de ben başkası için yazcam url’yi onlar mı yapacak? ben yapacaksam nasıl yapacağım?

 • teknobiz
  Teknobiz 27 Ağustos 2017, 00:32

  hocam çok başarılı seo uyumlu makaleler yazıyorsunuz insanlara seo’nun ne olduğunu nasıl yazıldığını nelere dikkat etmelerini öğretiyorsunuz teşekkürler.

 • vatangenclik
  Vatangenclik 19 Ağustos 2017, 09:52

  Bende yaptığım uzun araştırmalar sonucu bir kaç bilgiyi paylaşmak isterim.
  Android oyunların püf noktaları ile ilgili bir blog geliştirmekteyim. Daha önce bir oyunu 4 yada 5 sayfadan oluşturuyordum . Sayfaların hitleri çok düşüktü , bir oyun ortalama 100 hit e sahipti. 4 -5 sayfayı birleştirip tek sayfada yazmaya başladığımda hit oranının artmaya başladığını farkettim ve zaman geçtikçe konu bulmakta zorlaştım. Bunun ardından siteyi komple yayından kaldırıp 10 farklı dilde tasarlamaya başladım. Hedefin Türkiye’deki 80 milyon insan değil, dünyadaki yaklaşık 5 milyar insan oldu. Kesinlikle seo hocamızın verdiği bilgilere katılıyorum. URL kısmında anahtar kelime olmalı, anahtar kelime ziyaretçilerin arama yapabileceği gibi etiket olarak eklenmeli, h1 etiketi URL ve etiketler aynı olduğunda trafikte müthiş bir artış oluyor. H1 h2 h3 başlıklarının yazı fontu farklı olmalı.
  Sayfa içerisinde fırsat bulduğumuz her noktaya sitemize ait farklı sayfalara link vermemizde fayda var. En az bir adet görsel olmalı ve görselin isim kısmında anahtar kelimemiz olmalı. Ziyaretçiler sayfa başlığında yazdığımız kelimelerle Google’da arama yaptığında ilk sayfada çıkmamız için hiç bir engel kalmadığını hep birlikte göreceğiz.

 • WebCenneti Blog
  Webcenneti Blog 15 Mayıs 2017, 21:01

  Bence de seo uyumlu makale diye bişey yok. Google da araştırma yalanların hiç mi dikkatini çekmedi; biri 2 cümlelik soru sormuş ama en üstte. Bunu nasıl açıklarız bilmiyorum

 • mustafa genişel
  Mustafa Genişel 6 Mayıs 2017, 15:25

  Bu şeylerin hepsi fasafiso bence google da 1. sıraya çıkmak isteyen adam yeni domainle 1 hafta da birinci sıraya çıkıyor ne yapıyorlar bilmiyorum ama adamlar harbiden çıkıyor birde kopya içerikle çıkıyor yukarı özgün diye tutturmuşlar gidiyorlar alakası yok bence özgünlükle sırf birileri para kazansın diye uydurma birsey bu özgünlük kelimesi

 • Orhun
  Orhun 24 Mart 2017, 11:28

  Bence; Anahtar kelimeyi makale içerisinde kalın italik yapmak botların dikkatini çekiyor bence, sonuçta kalın italik altı çizili yapılan bir kelime vurgulanmak isteyen kelimedir ve makalenizi inceleyen botlarda onlara önem gösteriyor.

  Sosyal medyanın önemi çok evet ama oradan çekeceğiniz ziyaretçileri yalan başlıklar ve görsellerle çekerseniz oturum süreniz çok büyük değerde azalır ve buda sizi kötü etkiler.

  Google kullanıcıların istediği, yararı olacak makalelere öncelik veriyor ve onları istiyor. Peki bu makaleleri nasıl anlıyor.? Tabi’ki kıriterleriyle, o yüzden makalede tavsiye edilen bu kurallar ve daha tespit edilemeyenlerde çok büyük etkendir.

 • Kurtuluş
  Kurtuluş 30 Ocak 2017, 08:25

  Ellerinize sağlık güzel bir çalışma olmuş taşlamalara rağmen.

 • Serkan
  Serkan 19 Ocak 2017, 00:34

  Ben seo uyumlu makale konusunun abartıldığını ve çok gereksiz olduğunu düşünüyorum. Zaten mantık olarak Seo uyumlu makake, Google anlayışına aykırı. Google ısrarla bana yaranmak için değil, ziyaretçiye en iyi deneyimi yaşatmanın önemli olduğunu vurguluyor. Bu durumda neden Seo uyumlu makale diye bir saçmalık var?

  Makale içinde gereksiz olduğu halde sırf yüzde tutsun diye gereksiz yere anahtar kelimeyi ısrarla kullanmak. Sırf Google istiyor diye H1, veya H3 kullanmak. Mutlaka makalenin başında, sonunda anahtar kelime kullanmak. Bunların hepsi Google’a yaranmak için yapılan gereksiz davranışlar. Ve çoğu zaman sırf bu gereksiz uygulamaları yapmak için ziyaretçi deneyimi yok sayılıyor.

