Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

4 sene önce  |  1187 Görüntülenme

Schema'nın önemi tam olarak nedir ne kadar önemlidir çoğu sayfa örneğin x ürünü satışa sunuyor Schema ile 10.000 kişi inceledi 5 yıldız aldı şeklinde aslında olmayan Schema ile Google aramalarında sayfanın altında yıldızlar gözüküyor doğru bir hamle mi?

 • 1
 • 1
 • Schema Markup Manipüle Ediliyor Mu? için Yanıtlar

   Çağatay GÜL
   çağatay Gül

   23 Mart 2020, 22:01

   1

   Öncelikle böyle teknik bir konuda soru sormanız bizi oldukça heycanlandırdı, teşekkür ederiz 😊
   Sorunuzun detayına girmeden “schema markup nedir?” sorusunun cevabını vermek isterim. Schema.org, Google, Bing, Yandex ve Yahoo tarafından ortak kurulmuş, arama motorları tarafından tüm desteklenen yapılandırılmış veri (Structured Data) yapılarını içinde barındıran bir site/yapıdır.

   Bu yapıyı bir nevi kütüphane olarak dahi düşünebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz tüm işaretlemelere buradan ulaşarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, Schema.org sitesindeki Yapılandırılmış Veri’ye (Structured Data) ilişkin tüm veri türlerini içeren listeyi buradan inceleyebilirsiniz.

   Schema Markup ile çeşitli işaretlemeler kurgulayarak sayfalarınızı Google’a daha iyi tanıtmış olursunuz, bunun yanında SERP’te (arama sonuçları sayfası) sıralanan sayfalarınız ise Schema Markup kullanmayan sitelere göre daha ilgi çekici hale gelir. Bu durum sitenizin tıklama oranını yükseltmekte oldukça başarılı olacaktır.

   Fakat şunu unutmamalısınız. İşaretlemeleri Google’ın belirlediği yönergelere uygun şekilde yaptığınızda dahi işaretleme SERP’e yansımayabilir. Aslında yapmış olduğumuz bu teknik hamleler arama motoru botlarının sitemizi daha hızlı anlamlandırması ve daha hızlı taraması için, tabii ki kullanıcı tarafında sağladığı faydaları yok sayamayız fakat ağır basan kısım arama moturu botları ile alakalı olan kısım 🙂 Bu sebeple “Aaa neden olmadı?” gibi tutumlara hiç girişmeyin 😊 Çünkü Google Schema Markup’u önermekle beraber kullanan her siteye ise sonuç garantisi vermemektedir.

   Diğer sorunuza gelecek olursam. Evet bazen Schema Markup manipüle edilmektedir. Özellikle “Review” ve “FAQ” işaretlemelerinde bu durumu gözlemledik. Fakat bizler mümkün olduğunca doğru tarafta kalmanızı öneriyoruz. Çünkü bugün kazandıran bu manipüle uzun vadede sizlere daha büyük kayıplar yaşatacaktır.

   Bu konuyla alakalı rehber niteliğinde bir yazımız bulunmaktadır. İncelemenizi öneriyorum.
   Buradan ulaşabilirsiniz.

  Cevapla

  Schema Markup Manipüle Ediliyor Mu? Sorusunu Cevapla