Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

4 sene önce  |  2285 Görüntülenme

SEO kelimesi bildiğim kadarıyla yabancı bir kelime peki bu kelimenin doğru okunuşu nedir?

 • 1
 • 1
 • SEO Nasıl Okunur? için Yanıtlar

   Ahmet Yılmaz
   Ahmet Yılmaz

   29 Nisan 2021, 12:02

   1

   Yabancı dilde kullanılan terimler bazen olduğu gibi dilimize geçtiğinden telaffuz konusunda bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. SEO kelimesi de telaffuz konusunda oldukça karıştırılan bir kelimedir.

   Açılımı Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO kelimesi İngiliz alfabesindeki harflerin okunuşuna göre telaffuz edilir. İngilizcede S harfi "es", E harfi "i" ve O harfi de "o" şeklinde okunur. Birleştirdiğimiz de ise SEO kelimesi es - i - o şeklinde okunur.

   F. Kafka
   F. Kafka

   16 Ağustos 2019, 11:13

   1

   SEO telaffuz açısından sıkça karıştırılan bir kelimedir. Genellikle CEO kelimesi ile karıştırılmaktadır. Ancak SEO ve CEO nun hiçbir şekilde arasında bir bağ bulunmamaktadır.

   SEO, "search engine optimization" yani "arama motoru optimizasyonu" demektir. Anahtar kelimelerde sitelerin arama motorlarında üst sıralarda listelenmesini sağlamaya yönelik çalışmaların tümüne verilen addır.

   CEO ise, "Chief Executive Officer" yani "Üst Düzey Yönetici" lere verilen addır.

   SEO, yazıldığı gibi okunur. İngilizce okunuşu ise "Es i yo" şeklindedir. CEO ise "sio" şeklinde telaffuz edilir ve "si i yo" şeklinde okunmaktadır.

  Cevapla

  SEO Nasıl Okunur? Sorusunu Cevapla