Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

3 sene önce  |  939 Görüntülenme

Masaüstü ve Mobil için ayrı sitemap oluşturmalı mıyım? oluşturursam veya oluşturmaz isem artı ve eksi durumları nelerdir.

 • 1
 • 1
 • Masaüstü Ve Mobil Sitemap Ayrı Mı Olmalı? için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   20 Nisan 2021, 11:57

   1

   Günümüzde mobil aracılığıyla internet kullanımı büyük ölçüde artmış durumdadır. Bu sebeple Google, mobil indexlemeyi önemli bir SEO unsuru olarak belirlemiştir.

   Ancak burada dikkat etmemiz gereken önemli bir kriter vardır. Web sitemizin responsive(duyarlı) tasarımı için farklı URL'ler içermediğinden ayrı bir site haritasına gerek duyulmazken, "m." şeklindeki girişler için ayrı bir subdomain bulunduğundan mobil site haritası oluşturmak gereklidir.

   Mobil site haritası, diğer site haritalarından yüksek oranda farklıdır. Mobil site haritalarında, masaüstü site haritası gibi XML kullanılmaz. Mobil siteler için hazırlanmış olan özel site haritaları tercih edilir.
   Genel anlamda masaüstü site haritası içinde bulunan bilgileri arama motorlarına sunsa da ayrı bir şekilde oluşturularak arama motoruna iletilmesi gerekmektedir.

   Yukarıdaki bilgileri baz alarak, responsive tasarım olmadığı durumlarda mobil için ayrı bir site haritası oluşturulmasında fayda vardır. Ancak sadece mobil giriş için site haritası oluşturmak yeterli değildir. Buna ek olarak masaüstü XML site haritasının arama motorlarına iletilmesi de gerekmektedir.

  Cevapla

  Masaüstü Ve Mobil Sitemap Ayrı Mı Olmalı? Sorusunu Cevapla