Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

6 sene önce  |  2109 Görüntülenme

Öncelikle
Benimde WordPress ile ücretsiz oluşturduğum bir bloğum var. Bu blogta geçenlerde bir yazım için SEO çalışması yaptım. Tabii öğrendiğim şekilde. Aranma potansiyeli fazla olan ve anahtar kelimeyle paralellik gösteren tüm kelimeleri yazımda kullandım. Sorum şu sitem internetten para kazanma üzerine. Buradaki yazılarıma göre mi ayrı ayrı anahtar kelime seçeceğim. Örneğin sitedeki yazı başlığım makale yazmak, SEO çalışmasının da sitemin genel anahtar kelimesi ile mi yoksa makale yazmak konusunda bulacağım anahtar kelimlerle mi ilgileneceğim.

Sitede hangi yazıyı yazmışsam SEO'yu o yazıya göre mi yapacağım? Diğer bir sorum sitemde analiz yaptırdığımda anahtar kelime yok diyor. Anahtar kelimeleri sitemde ayrı bir bölümde mi belirteceğim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 • 1
 • 1
 • SEO Çalışması Hangisine Göre Yapılır? için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   27 Temmuz 2021, 13:44

   1

   Merhaba,

   Sayfa bazında anahtar kelime belirlemek SEO açısından en faydalı çözüm olacaktır.
   Örneğin ana sayfanız "internetten para kazanma" odak anahtar kelimesi üzerine kuruluysa, yardımcı anahtar kelimeleriniz de mutlaka odak anahtar kelime ile alakalı şekilde tool'lar aracılığıyla seçilmelidir.

   Web sitenizde kategori ağacı oluşturarak alt kategorileri farklı sayfalar üzerinden makaleler yazarak oluşturmanızı tavsiye ederiz. Makale yazmak odak anahtar kelimesine sahip sayfada yine yardımcı anahtar kelimeleri "makale yazmak" odak anahtar kelimesine göre seçmelisiniz. Makale yazmak, internetten para kazanma ile alakalı olduğundan yardımcı anahtar kelime olarak da yazı içerisinde "internetten para kazanma" anahtar kelimesini yoğun olmamak şartıyla geçirebilirsiniz.
   Bu durumda bahsettiğimiz gibi mutlaka her sayfanın farklı bir odak anahtar kelimesi olmalıdır. Aksi takdirde keyword cannibalization yani anahtar kelime yamyamlığı dediğimiz sorunla karşılaşma ihtimalimiz yüksek olacaktır. Aynı zamanda başlıklarda anahtar kelimeleri geçirmeyi kesinlikle ihmal etmemeliyiz.

   Begüm Kesen
   Begüm Kesen

   30 Ekim 2017, 15:01

   1

   Merhaba Hamdi bey,

   Siteniz için anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra anahtar kelimelerin sayfasını oluşturmalısınız. Anahtar kelimeniz www. Alanadi .com/anahtar-kelime olacak şekilde URL'i olmalıdır. Minimum 250-300 kelimelik içerik eklemelisiniz. İçeriğinizde anahtar kelimeniz geçmeli ve aranma hacmine göre yoğunlukta olmalıdır. Heading yapınız da örnek olarak aşağıdaki gibi anahtar kelime uyumlu ekleyebilirsiniz.

   SEO odak anahtar kelimesi olarak;

   h1> SEO
   h2> SEO Dersleri
   h3> Seo'da Nofollow
   h4> Nofollow Nedir

   heading düzenlemesi yapılabilir.

   Çalışmanızı tamamladıktan sonra aşağıdaki linkten "Link Uyum Kontrolü" gerçekleştirebilir, sayfanızda eksik olan yönleri görebilirsiniz.

   https://www.seohocasi.com/seo-analiz/

   WordPress için Yoast SEO eklentisini tavsiye edebilirim. Burada odak anahtar kelimeyi yazarak sayfanız için gerekli olan analizleri yapmanız için sizlere öneriler sunuyor. Odak anahtar kelimeyi belirttikten sonra sitede başka bir yerde anahtar kelimenizi yazmanıza gerek yoktur.

   Jenerik anahtar kelimeniz "makale yazmak" ise anahtar kelimenin türevleri üzerinden eşdeğer anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Mesela "Makale Nedir?,"Makale Nasıl Yazılır?", "Makale Örnekleri" gibi sayfaları açarak özgün içerik girerek, heading yapılarını oluşturarak, link uyumu kontrolü yaparak anahtar kelime çalışmalarında pozitif yönde ilerlemiş olursunuz.

  Cevapla

  SEO Çalışması Hangisine Göre Yapılır? Sorusunu Cevapla