Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

3 sene önce  |  1558 Görüntülenme

Merhaba, bir web sitem var ve uzun süredir üst sıralara taşımak için uğraşıyorum. Ancak web sitem siber saldırıya uğradı ve arama motoru zehirlenmesi olduğunu öğrendim. SEO zehirlenmesinin en yaygın amacı nedir? Bu saldırının etkilerini yok etmek için neler yapmalıyım? Sitemi bir daha olma ihtimaline karşı SEO zehirlenmesinden korumanın yolları nelerdir? Yardımlarınızı bekliyorum.

 • 1
 • 1
 • SEO Zehirlenmesinin En Yaygın Amacı Nedir? için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   2 Haziran 2021, 15:52

   1

   Merhaba,

   Arama motoru zehirlenmesi olarak da bilinen SEO zehirlenmesi, arama motorlarını, arama sonuçları sayfasında daha yüksek bir sıralama elde etmek için kandırmak amacıyla trend olan anahtar kelimelerle dolu web sayfaları oluşturmayı içeren, siber suçlular tarafından yapılan bir saldırı yöntemidir.

   Diğerler saldırı türlerinin yanı sıra, anahtar kelime doldurma, gizli metin kullanımı ve gizleme gibi SEO zehirlenmesini uygulamanın farklı yolları bulunmaktadır.
   SEO zehirlenmesinin en yaygın amacı, girilmesi tercih edilmeyen kötü amaçlı web sitelere trafik çekmektir.

   SEO zehirlenmesinden korunmak için:
   - Viral bir konu hakkında arama yaparken dikkatli olun. Seçim sonuçlarına bakarken bile bir saldırı meydana gelebilir. Siber suçlular, aranabilir bir ilgiye sahip olan herhangi bir olayı, saldırıları için mükemmel bir zaman olarak kullanırlar.

   - Arama motoru sonuçlarınıza baktığınızda, görünen gerçek URL'ye de bakın. URL başlığında garip bir kelime dizilimi olan, hiç duymadığınız bir web sitesi ise uzak durmalısınız. Örneğin: Bir URL “.ru” ile bitiyorsa, yabancı bir site olduğu ve bir saldırı içerme olasılığı daha yüksek olduğu anlamına gelmektedir.

   - Sizi yönlendiren sitelerden kaçının. Bunun nedeni, görünüşte sıradan bir web sitesine gitmenizi, ancak daha sonra seçtikleri bozuk ya da kötü yazılımlı sayfaya ulaşana kadar, sürekli olarak yeniden yönlendirilmenizdir.

   - Girdiğiniz sitelerin genellikle "https://" ile başladığından, yani SSL sertifikasına sahip olduğundan emin olun.

  Cevapla

  SEO Zehirlenmesinin En Yaygın Amacı Nedir? Sorusunu Cevapla