SEO Fiyat Hesaplama

Sosyal Medya SEO Etkisi

Sosyal medya, son günlerin en çok duyulan ve kullanılan mecrası.Sosyal medya'nın SEO'ya etkileri ve yöntemlerini içeren yeni bir makale ile karşınızdayız.

Sosyal medya platformlarından en etkili ve mantıklı şekilde yararlanma, sosyal medyanın SEO'ya etkileri,  sosyal medya kullanıcıları, sosyal medyanın önemi gibi sorulara cevap getiren teknikler ve uygulamaları sizler için araştırdık.

Sosyal Medya ve Kullanıcılar

 • Sosyal medya kullanıcıları 3 gruba ayrılır, topluluk - gruplar, bireysel kullanıcılar ve şirketler.
 • Türkiye'de sosyal medya kullanıcılarının büyük bir bölümü genelde vakit geçirme eylemindedirler.
 • İlgisini çeken yazı ve fotoğrafları paylaşır ve takip ederler.
 • Gruplara ve topluluklara katılmayı severler.
 • Ücretsiz uygulamalar onlar için vazgeçilmezdir.

Sosyal Medya ve Şirketler

 • Şirketlerin yeni pazarlama  hedeflerinde sosyal medyanın payı yükseldi.
 • Şirketler genelde sosyal medyayı pr ajanslar veya sosyal medya uzmanlarıyla yürütmektedir.
 • Bir çok kurumsal şirketin sosyal medya aracılığı ile ciddi satış başarıları var.
 • Başarılı satışların yanında, hizmet konusunda sıkıntı yaşatan şirketlerde sosyal medya kullanıcıları tarafından anında yorum, eleştiri vb. olaylarla fişlenip nasibini alıyorlar.
 • Şirketlerin yol haritalarını iyi belirlemeleri, satışa yönlendirecek sayfalarını ve uygulamalarını çok kaliteli şekilde hazırlamaları gerekiyor, kullanıcı satışa yönelirken 5 saniyelik karar mekanizmasından geçer, ilk 5 ile 10 saniye çok önemlidir.

Sosyal Medya ve SEO

Sosyal medyada içerik ve ürünlerinizi yayınlayarak yeni müşteriler ve ziyaretçiler kazanabilirsiniz, ancak önemli olan bu ziyaretçileri siteye bağımlı kullanıcı haline getirmektir.

 • Sosyal medya hesap adlarının site isminizle aynı olmasına özen gösterin, bilinirlik ve markalaşma açısından büyük önem taşımaktadır.
 • Sosyal medya platformlarında ( friendfeed, twitter, facebook vb.) bence yapılan en büyük yanlışlardan birisi, backlink alma amacıyla kullanılmasıdır, sosyal medyadaki SEO açısından ilk amacınız içerik ve sayfalarınızı hızlı indexletmek ve kullanıcılara sunmak olmalıdır.Yüksek değerlere sahip olan sosyal medya sitelerinde unutmayınız ki milyonlarca url bulunmakta doğal olarakta backlink etkiside düşmektedir.
 • Kullanıcılarınızı arttırmak için, topluluk ve gruplara katılın ve paylaşımlar yapın.Unutmayınız ki takipçileriniz olmadan ve içeriğiniz yayılmadan bu mecradan yeteri kadar faydalanamazsınız.
 • Paylaştığınız içeriklerin başlıklarını özenle seçiniz, dikkat çeken okumaya istek uyandıran başlıklar yazınız.
 • Kampanya ve duyurularınızı sosyal medyadan yaparak, etkinliklerinizi arttırın.
 • Ücretsiz hizmet veya servislerinizi mutlaka sosyal medyada tanıtın ve paylaşın.
 • Sosyal medyadan gelen ziyaretçileri sitede ne kadar uzun süre tutarsanız, sitede geçirilen zaman açısından alexa değerlerinizin artmasına ve google açısındanda sitede geçirilen zaman uzunluğu açısındanda fayda sağlayacaktır.
 • Sosyal medya sayfalarınızada kaliteli backlinkler alarak sayfanızın kalitesini arttırabilir ve SEO çalışmanıza dahil edebilirsiniz.
 • Mümkünse fun page ( hayran sayfalarınızı ) ve varsa sosyal medya uygulamalarınızı reklamlarla destekleyin.

Sitenizdeki içerikleri twitter'da yayınlayarak diğer sosyal medya hesaplarınızıda twittera bağlayarak bir zincir oluşturabilir, tek bir işlemle aynı anda bir çok sosyal medyada içerik ve sayfalarınızı paylaşabilirsiniz.