  Bu gereksiz kurallar olmadan yazılan makale gerçekten iyi ellerden çıkıyorsa ziyaretçi iyi deneyim yaşar. Makale sırf Google’a yaranmak için yazılmış ise bence seo uyumlu değildir. Çoğu zaman hiç anahtar kelimeye gerek kalmadan konu daha iyi anlatılabilir. Fakat sırf bu saçma kurallar yüzenden her makale gereksiz anahtar kelimeler ile dolduruluyor. Sırf anahtar kelime oranını yakalamak için araya kelime sıkıştırmak zorunda olmamalı yazarlar. Kısacası Seo uyumlu makale, Google kurallarına göre değil, ziyaretçi odaklı yazılan makaledir. Zaten aksi Google mantığına aykırı.

 • Ekrem Aydın
  Ekrem Aydın 27 Aralık 2016, 21:55

  Makale oldukça faydalı olmuş. Teşekkür ederiz.
  Yazım kurallarının SEO için etkisi var mı bilmiyorum ama sizin yazıda sayısız imla hatası var.
  Başta, bitişik yazılması gereken -ki ve -de ekleri olmak üzere, birleşik yazılması ya da ayrı yazılması gereken kelimeler gibi…
  Bir de eklenti tavsiye edeyim deyip unuttuğunuz gibi…
  Bu siteye konusu güzel ama anlatımı berbat bir yazı hiç yakışmamış.

 • batuhan tuncer
  Batuhan Tuncer 22 Aralık 2016, 16:14

  ilk oncelikle bu yazı için tesekkür ederim. sorunuza gelirse : google amacı istediğin kriteri ve konuyu bulmak bunun için de orumcekleri salıyor ve belli bir kriterle çalışıyor ve anahtar kelimelere bakıyor biz bunda hem fikiriz ve makalenin diğer kalan kısımlarını inceliyor tek tek tüm sitenin yazılarını alıp indexleyip güncelleniyor

 • Taner Anıl
  Taner Anıl 22 Aralık 2016, 00:36

  Merhabalar, makalenizin tamamını okuduğumu belirtmek isterim. İşim E-Ticaret 3-4 yıldır uğraşıyorum anlamadığım Biz açıklayıcı başlıklar kullanıyoruz bazen 70 bazen 80 ne gibi zararları olur öğrenmek isterim.

 • farid ahmedov
  Farid Ahmedov 9 Aralık 2016, 19:47

  Merhaba çok rica ederim bu yorumumu cevaplandırınız. Makale başlık kızsmını yazdığımızda otomatik h1 etiketi şeklinde alqılanıyor. Bu tüm sitelerde böyle. Makalenin içerisinde yeniden h1 etiketli başlık kullanılmalımıdır?

 • yaşar kılıç
  Yaşar Kılıç 19 Kasım 2016, 22:54

  Hocam bu yazınız 2012 yılında kaleme alınmış. Açıkcası çok aydınlatıcı bir yazı. Ancak google oldukça hızlı güncellenen bir yazılım. Bu noktada aradan geçen bu kadar zaman bu konuda da bir yenilik getirmiş midir ? Bu hususta ekleyeceğiniz önemli ipuçlar varsa eğer minnet duyarız.

 • batuhan türkoğlu
  Batuhan Türkoğlu 17 Mart 2015, 16:58

  benim sitem googleden ceza aldı ve 2 seneyi geçdi googleye nerden yazı yazmam gerekiyor açılması için

 • Kubilay Barış Kavukçu
  Kubilay Barış Kavukçu 26 Kasım 2014, 11:59

  çok güzel bir yazı faydalı oldu benim için web sitem için hazırlıycam makalelerde uyguluycam

 • Burak
  Burak 2 Ekim 2014, 14:35

  ” Anahtar Kelime Kalın, İtalik ve Altı çizili olarak İçerikte Yer Almalıdır. ”

  Her yerde bu konuyla ilgili araştırma yaptım ama net bir cevap bulamadım. 400 kelimelik makalede anahtar kelimemizi %4 olacak şekilde 16 kere kullandık diyelim. Bu 16 anahtar kelimeyi de kalın, italik ve altı çizili mi yapmak gerekiyor, yoksa 1 tane ilk paragraftan 1 tane ortadan 1 tane de son paragraftan toplam 3 anahtar kelimeyi kalın, italik yapmak mı? Veya sadece ilk paragrafta 1 kez bu şekilde kullanmak yeterli midir?

 • Burak Tatkan Ertepınar
  Burak Tatkan Ertepınar 15 Eylül 2014, 20:57

  Bir Content Manager olarak bu SEO bilgileri benim için çok faydalı oldu. Yalnız aynı zamanda bir editör olarak birçok yazı/imla hatasının olduğunu söylemeliyim. Dilerseniz yazılarınızı yayınlamadan önce çok hızlı bir şekilde size yardımcı olabilirim. tşk

 • İlkay Ramazan Şenbaş
  İlkay Ramazan şenbaş 18 Ağustos 2014, 19:52

  Makeleleri algilama konusunda Google yillar icerisinde buyuk degisikller yapti fakat sizin dikkat cektiginiz noktalarin cogu degismedi. bu ozenli ve detayly yaziniz icin tesekkur ederim. Yararli oldu.

