Sosyal Medya SEO Nedir?

Sosyal medya SEO, sıralama sonuçlarını yükseltme bilinciyle arama motoru ve sosyal medya optimizasyonu kriterlerinin tümünü kombine etme uygulamasıdır. Temelinde sosyal medyanın tüm imkanlarından faydalanmak ve kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak paylaşımlar yapmak vardır. Sosyal medya SEO metrikleri ile doğru şekilde kullanıldığında web siteleri için önemi her geçen gün daha çok fark edilmektedir.

Sosyal Medya SEO Tarafını Nasıl Etkiler? Sosyal Medya Gerçekten SEO Konusunda Etkili mi?

Sitenizde bulunan bir içerik sosyal medya platformlarında paylaşıldığı zaman almış olduğu beğeniler, retweetler, yapılan paylaşımlar bu içeriğin arama motorlarındaki sıralamasını yukarıya çıkarabilmektedir. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda sosyal medya tarafından yapılan paylaşımlar ve oluşan etkileşimler ile birlikte yükselişe geçen sıralamalar arasında bir bağ olduğunu söylemek mümkündür.
Peki bu durum nasıl gelişiyor? Sosyal medya platformlarında çok fazla etkileşim almış olan paylaşımlar nasıl oluyorda pozisyonunu üst sıralara taşıyabiliyor? Şimdi birlikte inceleyelim.

Sosyal Medya SEO Teknikleri Uygulanarak Yükselişe Geçmenin Altında Yatan Nedenler Nelerdir?

Aslına bakılırsa ortaya çıkan sıralama yükselmesini sadece sosyal medya SEO teknikleri ve etkileşimlerine bağlamak hata olur. Bu etkileşim dışında farklı etkenlerinde oluşması gerekmektedir. Siteniz bu yükselmeyi hak ediyor mu?
Sosyal medya etkileşimleri ile birlikte arama motoru sıralamalarında artış olmadan önce bakalım neler oluyor?

  • Web sitenizde bulunan ve sosyal medya tarafından birçok kez paylaşılmış olan içeriğiniz doğal olarak çok fazla kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu şekilde trafiği artan bu içerik diğer alakalı web site içerikleri ile bağlantı kurmaktadır. Aslında burada bir karşılaştırma söz konusu olmakta ve bir bakıma belki daha önce arama motorlarının farkında olmadığı bir içerik değerlendirilmeye başlanmış bile olabilir. Burada şu sorulara yanıt alınıyor: Sosyal medyadan trafik alan bu içerik kullanıcıya fayda sağlıyor mu? Ziyaretçi bu içerikte ne kadar vakit geçirdi?
  • Söz konusu içeriğin daha önce backlink aldığı kaynakların kaliteli ve odaklı olması dahi sosyal medya trafiğiyle birlikte sıralama yükselmesinde etkili olmaktadır.

Şimdi sosyal SEO gücünden faydalanmak için gerekli olan sosyal medya seo metriklerini birlikte inceleyelim.

10 Maddede Sosyal Medya SEO Metrikleri

<p">Sosyal medyayı SEO için fayda sağlayacak şekilde nasıl kullanabiliriz? İşte o çok önemli sosyal medya SEO metrikleri.

1. Sosyal Medya Trafiğinin SEO İçin Etkisi

Sosyal medya trafiğinin SEO için etkisi, diğer bir deyişle sosyal medya seo etkisi ile birlikte faydası olduğu kadar zararı da olabilmektedir. Sosyal medyada reklam verirken veya herhangi bir sayfa veya grupta paylaşm yaparken dikkatli olmak gerekir. Sadece paylaşım yapmak ve trafik elde etmek için gönderi oluşturmak web sitenize zarar verebilir. Bazen az ama nitelikli trafik almak SEO için daha büyük bir katkı sağlar. Ziyaretçilerin siteniz ve yönlendireceğiniz içerikle birlikte diğer içeriklerinizle de ilgilenme ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Ancak bu şekilde sosyal medya trafiğinin SEO için oluşturduğu etkiden olumlu bir şekilde faydalanabilirsiniz. Sonuç itibariyle web sitenizdeki içeriğin kalitesi ve ziyaretçiye sağladığı fayda ile birlikte sıralamalarda da yükselmeler yaşanabilecektir.