SEO Hocası
SEO Hocası
30 Ocak 2011

Sosyal Medya SEO Etkisi için Yorumlar

 • Doğcan Zaptiye
  Doğcan Zaptiye 3 Ocak 2013, 01:54

  Tüm sosyal medyayı rssye bağlayınca çok hoş oluyo bir sürü backlink kaynağı

 • Halim Kamışlı
  Halim Kamışlı 13 Ekim 2011, 14:13

  gerçekten faydalı bilgiler. Ama sosyal medyalardan gerçekten güzel sonuçlar alınıyor.

 • Suna Nalçacı
  Suna Nalçacı 6 Şubat 2011, 19:35

  yeni açtıgım web sitemde birden fazla sosyal siteye link verdim her açtım konuda belli ve kısa bir zamanda iyi yerlere geldi çok etkikli

 • Eylem Kocademir
  Eylem Kocademir 4 Şubat 2011, 16:54

  Merhaba, sosyal medya ile ilgili bilgilendirme açısından verdiğiniz bilgiler mükemmel. Makalelerinizin devamını bekliyoruz. Kolay gelisn, iyi çalışmalar.

 • Altay Alkan
  Altay Alkan 2 Şubat 2011, 12:14

  @Kaan Gülten. Kaan Bey çok teşekkür ederim yardımınız için. Yalnız index sayfasında bir gariplik var. Kodalamada yanlışlık yaptığımı zannetmiyorum, çünkü düz metin olan “Saat” kelimesinin sadece “S” harfini dahi silsem sayfa yine sapıtıyor. ben de hiç anlam veremedim bu hataya. Lütfen yardımcı olur musunuz bu konuda.

 • Safa Ahmet Tazegül
  Safa Ahmet Tazegül 1 Şubat 2011, 20:57

  hocam gerçekten çok önemli ve yararlı bilgiler vermişsiniz ama herşey gibi bunlarda zamanla önemini yitiricektir diye düşünüyorum zaten google ile facebookun arası açık dediğiniz gibide linkler yoğunlaştıkça oran düşüyor yani daha farklı şeyler googlenin bildiği ama bizim bilmediğimiz şeyleri bulmak, keşfetmek lazım..

 • Onur Pamuk
  Onur Pamuk 1 Şubat 2011, 16:58

  sosyal medyayı backlink için kullanmak yanlış olur asıl amaç hızlı index ve hit olmalıdır

 • Balkın Sayraç
  Balkın Sayraç 1 Şubat 2011, 14:24

  @ Can Doğan. Can Bey inanın bana sayısız soru sordum orda hiç birine cevap vermediler. o yüzden burda sorayım belki cvp veren olur dedim. Lütfen yardımcı olun. burda sorduğum ve bahsettiğiniz bölümde sorduğum sorulara cevap arıyorum.
  hatta soruları kısaca özetliyeyim:
  – SEOhocasiV2 eklentisinde index sayfasında bir değişiklik yaptığım zaman sayfa sapıtıyor. mesela yorum yazısı aşırı büyüor.

  – topshop artık sponsor olmuyor mu bu temaya? orada söylenildiği gibi topshop’a mesaj attım fakat cevap alamadım

  – sayfa sayacı sanırım düzgün çalışmıyor. mesela sayfaya girdiğim halde 0 gösteriyor okunma sayısı. bunun mantığı nedir

  bu sorularla ilgili lütfen bana yardımcı olun. bu benim için çok önemli.

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 1 Şubat 2011, 16:47

   @Mustafa, yoğunluktan dolayı cevap veremiyoruz. Bu durum için kusura bakmayın lütfen. index sayfasında değişiklik yaptığınızda bir hata olmaması lazım. Kodlama uygun bir değişiklik değildir. Hatalı bir değişiklik yapıyor olabilirsiniz.
   Topshop artık sponsor olmuyor. Sponsorluk kapasitelerini doldurmuşlar.
   Sayfa sayaç sitenizde düzgün çalışıyor. Ancak sitenin yöneticisi olarak giriş yaptığınız için sizin sayfa ziyaretlerinizi dikkate almıyor. Bunun önüne geçmek için yönetim panelinden sayfa sayaç ayarlarına girerek, yönetici girişlerini saymasını engelleyen seçeneği kaldırabilirsiniz.

 • Can Doğan
  Can Doğan 31 Ocak 2011, 18:51

  @murat bey, evet sosyal medya ve SEO birbiriyle bağlantılıdır aynı şey değillerdir. SEO çalışmasının bir parçasıdır sosyal medya optimizasyonu ve çalışmaları.

 • murat
  Murat 31 Ocak 2011, 17:55

  sosyal medya ile SEO aynı olmadıgını düşünüyorum tamamlayıcı nitelikler olabilir ?

 • Can Doğan
  Can Doğan 31 Ocak 2011, 16:04

  @Mehmet Bey, arama motorlarından gelen robotlar, sitenizdeki tüm text alanları ve bağlantıları okur ve indexler,

  Örnek: anasayfanızda faceebook beğen kutusu var, buradaki yazı ve bağlantıları okuyabilirler, ve o bağlantıdaki yazıya ulaşıp, altında yapılan yorum, puanlama vb. içerikleride okurlar.