 • Doruk Deniz Konakoğlu
  Doruk Deniz Konakoğlu 27 Temmuz 2014, 15:32

  gayet etkili oldu SEO etkili makale yazmamda. Yazılanları uyguladığımda web sitemde görünür derecede hit arttı açıkçası.Teşekkür ediyorum faydalı bilgiler için

 • Asiye Öter
  Asiye öter 30 Haziran 2014, 01:52

  Gerçekyen Çok Açıklayıcı ve Öğretici Bir Yazı Olmuş Teşekkürler. Yeni Makalelerinizi Dört Gözle Bekliyoruz.

 • kaan
  Kaan 9 Haziran 2014, 23:06

  çalışma güzel sonradan jeton düştü orası farklı tabi teşekkürler şimdi wep sayfamdaki makalelerin kısa oması farklı farkılı sayfalarmı daha iyi yoksa uzun olması mı google işledikçe anlıyoruz.

 • Kadirr Akova
  Kadirr Akova 6 Nisan 2014, 21:58

  çok başarılı bir paylaşım teşekkür ederim sonunda düşüşe bir anlam verebiliyorum artık eksik olmayın.

 • fatih aksoy
  Fatih Aksoy 12 Mart 2014, 00:45

  Merhaba

  anahtar kelimeli domainde de url de aynı anahtar kelimeyi kullanmak gerekir mi yoksa spam olarak algılar mı

  örneğin

  beyazesyaservisi.com/atasehir mi olmalı
  beyazesyaservisi.com/atasehir-beyaz-esya-servisi mi olmalı.

 • Şensoy Özelçi
  şensoy özelçi 4 Şubat 2014, 17:00

  Denicem insaallah olur bende dususteyim.bloggerdeki aramatercihlerindeki meta tag mi kullanmaliyim yoksa sablondakinimi yardimci olurmusunuz.

 • Nunazlı Karabacak
  Nunazlı Karabacak 20 Kasım 2013, 14:20

  Çok kaliteli bilgiler sunan hocamıza Teşekkür ediyorum, kitabınızıda almıştım çok faydalı bilgiler mevcut, kitabın daha üst seviyelere hitap eden versiyonlarını bekliyorum.

 • İbrahim Sezen
  İbrahim Sezen 19 Kasım 2013, 00:39

  Anlaması kolay ve sade bir makale olmuş. Elinize sağlık. facebook ve google+ da paylaştım. Umarım bir çok insana makaleniz ulaşır.

  İyi Çalışmalar.

 • Ural İKİNCİ
  Ural İki̇nci̇ 6 Kasım 2013, 06:32

  Kaan hocam Merhabalar, Sizi uzun zamandır büyük bir ilgiyle takip ediyorum. Size bir hususta danışmak istiyorum; Bir çok farklı kaynakta SEO için iyi bir makaledeki anahtar kelime oranı %2-3 civarında olmalıdır şeklinde belirtilmiş. Yaptığım karşılaştırmada bir çoğunun bu şekilde olduğunu görüyorum. Sizin yazınızda ise %2-5 arasında denilmiş. Tecrübelerinizle en uygun olanı sizce hangisi ? Teşekkürler.

 • Semina Kargın
  Semina Kargın 28 Ekim 2013, 15:43

  SEO konusunda en doğru bilgiyi yabancı sitelerde araştırıyordum fakat gördüm ki artık ülkemizde de çok eğitici paylaşımlarda bulunan uzmanlar mevcut. artık makalelerimi yazarken sizin söylediklerinizi de göz önünde bulundurucam teşekkür ederim. iyi çalışmalar

 • Ali
  Ali 15 Ekim 2013, 21:23

  Bu SEO konusundan hiçbirşey anlamadım gitti. Daha doğrusu googleden hiçbirşey anlayamadım. Geçen sene yazdığım yazılar en fazla 3 yada 4 cümleden oluşurdu etiket kısmını baya abartırdım. Arama sonuçlarında aylık bir milyon gösterime kadar ulaştım. Bu arada SEO konusunda tek yaptığım şey backlink almaktı. Sonra düşüşe geçtim. Siteniz üzerinden SEO puanim 60 görünürken bunu 85 e çıkardım. Google page speed üzerinden site hızı %92 gösteriyor ki googlenin hızı dahi %84lerdeyken sitemde herhangi bir yükseliş olmadı. Yayınladığım son yazılarda deidğiniz gibi h1 h2 h3 etiketleride ekledim. Sitemin bütün etiketlerini düzenleyip her sayfaya eklediğim 7-8 adet etiket sayısını 2ye 3e düşürdüm ve sadece en alakalı kelimeleri seçtim. Bütütn Css dossyalarını tek bir yerde birleştirdim. JavaScript kullanmıyorum. Site dosyalarında SEO konusunda sanırım tek yaptığım eksiklik bütün resim dosyalarını sprite tekniği ile kullanmamak. Webmaster araçlarında el ile spam müdahelesinde bulunulmadı diyor. Ha bide saçma gördüğüm esksii yazıların çoğunu da sildim. Sonuç ? Komik 😀 Hala düşüşteyim. Çalıntı içerik deseniz yazılarımın tamamını kendim yazdım.Her ne kadar sizinki gibi mükemmel yaılar olmasada paylaştığım içerikleri anlatmaya yetecek kadar birşeyler yazıyorum işte. Hocam yanlış anlamayın herhangi bir yardım isteğinde bulunmak için bunları yazmadım. Son paragrafınızda arama sonuçlarına etki eden faktörler nelerdir diye br soru sordunuz. Gördüğünüz gibi bütün bu uğraşlarım yüzünden bir cevap bile veremedim. Yani neden arama sonuçlarında düşmüş olabilirim sorusuna bir cevabım yok. Belki sizin görüpte benim gibi birçok kişinin göremediği bir hata vardır ve faydalı olur diye yorum yapmak istedim.

