Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1381 Görüntülenme

Ben yazılım mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim sorum şudur. Bölümümde ilerlemek için ileride SEO'da uzmanlaşmak istiyorum kendimi geliştirmek için sizce neler yapmalıyım? Nereden başlamalıyım? Ve bir de SEO yapabilmek için web tasarımını ve programlamasını (php, html vs) iyi bir derecede öğrenmek mi gerekiyor? İlginize şimdiden teşekkür ederim.

 • 1
 • 1
 • SEO'da uzmanlaşmak için nasıl başlamalıyım? için Yanıtlar

   admin
   Admin

   8 Aralık 2014, 08:00

   1

   Merhabalar Orhan Bey;

   SEO kavramı, siteler için arama motorları var oldukça olmazsa olmaz bir çalışmadır. Web dünyasında kalıcı ve etkin bir şekilde yer alabilmek için mutlaka SEO ile marka çalışmaları birlikte yürütülmelidir. Bu nedenle bir bakıma SEO yu, geleceğin sektörü diyerek tanımlayabiliriz.

   Bu noktada SEO ya olan ilginizi arttırmanız gayet yerinde olmuş. Özellikle bilgisayar mühendisliği mezunu olup SEO alanında uzmanlaşmak istemeniz, okudunuz bölüm itibari ile yazılım bilginizin yeterli düzeyde olabilmesi bile sizin için artı bir durum oluşturacaktır. Peki bu noktada neler yapmalısınız? Hemen cevaplıyorum.

   Öncelikle SEO yu ve temel kavramlarını daha sonra ise arama motorlarının mantık yapılarını öğrenmeniz gerekmektedir. İlk etapta SEO öğrenmek için yaklaşık 12.000 adet satış yaparak teknik bir kitap olmasına rağmen bir çok romanı bu alanda geride bırakması nedeniyle bu piyasada saygın bir yeri olan "Uzmanından SEO" ve "Sorularla SEO" kitaplarımızı alarak okuyabilirsiniz. Bu kitaplar aracılığıyla bir çok teknik bilgiyi, SEO alanında en çok karşılaşılmış ve en çok sorulmuş soruların cevaplarını bu kitapta bulabilirsiniz.

   SEO bilgi ve tecrübeye dayalı bir alandır. Bu alanda kendinizi ne kadar geliştirirseniz, ne kadar çok tecrübeler edinirseniz ileri ki SEO yaşamınızda yolunuza ışık tutacak bilgi ve kabiliyete sahip olacaksınız demektir. Bu nedenle kitapları okuyup gerekli araştırmalar yaptıktan sonra uygulamaya geçmeniz gerekmektedir. Uygulama noktasında kendinize biraz süre tanıyıp edindiğiniz teorik bilgileri pratiğe dökerek yapılan çalışmaların ne derece etkili olduğunu, hangi çalışmanın daha üstün olduğunu, doğallık ve yapaylık arasında ne gibi farklar olduğu, Google algoritma güncellemesinden sonra sitenin nasıl toparlanması gerektiği ve daha fazlasını uygulama yaparak gözlemleyebilir ve amacınıza ulaştığınız da ki mutluluğu yaşamak için keyifle arkanıza yaslanabilirsiniz 🙂

   Programlama bilgisi olarak SEO ya uyumlu olan yapıları sağladığınız sürece yazılım dilinin önemi olmayacaktır. Ancak bu noktada gerek kolaylık, düzenlilik ve genel kullanım olarak PHP programlama dilini öneririm. Özel bir yazılım olmayacaksa hazır bir yazılım kullanacaksanız WordPress alt yapısını kullanan siteler içerisinden aldığımız üst düzey olumlu tepkiler sonrası size WordPress i öneririm. SEO için temel düzeyde html bilginizle bile çeşitli kriterdeki düzenlemeleri yapabilirsiniz. Ancak her zaman daha fazlası için daha fazlasını istemek gereklidir. Bu nedenle olabildiğince kullanacağınız programlama diline hakim olmanız sizin açınızdan daha faydalı bir durum olacaktır.

   Bu noktada eğer direkt olarak profesyonel bir şekilde öğrenmeyi amaçlıyorsanız Webtures Akademi'yi takip etmenizi öneririm. Çok yakında harika bir iş çıkaracağımıza inandığımız bu projemizle karşınızda olacağız.

  Cevapla

  SEO'da uzmanlaşmak için nasıl başlamalıyım? Sorusunu Cevapla