Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1349 Görüntülenme

Öğrenmiş olduğum bir bilginin doğruluğunu teyit etmek için yazmaktayım. Google'ın arama sıralaması oluştururken önem verdiği 100 lerce sinyal 100 lerce etken ve kriter mevcut, off page SEO, on page SEO'dan tutun diğer tüm SEO işlemlerine backlink yapılarına kadar.

İddia edilen ve SEO için önemli olduğu söylenen nokta ise kullanılan bir cms sisteminin sürümü, savunulan bilgi şu şekilde örnek veriyorum WordPress 3.2.1 sürümünü kullanan bir site mevcut bu site 2-3 yıldır ilk sayfada, ilk sayfada olduğu kelime rekabeti orta aranma sayısı 90 plan bir sözcük öbeği, sektörel olduğu için hemen hemen değerli diyebiliriz.

Bazı sebeplerden ötürü bu sitenin sürümünün son versiyonu ile güncellenmesi gerekmekte, fakat aktarılan bilgiyi savunan kişi 2-3 yıldır sitenin ilk sayfada olmasını kullanılan wp'nin sürümününe bağlamakta. 100 lerce dış ve iç etken varken böyle bir saçmalık görmemiş ve duymamış birisi olarak sizlere sorup böyle bir tecrübeyi daha önceden edinip edinmediğinizi sormak istedim.

Özetle, kullanılan sistemin sürümüyle SEO'da yapılan çalışmalarda sağlanan sıralama değerlerinin değişmemesinin ve kalıcı olmasının bir bağlantısı olabilir mi?

Site iç kodlama yapısının sıklıkla değişiklik göstermesi botlar için problem yaratabilir böyle bir mantık olabilir fakat, 100 lerce sinyal varken olayı sadece buna bağlamak ve savunmak bence saçmalık.

Keza açıklanan ne böyle bilgi gördüm ne de başka bir şey benim bu durumu bağladığım nokta rakip sitelerin bu sözcük öbeğinde bir çalışm yapmamasıdır.

Soruma cevap verirseniz memnun olurum.

 • 1
 • 1
 • SEO Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler? için Yanıtlar

   Özgür Aksoy
   özgür Aksoy

   12 Eylül 2015, 08:48

   1

   Merhaba Kaan Bey,

   Öncelikle SEO sektöründe bu işi bilmeyip ama bilen gibi davranan ve bilgi kirliliği yaratan kişiler yüzünden bir çok konu yanlış anlaşılmaktadır. WordPress sürümlerin güncellenmesi hem güvenlik açısından hem de arama motorları tarafından daha uyumlu olması için gerçekleştirilir. Yani WordPress sürümünün güncellememesi sıralamada yerini korumak durumu söz konusu değil. Buradaki etken site dışı ve yapılan site içi SEO çalışmalarıdır. Aranma hacmi ortalama 90 olan bir kelimenin zaten rekabeti yoktur. WordPress yapısı SEO en uyumlu yapıdır. Eğer ilk sayfada bulunan sitelerin yapısı WordPress değil ise ve site dışı SEO çalışmaları gerçekleştirmiyorlar ise doğal olarak bu site konumunu koruyacaktır.

   SEO çalışmaları temelde ikiye ayrılır site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere, site içi SEO çalışması %35 site dışı ise %65 kısmı kapsar. Site içerisinde yaklaşık 100 den fazla kriter var SEO çalışmalarına başlarken site içi SEO başlamak çok daha sağlıklı olacaktır. Bunun için hazırlamış olduğumuz https://www.seohocasi.com/seo-analiz/ ve https://www.seohocasi.com/seo-siralama-kriterleri/ analizlerimiz var bunları kullanarak site içerisinde bulduğunuz hataları düzeltebilirsiniz.

   Site dışı SEO çalışmaları ise Tanıtım yazıları, forumlar, bloglar, sosyal medya, sözlük çalışmaları ve paravan blog çalışmaları gibi bir çok çalışma türü var bu tarz çalışmaları sitenize uygulayarak anahtar kelimelerinizde ilerlemeye başlayabilirsiniz. Bunun için en iyi yöntem anahtar kelimeniz de ilk sayfada yer alan siteleri analiz ederek nerelerden backlink alımı gerçekleştirdiğini tespit edip oralardan backlink çalışmaları gerçekleştirerek sitenizin ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

   Lütfen kulaktan dolma ve kanıtlanmamış bilgileri dikkate almayınız bu konuda profesyonel kaynakları takip ederek doğru SEO çalışması gerçekleştirmeye özen gösteriniz.

  Cevapla

  SEO Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler? Sorusunu Cevapla