  Ha bu arada kopya içerik konusu da var birde. Benim ile beraber websitesi açan bir şahıs. Arama sonuçlarında ne kadar çıkıyor bilmiyorum ama aylık ziyaretçi sayısı iki buçuk milyoncuk. Website içeriğine gelince %100 çalıntı. Tek yaptığı değişiklik konulara farklı başlık eklemek. Konuların içeriği tamamen aynı. İsterseniz buradan inceleyebilirsiniz. Htmldrive.net Sanırım bu site kopya içerik için yayınlanan SEO yazılarına iyi bir cevap veriyor. Yorumun bu paragrafını sadece sizin okumanız için yazdım.Ziyaretçilere göstermemenizsanırım daha iyi olacaktır. Başkasının arkasından gibi konuşmak olmasın 🙂

 • Coşkun Portakal
  Coşkun Portakal 3 Haziran 2013, 13:30

  Gerçekten güzel makale. Ayrıca Easy WP SEO eklentisi buldum ve kurdum. Gerçekten harika bir eklenti. SEO amaçlı her WP sitesi için bence mutlaka gerekli bir eklenti. İlk kez bu kadar güzel bir eklenti gördüm SEO için.

 • eray
  Eray 30 Mayıs 2013, 12:57

  teşekkür ederim hocam. icerik haric gerisine uymakdayım 🙂 kolay gelsin

 • Abdullah Atakan Gönay
  Abdullah Atakan Gönay 3 Mayıs 2013, 09:07

  dosya paylaşımı oldukça önemli. paylaştığınız dosyalara da makale adını vermeyi unutmayın.

 • Fahri Özsungur
  Fahri özsungur 29 Nisan 2013, 00:51

  Hocam elinize sağlık ama bu dediğiniz eklentinin ücretsiz olanı yok mu?Bir de rica etsem benim web adresine baksanız arama motorunda görünme konusunda sorunu nedir.Yardımlarınızı bekliyorum

 • gökhan
  Gökhan 21 Şubat 2013, 09:57

  çok ilginç bir makale olmuş, daha önce birkaç wordpress bazlı site sahibi oldum ama istediğim SEO başarısını elde edemedim, bu sefer blog sitesi açarak farklı bir yol seçtim, ama inanın her bir satır yazıyı okuyorum, gerçekten çok yararlı bir yazı….teşekkürler.

 • Eser Özbir
  Eser özbir 9 Ocak 2013, 14:40

  Bende bişey keşfettim. Blogger Kullanıcısıysanız ve post atma aşamasında Google Plus ‘ta o postu paylaşıyorsanız attığınız post çok kısa sürede indexleniyor. Yazı için teşekkürler.

 • Ahmet Berk Koçsoy
  Ahmet Berk Koçsoy 30 Eylül 2012, 13:32

  Merhaba makalelerinizi takip etmeye başladım , gercekten eğitici ve anlaşılrı durumdalar , emeğinize sağlık

 • Kerem Arısoy
  Kerem Arısoy 15 Ağustos 2012, 10:06

  Bence site içinde barındırılan PDF ve DOC dosyalarındaki makaleler de büyük önem taşıyor. Birçok aramada PDF dosyalarının ön plana çıktığını fark ettim. Bu nedenle bende siteme konu içerikli PDF dosyaları ekliyorum.

 • Didem Beydağ
  Didem Beydağ 18 Haziran 2012, 10:16

  Eskiden insanlar bilmedikleri şeyleri yaşlı bilge insanlara sorarlardı.Şimdi ise bunların yerin tabiri caizse Google dede aldı bundan dolayı bu bilgeyi kandırmaya çalışmayın 🙂

 • Arsun Himoğlu
  Arsun Himoğlu 18 Haziran 2012, 10:12

  ayrıca google yi ne zaman bir robot olmadığının farkına varanlar bence en üst sıralara google tarafından yerleştiriliyor.

