Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1291 Görüntülenme

Rakip firmalar üzerinde ne gibi analiz yapabiliriz? Analizlerimizi gerçekleştirebileceğimiz siteler nelerdir?

 • 1
 • 1
 • Rakip Firma Analizi Nasıl Yapılır? için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   6 Mayıs 2021, 14:12

   1

   Merhaba,

   SEO rekabet analizi, rakiplerinizin bağlantılarını, anahtar kelimelerini, içeriğini ve daha fazlasını araştırmayı içerir.

   Bu analizleri elde etmek için çeşitli tool(araç)lar kullanılmaktadır.
   Bu araçlarla:
   - Gerçek SEO Rakiplerinizi Bulmak
   - Anahtar Kelime Boşluğu Analizi
   - En İyi İçerik Analizi
   - Bağlantı Boşluğu Analizi
   - Google SERP Analizi
   gibi çeşitli veriler elde edip, rakiplerinizin eksikliklerini kendi sitenizde tamamlayabilir ya da rakiplerinizin iyi olduğu alanları keşfedip o alanlara yoğunlaşarak, rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. SEO açısından son derece faydalı ve gerekli bir uygulamadır.

   Bu analizleri yapmak, ayrıca sitenizi kapsamlı bir şekilde taratıp açıklarınızı optimize etmek açısından Ahrefs ve SEMrush, kullanabileceğiniz başlıca toollar arasındadır.

   Atalay Sidar
   Atalay Sidar

   3 Ağustos 2015, 07:17

   1

   Rakip firmalar üzerinden, rakiplerinizin almış olduğu backlinkler, hangi anchor text üzerinde çalışma yapıldığı, ne yoğunlukta backlink alındığı ve hangi sayfalar üzerinde yoğunlaştıklarını tespit edebilirsiniz. Bu bilgiler rakiplerinizin yapmış olduğu SEO çalışmalarında kullandığı stratejiler hakkında size bilgi vermektedir. Ahrefs veya çeşitli backlink araçları üzerinden rakiplerinizin almış olduğu backlinkleri tespit edebilir, hangi yoğunlukta backlink aldığını ve hangi anchor text üzerinde çalışma yaptığını görebilirsiniz.

   Bunun gibi birkaç rakip firma üzerinde yapacağınız analiz sonucunda ( bu firmaların ilk sayfada yer aldığını varsayarsak ) eğer yeni bir web sitesi iseniz kendinize yapacağınız SEO çalışmasının stratejilerini belirleyebilir, ne sıklıkta ve hangi kelimeler üzerinde çalışma yapacağınızı daha net bir şekilde belirleyebilirsiniz.

  Cevapla

  Rakip Firma Analizi Nasıl Yapılır? Sorusunu Cevapla