Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  3675 Görüntülenme

Sitemde şöyle bir sorunum var. Google 'da site adımı arattığımda ilk sırada değil de 5. sırada çıkmaktadır. Ayrıca anasayfa URL'si değil, en fazla hit alan alt sayfam Google'da görünmektedir. Ana sayfamın Google aramasında çıkmama sebebi sizce nedir?

Ayrıca aramalarda ilk sırada çıkan Facebook sayfamın uzantısındaki adı değiştirdim
Ve artık ilk sırada değil, normal sıralamada bile çıkmıyor.
Google uzantılara karşı bu kadar duyarlı mı?

Facebook sayfam direkt aranan kelimede olmasına rağmen artık aramada çıkmayacak mı?

Ayrıca Google Search Console'da engellenen kaynaklar kısmında ana sayfam yer alıyor.

Açıkcası cidden Google neden böyle davranıyor çözemedim. Sorularım bunlardır.

 • 1
 • 1
 • Site Anasayfa Url'si İlk Sırada Çıkmıyor için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   12 Temmuz 2021, 11:05

   1

   Merhaba,

   Alt sayfalarınızın ana sayfasından daha üst sıralarda çıkmasının sebebi, alt sayfalarınızın SEO çalışmalarının ana sayfasından daha kuvveti olmasından kaynaklanabilmektedir.
   Ana sayfanızın site içi SEO çalışmalarını gözden geçirmenizi öneririm. Title, description etiketlerini uygun şekilde mutlaka doldurmalı, header etiketlerini SEO kurallarına göre kullanmalı, ana sayfanıza özgün ve anahtar kelime kullanımına dikkat ederek içerikler eklemelisiniz.

   2.sorunuza gelecek olursak, web site uzantıları SEO çalışmalarına etki edebilmektedir. URL yapılarını doğru şekilde oluşturmak, Google için sıralama faktörü olarak ele alınmaktadır. Bu nedenle, web site uzantınızı dikkatli seçmeniz önerilir.

   Google Search Console üzerinde ana sayfanız engellenmiş durumdaysa, mutlaka bu engeli kaldırıp, yukarıda bahsettiğim gibi site içi SEO çalışmalarına önem vermeniz, ana sayfanızın yavaş yavaş tekrardan üst sıralara taşınmasına yardımcı olacaktır.

   Atalay Sidar
   Atalay Sidar

   4 Eylül 2015, 13:15

   1

   Google'da site adını arattığınızda anasayfa değil de alt sayfanız çıkıyorsa aranılan kelimede alt sayfanın anasayfaya göre daha alakalı ve kaliteli olduğu içindir. Google arama sonuçlarında web sitesi içeriklerine ve kalitelerine göre en alakalı olan sayfaları daha üst sırada göstermektedir. Bununla birlikte anasayfanızın çıkmama sebebi bu URL'in engellenmiş olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Search Console üzerinden bu engellemeyi kaldırmanız gerekmektedir. Link ve anahtar kelime uyumu için aşağıdaki aracımızı kullanabilir, sayfalarınızı buraya göre optimize edebilirsiniz.

   https://www.seohocasi.com/seo-analiz/

   Google sayfa uzantılarına karşı oldukça duyarlıdır. Site içi SEO kriterleri açısından URL'lerin önemi oldukça kritikdir. Facebook sayfanızın ismini değiştirdiğinizde artık eski kelimede çıkmamanız oldukça normal bir durumdur. Eğer bu düzenlemeyi geriye alamazsanız Facebook sayfanız artık arama sonuçlarında görünmeyecektir.

  Cevapla

  Site Anasayfa Url'si İlk Sırada Çıkmıyor Sorusunu Cevapla