Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1605 Görüntülenme

5 yıldır haber sitesi olarak hizmet veren bir sitemiz var. Son 1 aydır kendi çapımızda SEO çalışması yapıyordum. yüklediğim haberler Google'da anında listelenmiyordu. 20 günlük düzgün bir çalışma sonrası (haber yükleme, orjinal makale yazma vb.) siteye girdiğimiz haberler anında listelenmeye başladı. Daha sonra DHA ajansına abone olduk. Sonrasında da haber botu aldık. Haberler otomatik olarak yüklenmeye başladı. Şimdi Google haberlerimizi hemen dizine listelemiyor. Bu haber botundan kaynaklanıyor olabilir mi, yoksa Google ara sıra böyle şeyler yapar mı?

 • 1
 • 1
 • İndeks Süresi Neye Bağlıdır? için Yanıtlar

   Atalay Sidar
   Atalay Sidar

   1 Eylül 2015, 12:33

   1

   Web sitelerinin indeks alma süresi tamamen sitenin güncellenme süresi ile alakalı bir durumdur. Web sitenize ne kadar düzenli içerik eklerseniz Google botları da sitenize o kadar düzenli olarak uğramakta ve indeks almaktadırlar. Siz web sitenize her gün içerik eklerseniz Google botları günde 1 defa sitenize uğrayacak ve indeks alacaktır. Haftalık olarak içerik ekliyorsanız haftada bir gün Google botları web sitenize uğrayacaktır. Bu noktadaki düzen periyodu çok önemlidir, bir gün 20 tane haber girip ertesi gün 1 tane haber giriyorsanız genel düzeni bozmuş olursunuz. Haber siteleri için her kategoriye günlük girilen haber sayısının eşit olmasını tavsiye ederim. Bu Google News için de oldukça önemli bir kriterdir.

   Çalışma yaptığınız süre boyunca düzenli bir şekilde içerik girişi yapmışsanız Google botları da sitenize stabil olarak bir aralık belirleyip bu aralıklarla uğramaya başlamış olabilirler. Sonrasında ise bu durumun dışına çıktığınız için botlar daha geç veya eskiye göre daha erken indeks alabilirler. Botların sitenize uğrama sıklığının kullanmış olduğunuz haber botu ile bir alakası yoktur. Bu bot ile çektiğiniz haberler diğer sitelerin içerikleri ile aynı olduğu için web sitenizde ciddi oranda kopya içerik birikeceğinin de altını çizmek gerekir. Bu da SEO çalışmaları için oldukça riskli bir durum oluşturmakta ve geleceğe dönük olarak sitenizi filtreye sokabilecek unsurların başında gelmektedir.

   Ek olarak Site haritanızı da kontrol etmenizde fayda var. Site haritanız kategorilerden oluşmuş olmalı, her yeni içerik eklendiğinde otomatik olarak site haritasına ekleniyor olması gerekiyor. Eğer yeni içerikleriniz site haritasına otomatik eklenmiyorsa bu içeriklerin indeks alması diğerlerine göre biraz daha geç olabilir. Standart site haritanıza Görseller için de ek bir site haritasını dahil edebilirsiniz.

  Cevapla

  İndeks Süresi Neye Bağlıdır? Sorusunu Cevapla