 • Sabiha Esra Durmuş
  Sabiha Esra Durmuş 18 Haziran 2012, 10:07

  Gerçekten çok faydalandığım bir makale, bence kimse google yi kandırmaya kalkmasın çünkü bunu hemen farkediyor ve zararlı çıkan gene biz ve blogumuz oluyor

 • Selim
  Selim 20 Mayıs 2012, 16:40

  Merhaba benim aklıma takılan bir soru var. Bazı sitelerde görüyorum makalelerindeki dikkat çekmek istediklere kelimelerde href kullanmadan tagını kullanmışlar (ücretsiz gibi) bu işlemin SEO için bir faydası var mı? ya da linklerdeki renk farklılığından dolayı vurgu için bu yöntemi kullansak yanlış yapmış olurmuyuz? Google bu davranışı nasıl algılar? Fikir belirtirseniz sevinirim.

 • Aslı Nur Dalyaprak
  Aslı Nur Dalyaprak 11 Mayıs 2012, 10:55

  Bu yazıdan şunu anlıyoruz, google amcayı kandırmaya çalışmayacağız, aklımızı başımıza devşirip adam gibi dersimize çalışacağız.

 • Selma Özgür
  Selma özgür 9 Mayıs 2012, 11:01

  Birçoğu hakkında bilgim vardı.bilmediklerimde vardı çok aydınlatıcı bir makale olmuş eline sağlık

 • Lemis Tabanlı
  Lemis Tabanlı 6 Mayıs 2012, 12:42

  Hocam gerçekten tek kelimeyle mukemmel bir anlatım yapmıssınız.Sizin yazılarınızı okurken büyük bir zevkle sıkılmadan okuyorum.Takipteyim hocam.

 • Saliha Kaynamış
  Saliha Kaynamış 6 Mayıs 2012, 00:36

  Hoçam Tşkler anlatıklarınız gayet hoş ve acık anlatım bana baya yaradı yadıklarnız teşeür ederim

 • Tünay Durmuşoğlu
  Tünay Durmuşoğlu 5 Mayıs 2012, 17:10

  teşekkürler SEOhocasi.com.. sitelerimde yavaş yavaş da olsa özgün eklemeye çalışıyodum artık bu bilgilere göre eklerim özellikle verdiğin eklenti çok işimize yarayacak gibi..

 • serkan
  Serkan 2 Mayıs 2012, 20:41

  evet gercekden güzel bir paylaşım devamınıda beklıyoruz admın tşkrler kolay gelsın

 • Günaydın Hamidi
  Günaydın Hamidi 1 Mayıs 2012, 14:37

  faydalı makale için çok teşekkür ederim, yazılarınız gerçekten bilgilendirici

 • Özgür Pekdogdu
  özgür Pekdogdu 26 Nisan 2012, 20:14

  Hocam açıklamanız için teşekkürler, daha özen göstereceğim bu yazıdan sonra.

 • Sena Nur Kavasoğlu
  Sena Nur Kavasoğlu 25 Nisan 2012, 21:48

  SEOhocasi.com a teşekkürler bu bilgiler sitelerimize tavan yaptırır demedi deme ibrahim 🙂

 • Bedirhan Lütfü Özar
  Bedirhan Lütfü özar 24 Nisan 2012, 02:26

  gerçekten makale hakkında lafı gevelemeden birşeyler öğrendim teşekkürşer hocam

 • Remzi Erkoç
  Remzi Erkoç 22 Nisan 2012, 17:39

  hocam dediklerinizi yapmaya çalışıyorum. kendime uzun uzun makaleler yazıyorum yazmıyorsamda oyle bir havada konu ekliyorum..saolun

 • raf sistemleri
  Raf Sistemleri 21 Nisan 2012, 17:23

  gercekten güzel paylasım.net ve acık.diger sitelerde okudum ama bısey anlamadım.emegı gecene tesekkur ederim

 • Şennur Bıçaksız
  şennur Bıçaksız 19 Nisan 2012, 01:59

  Gerçekten SEO konusunda yararlı bir kaynak. Paylaştığınız için teşekkür ederim.

 • Hasan Burak Uçanok
  Hasan Burak Uçanok 11 Nisan 2012, 22:50

  Olaylara webmaster veya SEO gözüyle ziyaret etmek yerine ziyaretci gözüyle siteyi irdelediğimizde başarı geliyor.
  Sen ziyaretciye ne verebiliyorsun? Ziyaretciye ne katabiliyorsun (farkındalık) ? işin sihri burada.
  Teşekkürler SEOhocasi.com kitabınızıda almısdım destek çıkmak için bizimde katkımız olsun.

 • Eşlem Sevcan
  Eşlem Sevcan 10 Nisan 2012, 09:06

  tüm yazıların çok güzel yeni tekniklerin anatıldığı yazılarını bekliyorum başarılarınızn devamını diliyorumm

 • Alperen Sadak
  Alperen Sadak 8 Nisan 2012, 20:23

  Her zaman malesef bunlara dikkat edilemiyor. Çünkü tema tasarımından kaynaklı bazı eksiklikler olabiliyor.

