Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

4 sene önce  |  919 Görüntülenme

Merhabalar E-Ticaret sitemde kategorileri yeniden düzenleyeceğim için sitemap yollamadım yollamalı mıyım?

 • 1
 • 1
 • Kategorileri Revize İçin Sitemap Zamanlaması? için Yanıtlar

   İsmail Sağdıç
   İsmail Sağdıç

   23 Nisan 2021, 00:14

   1

   Merhabalar,
   Arama motoru botlarını sitemap.xml ile sadece sitemizde bulunan sayfaların yolunu belirlemek, bir nevi sitenizin haritası olarak kullanılır. Arama motoru botlarının kontrolünü sağlamak için robots.txt kullanmanızı öneririm. Şu an için kategorilerinizin index alması muhtemel ve yapacağınız yapısal değişikler index kaybı ve organik trafikde azalmalara sebep olabilir. Kontrollü bir şekilde organik trafik kaybı yaşamamak için Google Analytics üzerinden URL değişikliği yapacağınız bir kategorinizin trafik alıp almadığına dikkat etmenizi öneririm. Eğer ki organik trafik anlamında sitenize kayda değer bir kazanç sağlıyor ise güncel URL adresiniz ile 301 Kalıcı yönlendirme yapmanızı öneririm.
   Bol trafikli günler diliyorum 🙂

   Çağatay GÜL
   çağatay Gül

   24 Mart 2020, 16:40

   1

   Öncelikle bu tarz düzenlemeler yapmadan önce eğer geniş çaplı bir düzenleme yapıyorsanız, düzenleme yapacağınız dizini veya alt dizinleri taramaya kapatmanızı ve düzenleme işlemleriniz bittikten sonra taramaya açmanızı önermekteyiz.

   Bu işlemi yaparken de bu adımları izlemelisiniz. Tüm düzenlemeler bittikten sonra sitemap dosyanızı hazırlamanız ve sonrasında bu sitemap dosyanızı göndermeniz en doğrusu olacaktır.

  Cevapla

  Kategorileri Revize İçin Sitemap Zamanlaması? Sorusunu Cevapla