  Diğer konuya gelirsek, 3000 kişi beğenmiş yukarı taşıyayım diye bir faktör yoktur, sosyal medya SEO çalışmalarının bir parçasıdır, tek başına birşey ifade etmezler.

 • Mehmet
  Mehmet 31 Ocak 2011, 16:38

  @Can Doğan

  Bağlantı kurmamın sebebi Dmoz’dur.Google caffeinden önce Dmoz’a çok önem veriyordu.Bunun da sebebi editörler tarafından incelenmesi olarak biliniyordu.Şimdiki facebook ve diğer sosyal ağlardaki durumda aynı yine insanlar inceliyor ve beğeniyor.Neredeyse aynı şey değil mi ?

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 31 Ocak 2011, 18:42

   @Mehmet Bey, sosyal medyanın SEO açısından botların duyduğu önem, fazla sayıda ve farklı profiller ile yapılan paylaşımlardır. Bir yazıya ait linkin, farklı kişilere ait sosyal platformlarda görülmesi doğal bir beğeni düşüncesi oluşturur. Yani bir yazıyı, aynı kişiye ait facebook, friendfeed ve twitter profillerinde görmek, bu sitenin sahibi veya bir SEO çalışanı gibi gösterir. Ancak farklı kişiler tarafından, farklı platformlarda yapılmış paylaşımlar bu sitenin gerçekten faydalı bulunduğu gösterir. Dolayısıyla asıl önemli olan, arama motoru botlarının sosyal medyayı ziyareti esnasında kaç kişinin profilinde aynı siteye ait linke rastladığıdır.

  • Can Doğan
   Can Doğan 31 Ocak 2011, 18:48

   @Mehmet Bey,

   Bağlantı kurmamın sebebi Dmoz’dur.Google caffeinden önce Dmoz’a çok önem veriyordu.

   Demişsiniz bu kanıya nasıl vardınız ? Dmoz hala google vb. arama motorları için önemlidir ve önemini kaybetmemiştir. Sosyal medya ve Dmoz tamamen farklı kavramlardır.

   Size yardımcı olması açısından Kaan Gülten’in Dmoz ile ilgili makalesini okumanızı öneririm.

 • Mehmet
  Mehmet 31 Ocak 2011, 04:11

  Robotlar bu bilgiyi okuyamıyor ama değil mi?

  Yani robotlar aa bu siteyi 3000 kişi beğenmiş yukarı taşıyayım gibi bir yargıda bulunmuyor?

 • Can Doğan
  Can Doğan 31 Ocak 2011, 00:36

  @Mehmet bey, sayfaların beğenilme oranları, sosyal medya çalışmaları açısından önemlidir, o sayfanın yani içeriğin kullanıcı tarafından ne kadar beğenildiğini ve faydalı olduğu içeriğinizi kaliteli ve takip edilen bir içerik olduğu kanısı yaratmaktadır. Beğenilen sayfalar, profillerde gözktüğü için sayfanın diğer profillerden backlink alma ve okunma oranıda artacaktır dolayısı ile önemlidir.

 • Didem Ubay
  Didem Ubay 30 Ocak 2011, 22:10

  Sosyal medyanın önemi saymakla bitmez. Bugün sosyal medya sayesinde insanlar birliktelik kurabiliyorlar. Örnek : Mısır güzel makale teşekkürler.

 • Mehmet
  Mehmet 30 Ocak 2011, 23:00

  Benim asıl merak ettiğim şey sitelerdeki ” şu kadar kişi beğendi” vs.. gibi sayaçları google ın robotları okuyup ona göre değerlendiriyor mu ? Yani kısaca bir önemi var mı?

 • Can Doğan
  Can Doğan 30 Ocak 2011, 19:39

  @mustafa bey, konuyu sayfa altında yazarsanız arkadaşlar yardımcı olacaktır.

 • Halim Kıryayla
  Halim Kıryayla 30 Ocak 2011, 18:00

  bişey sormak istiyorum konuyla alakalı olmayabilir ama. SEOhocasi v2 temasındaki hit sayacım sanki doğru saymıyor gibiydi. sayfaya giriş yaptığım halde mesela hala 0 hit gözüküodu. geldim sizin sitenize baktım bu sayfaya. baktım bu sayfaya giriş yaptığım halde okuma sayısında bi artış olmadı. bunun mantığı nedir. lütfen bana yardımcı olur musnuz. bu benim için çok önemli

 • Kutlu Şekeryan
  Kutlu şekeryan 30 Ocak 2011, 14:57

  hocam sosyal medyanın SEOya cok buyuk faydası var tesekkurler tabı zekıce kullananlar ıcın

Sosyal Medya SEO Etkisi için Cevap Yaz