 • Ahuşen Karabacak
  Ahuşen Karabacak 4 Nisan 2012, 14:55

  Sayenızde kendı capımızda gusel yerlere geldık sunu bilir sunu sölerım hem kaan hocam hemde yazarla mukemmel deneyımlı hersey için teşekkürler hocam

 • fatih
  Fatih 1 Nisan 2012, 19:06

  Hocam çok güzel anlatmışsınız.. Paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz.. ben kendi çapımda birşeyler yapmaya çalışıyorum amatörüm biraz sağdan soldan okuyarak bişiler yapıyoruz:) size bir sorum olacaktı bu arada

 • Hüseyin Topçu
  Hüseyin Topçu 31 Mart 2012, 20:57

  Sayın Batuhan SASI verdiğin yorum için teşekkürler.

  Bencede en maktıklı olanı bu. Zaten bütün anahtar kelimeleri bold, italik ya da altı çizili yapmak google’ın gözüne sokmak olur.
  Anahtar kelimelerle konunun önemli yerlerini vurgulamak ben ce akıllıca bir teknik. yorumun için teşekkür ederim.

 • Batuhan SASI
  Batuhan Sasi 31 Mart 2012, 15:38

  @Hakan

  Bir liste yapıp bu kuralları tek tek uygulayabilirsin,
  uygulamalısın çünkü arama motorları bu kurallara çok dikkat ediyor yani boşu boşuna okumadın (:.
  Eklenti sadece işini kolaylaştırmak için. Yorumun için teşekkür ederim.

  @Raf Grup

  Çok güzel bir teori bence,
  bir birine uyan renk gruplarını algoritmaya uygulamış olabilirler.
  Google bu ondan herşeyi beklemek gerekiyor. Yorumunuz için teşekkür ederim.

  @Dekorasyon

  Şimdiye kadar gördüğüm dekorasyon sitelerinin içerği görsel ağırlıktaydı.
  Bu tür sitelere içerik hazırlamak zor olacağından sub domain’e yada alt dizine bir blog açıp buraya içerik sağlayabilirsiniz.
  Dekorasyonla ilgili dikkat edilmesi gereken , kesinlikle bilinmesi gereken tüyolar verebilirsiniz.
  Daha önce bir projemde yaklaşık 10-15 makale hazırlamıştım mobilyalarla ilgili. Sandığımdan ve sandığınızdan daha kolay bence.
  Yorumunuz için teşekkür ederim.

  @Raf Grup

  37$’lık ödeme ile 1 site için lisans satın alıyorsunuz.
  Eklentiyi kurduktan sonra eklentinin ayarlar menüsünden ” Upgrade Plugin ”
  butonuna tıklayıp sınırsız lisansa sahip olabiliyorsunuz 97-147$ arasında bir ücrete.
  Yorumunuz için teşekkür ederim.

  @Sertac Kaya

  Yorumun için teşekkür ederim Sertaç, makaleyi ben yazdığım için eleştirini ben kabul ediyorum.
  Elbette eleştiriye açığım yoksa kendimi geliştiremem. Sürekli araştırma yapıyorum fakat dediğin gibi anahtar
  kelime oranının %1-2 olması gerektiğii hiç bir yerde okumadım fakat sen söyledikten sonra buna daha çok dikkat edeceğim.
  yorumun için teşekkürler

  @Yandex

  Yorumun için teşekkür ederim 🙂

  @Nasılsın

  Kesinlikle

  @Kaan Gülten

  Benim yapmamın etik olmadığı şeyi -İçinde bulunduğum durumu açıklamak – dile getirdiğiniz için teşekkür ederim (:

  @Sertac Kaya

  Sertac biraz sinirliydin sanırım bu yorumu yazarken. Şunu düşünmek gerekiyor birde. SEOHocasi.com,
  Kaan Gülten’in çalışmalarıyla yıllarca SEO kelimesinde 1. sıra da kalmıştır.
  Eminim işlerinin yoğunluğundan dolayı SEOHocasi ile az ilgilendiği ve hacklink çalışmalarına maruz kaldığı için sıralamada gerilere düşmüştür,
  Google’da da bu aralar bir haller var. 3-5 ay sonra eminim herşey eski haline dönecektir. Bu arada biliyorsun ki bu sektörde yeniyim.
  Bana ve SEOHocasi takipçilerine deneyimlerini aktarmak istersen : Bize uyguladığın SEO kurallarını ve bu kuralları uyguladığın siteleri(makaleleri)
  gösterebilirmisin ? Böylece senin sayende yanlış bilgimizi düzeltebiliriz. Yorumun için teşekkür ederim.

  @Hüseyin Topçu

  Kesinlikle en önemli şey doğallık. Her makalede bütün anahtar kelimelerin altını çizmek yada bold yazmak pek doğal gözükmeyeceği
  için bende tavsiye etmiyorum. Daha doğrusu ben hepsinden ( altıçizili, italik ve kalın ) 1 rer kere , makalenin ayrı paragraflarında kullanıyorum.
  sadece anahtar kelimeleri değil vurgulanması gereken noktalarada uyguluyorum yani doğru/doğal olanını yapıyorum. Benim uyguladığım bu bence işe yarıyor 🙂

 • Taykut Poslu
  Taykut Poslu 31 Mart 2012, 03:10

  Tam aradığım detaylı, anlaşılır çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık, teşekkürler.

