Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  1178 Görüntülenme

yaklaşık 40 bin TL civarı bir yatırım yapmayı düşünüyoruz. Web sektöründe olmazsa olmazı özgün konular ve İngilizce özgün konularla yolumuzu başlatmak istiyoruz. Ofisimiz hazır, biri Türkçe diğeri İngilizce olmak üzere 2 uzman arkadaşımız ofisimizde hazır haldedir. Lider firma olma adına yola çıkmayı düşünüyoruz. Yatırımı iki katına çıkarma imkanımızı Yedek takviye olarak kenara koymuş durumdayız. Her şeyimiz ile hazırız diyebiliriz. SEO konusunda sizden ciddi destek almayı düşünüyoruz. Ancak, daha öncesinde aldığımız destekte sadece SEO olayıyla bu olayı tamamlayabilir miyiz? (Backlink, link alma vb. gibi küçük işler hariç) bize tam katkıyı sağlayabilir mi? Çünkü bu işte çok ciddiyiz özellikle İngilizce konusunda. SEO aldığımızı farz edelim, ne kadar zaman zarfında hedeflerimize ulaşabiliriz?

Saygılarımla.

 • 1
 • 1
 • SEO için ne kadar yatırım yapılmalı? için Yanıtlar

   admin
   Admin

   19 Şubat 2015, 09:36

   1

   Merhaba Gökhan Bey,

   Öncelikle her işin pazarlama kanalı hitap ettiği kesim ve gelir modeli bakımından farklılık göstermektedir. Bu sebeple, kısa dönemlik projelere sadece Google Ads veya diğer dijital reklam modelleri uygun olabiliyorken, uzun vadeli projelerde en doğru yatırım sadece SEO olabilmektedir. Bunların dışında, hızlı ve uzun vadeli bir büyüme için ise sektöre uygun reklamcılık ve SEO çalışmaları farklı stratejilerle birlikte uygulanabilmektedir.

   SEO'yu temelde 2'yer ayırıyoruz. Site içi SEO ve site dışı SEO. Site içi SEO %35 civarında bir öneme sahipken, Site dışı SEO %65 civarında bir öneme sahip. Dolayısıyla eğer tüm yatırımınız SEO üzerine olacaksa içerik ve site dışı operasyonale çalışmalara bu oranlarla bütçe dağılımı yapabilirsiniz. Yani bu demek oluyor ki, tasarım, yazılım ve çoğunlukla içerik kısmına bütçenizin %35'ini ayırmanız gerekecektir. Geri kalan %65'lik kısım ise tavsiye bağlantı yani baclink alımlarına ayrılmalıdır. Tabi ki bunu sektöreün rekabetine göre bir planlama yaparak ne kadar zamanlık bir dilime yayacağınızın planını çıkarmak gerekecektir. Eğer aşırı rekabetçi bir sektörse, 7 - 8 aylık, orta düzey bir rekabetse bu bütçeyi 10 - 12 aylık bir dilime yayarak kullanabilirsiniz.

   Özetle, Offline ayağı olmayan dijital bir işse, tüm yatırım online'a yapılacaktır. Eğer uzun vadeli kalıcı bir proje planıysa yatırımın büyük çoğunluğu SEO'ya yapılmalıdır. Sektörün rekabetine göre bir analiz ve inceleme yaparak, SEO süreci ve uygulama stratejisi belirlenmelidir.

  Cevapla

  SEO için ne kadar yatırım yapılmalı? Sorusunu Cevapla