 • Hüseyin Topçu
  Hüseyin Topçu 29 Mart 2012, 21:42

  Benim anahtar kelimelerin hepsini bold, italik ya da altı çizili yapma konusunda tereddütlerim var. SEO hakkında en önemli kriterlerden birisiyse “doğallık” neden bütün anahtar kelimelerin altını her makalede çiziyoruz.
  Açıkça söylemek gerekirse bende böyle yapıyorum. Günde işim gereği 5-10 adet makale yazıyorum ve anahtar kelimelerin hepsini vurguluyorum. Ama doğru mu yanlış mı yaptığıma emin değilim.
  Doğruysa bu teknik lütfen neden doğru olduğu konusunu bana söylermisiniz?

 • Arslan Çerçi
  Arslan çerçi 29 Mart 2012, 11:50

  hiç bir alakası yok dediğin ile. yine yanlış bilgi. Birincisi yuzde 2-3 degil. yuzde 1-2.
  100 kelimelik icerikte yuzde 5, 1000 kelimelik icerikte % 1-2 olabilir diye bir olay yok. ben sana 1000 kelimede SEOpressor ile olcum yaparak yuzde 5′ lik sonucta cıkarırım.
  bilginiz yoksa buraya bilir kisi gibi bu budur diye msj atmayın. madem bu sektore yeni girmis birine makale yazdırıyorsunuz yazdıklarınız kaan gulten tarafından incelensin. gerci incelensede faydası yok cunku sende yanlıs biliyorsun. ilk basta her baslık icin 66 karekter olması gerektigi safsatasını sanırım arastırdınki o konu hakkında msjında cevap yeralmamıs. H1 baslıklar 40 karekteri gecmez. istiyorsan bunun ispatını sana dunyanın onde giden optimasyon sirketlerinin soyledigi birsey oldugunun linkini bulur gondererim.

  Yuzde 4-5 olayına gelince, inceleyin bu makaleyi ve yanlıs bildiginiz bu konunun aslını insanlara tekrar
  mesaj olarak atın:

  Not: Yorumumuda yayınlayın. burası ozgun platform SEO hocası.

  iyi yayınlar.

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 29 Mart 2012, 14:53

   @sertac kaya, yabancı makaleleri okuyarak orada aslı astarı olmayan bilgileri doğruymuş gibi burada önümüze getirmen oldukça saçma bir durum. Bunun en güzel örneğini bizim nofollow konusunda 1 yıl belirttiğimiz görüşü ancak 1 yıl sonra SEOmozun açıklayabilmesidir. Bu sebeple yurt dışındaki kaynaklara çok güvenmemenizi veya güncel bilgiler olduğunu düşünmemenizi öneririm.

 • Dağhan Kırtay
  Dağhan Kırtay 29 Mart 2012, 08:47

  Ayrıca bu makale tavsiyelerinin aynen SEO yarışması makaleleri içinde geçerli olduğunu inanıyorum.

 • Zeynep Ecehan Yeşilçimen
  Zeynep Ecehan Yeşilçimen 29 Mart 2012, 05:49

  Güzel bir anlatım olmuş. Bunlara dikkat ederek yazmaya özen gösteriyorduk… Sizin yazınızdan sonra biraz daha dikkat etmek lazım 🙂

 • Arslan Kılçadır
  Arslan Kılçadır 29 Mart 2012, 01:32

  içerikte ki Anahtar Kelime Oranı 4.0-5.5% Olmalıdır.

  Buda yanlıs bilgi. biraz arastır ve yaz makalelerini. en son kabul edilen yuzde 1-2 arası olması gerektigidir.
  1000 kelimelik makalede 10 ile 20 arasında keyword kullanılır. Birde bir eleştiride bulunayim sana sevgili kaan. burada yanlıs veya dogru yazdıgın makalelerde buraya sadece seni pof pof layanları accept yapma yorum yollayan. Madem ozgur platform yapıyorsun elestiriye acık ol.

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 29 Mart 2012, 09:12

   @sertac kaya, biz tüm yorumları yayınlıyoruz. Sizin gibi düşünenler yok denecek kadar az. Aynı zamanda bu makale bana ait değil bu sektörde hızlı bir ilerleme kaydeden, Batuhan arkadaşımıza ait. Daha iyi işler çıkarabilmesi için sizin desteğinize ihtiyacı var. Kelime yoğunluğu senin söylediğin gibi standart bir rakam değildir. Sektörün rekabetine göre değişebileceği gibi makale uzunluğuna göre de değişmelidir. 100 kelimelik içerikte %5 – 6 idealken, 1000 kelimelikde %2 – 3 e düşmesi son derece normal ve olması gereken değerdir. Bununla ilgili daha önce yazdığım bir makaleyi okumanı tavsiye ederim.

 • Aydın Mert Aksoy
  Aydın Mert Aksoy 29 Mart 2012, 00:07

  Hocam içerik çok kaliteli olmuş. Çok teşekkür ederim. Yine atgladığımız çok fazla detayı öğrendim. Teşekürler.

 • Raf Grup
  Raf Grup 28 Mart 2012, 15:09

  Eklentiyi aldıktan sonra bir site için mi kullanabiliyoruz yoksa istediğimi kadar siteye yükleyebiliyor muyuz bilginiz var mı acaba hocam

 • Züleyha Baykal
  Züleyha Baykal 28 Mart 2012, 13:38

  dekorasyon sitesinde tanıttığımız bir kaç modeli 300 kelime ile anlatmak çok abartı olacak buna nasıl bir çözüm vardır peki !

 • Raf Grup
  Raf Grup 28 Mart 2012, 08:00

  Öncelikle bilgiler için teşekkürler.Kitabınızı da daha önce okuduğum için bu bilgileri ayrıntısıyla incelemiştim.
  Bence google sitedeki renk uyumuna önem veriyor.Sitede ki göz yoran renkler ve kullanıcıyı aradığına götürmeyen karmaşa google nezninde eksi puan olarak görülüyor.

 • Yasemin Köken
  Yasemin Köken 28 Mart 2012, 06:27

  Bence domain yası önemli ancak 2. planda sosyal imlemenin önemi bu aralar daha da arttı. bir de her zamanki gibi saglam backlinkler sitenin kalıcı ve saglam temellerde durmasına neden oluyor.

 • Nihal Hamidi
  Nihal Hamidi 27 Mart 2012, 23:36

  Elinize sağlık gerçekten. Bende sürekli kendi kendime ben Google olsam hangi kriterlere bakarım diye düşünüp duruyorum. Ancak bulduğum her cevap bir başka cevabı egale ediyor. Google için en önemlisi özgün ve değerli bilgiler içeren makaleler diye düşünüyorum. Evet sadece makale yazmak yetmez tabiki birçok kurala dikkat etmelisiniz dediğiniz gibi. Öyle düşünüyorum ki içeriğiniz özgün ve değerli ise yanlışlarınız olsa da SEO açısından Google bunun farkına varıyor ve size artı puan veriyor.

 • Nihat
  Nihat 27 Mart 2012, 22:55

  Klavyenize sağlık, bence tüm yazdıklarınıza ek olarak bende şunları yazmak istedim ; zümrüt , yakut , elmas neden pahalı ? cevap ; az oldukları için (benzersiz görsele ve tasarıma sahip bir site özelliği ) , hayatta insanlar kimleri severler ? cevap ; kendilerine faydası dokunanları ve dokunma potansiyeli olanları (bilgi verme , bilgilendirme , yardımcı olma gibi özellik taşıyan site özelliği ) , patronsunuz işçiye ihtiyacınız var ilan verdiniz ve gelenler arasından kimleri seçersiniz ? cevap ; ilk önce sizin tanıdığınız elinde referans olarak ” hamili kart yakınımdır ” tarzı yazı ile veya selam ile geleni , daha sonra yaşlı ve tecrübeli olanı , daha daha sonra , konuşması ve/veya görünüşü iyi olanı. (tanınmış güvenilir sitelerden link alma, yaşlı domain ; yaşlı ama dolu domain, görsellik , titzlik , güzel yazım ve hız), bir restoranta gittiniz size kapı açmadılar ayakta karşılamadılar ama sizden sonra biri geldi , bir hürmet bir saygı aman efendimm, neden ? cevap (çünki o meşhur , herkes tanıyor ama siz ? meşhur ve tanınan değilsiniz ), bilinilirlik , çok fazla bilgisayardan tıklanma özelliği. liste uzayıp gider ama sanırım mantık anlaşılmıştır. Normal hayatı googleye uydurmak lazım olay bu.

 • Numan Kamışlı
  Numan Kamışlı 27 Mart 2012, 20:48

  Batuhan Hocam eline Sağlık çok güzel ve açıklayıcı bi makale hazırlamışssınız.Takipciniz olamaya devam edeceğiz..!

 • Zümra Altın
  Zümra Altın 27 Mart 2012, 13:59

  Ben domain yaşıyla direkt olarak bağlantılı olduğunu düşünmüyorum.Bence ilk önce alan adının ismi önemli oluyor üstelik bunun denemesini bir sitemde yaptım.4 parça yazı ve sitemap oluşturdum o kadar ama googlda alan adımla ilgili bir şey aratıldığında direk ilk sayfa 2 sırada çıktı.Oysa SEO adına hiçbirşey yapmamıştım.Sosyal medyanın önemi çok büyük.

 • Simge Nur Geben
  Simge Nur Geben 27 Mart 2012, 10:37

  hocam süper bir makale gerçekten sizi tebrik ediyoru. Soruma gelince bence google en çok doaminin geçmişine bakıyor buda şu demek oluyor ki ne kadar eski bir domainse o kadar daha fazla tıklanma o anahtar kelıme de bu da ilk sıralarda kalma garantisi verebiliyor.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ? için Cevap Yaz