2. Sosyal Medyayla Gelen Marka Bilinirliğinin SEO Tarafındaki Katkısı

Sürekli ürün satmak veya hizmet vermek amacıyla paylaşım yapmaktan kaçınıldığında, sosyal medyanın doğasına uygun şekilde davranıldığında, amaç daha çok bilgi vermek ve kullanıcıların dikkatini çekecek paylaşımlar yapmak olduğunda, marka bilinirliği de kendiliğinde oluşan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu doğrultuda yönetilen sosyal medya hesapları sayesinde, zamanla arama motorlarında marka ile yapılan aramalar artmakta ve bu durumda SEO için katkı sağlamakta; siteniz ve alan adı otoriteniz genel anlamda güçlenmektedir. Bu sayede içerikleriniz sıralama sonuçlarında yükselme potansiyeline sahip olur.

3. Sosyal Medyadan Alınan Backlinkler

Sosyal medyadan alınan backlinklerin sayısı çok fazla olduğundan direkt olarak güçlü bir backlink alındığı kesin olarak söylenemez. Önemli olan bu backlinklerin alındığı sosyal medya sayfasındaki takipçilerin içeriğinizle ne kadar ilgileneceğidir. Sitenize gelen odaklı trafikle birlikte alınan backlink kaliteli hale gelebilir. Aksi taktirde tıklanmayan bir gönderi veya tıklandıktan sonra hemen çıkma oranı yüksek olan bir ziyarete neden olan sosyal medya kaynağından alınan backlink, kalitesiz ve faydasız olacaktır.

4. Sosyal Medya Sinyalleri

Sosyal medya sinyalleri, web sitelerinin sosyal medyadaki paylaşımlardan elde ettiği ve bununla birlikte arama motorları algoritmalarının sıralama sonuçlarını belirlemek adına okudukları verilerdir. Bu sosyal sinyalleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Paylaşımlar
  • Yorumlar
  • Beğeniler
  • Değerlendirmeler
  • Takipler
  • Linkler

Tüm bu sosyal sinyal verilerini web sitelerinizde bulunan içerikleriniz için bir puanlama gibi var sayabilirsiniz. Trafiğiniz üzerinde büyük bir etkisi olan bu sinyallerin siteniz hak ettiği sürece sıralamalara da olumlu etki göstermesi kaçınılmaz olacaktır.

5. Sosyal Medya İle Daha Çok Görünürlük ve Daha Fazla Kullanıcı

Sosyal medya hem marka güvenirliği sağlar hem de paylaşımlarınız beğenildiğinde takipçiler tarafından da paylaşılarak daha çok kişi tarafından ulaşılmanızı ve daha fazla takipçiniz olmasını sağlar. Bu sayede daha çok görünür olup daha çok kullanıcıya ulaşma avantajını elde edersiniz.

6. Sosyal Ortamda Gönderi Oluşturmak Website İçeriğinizin Daha Hızlı Index Almasını Sağlar

Yeni yayınlanan bir içeriğimiz varsa arama motorları tarafından hızlıca fark edilmesini isteriz. İşte sosyal medya platformları bunun için en büyük destekçimizdir. Tek yapmanız gereken Facebook, LinkedIn ve Twitter gibi sosyal medya ağlarında web site veya marka adınız ile bir hesap oluşturup yeni içeriklerinizi paylaşmak. Bu şekilde bir yol izlendiğinde içeriklerinizin normale kıyasla arama motorlarına daha hızlı eklendiğini göreceksiniz.

7. Sosyal Medya Yeni Anahtar Kelimeler Keşfetmek İçin Harika Bir Kaynak

Takipçilerinize sorular sorun, beklentilerini öğrenin. Bu sayede gelecekte nasıl aksiyon almanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun size sağlayacağı en büyük avantaj, gönderilerinizin daha çok etkileşim almasını sağlamak olacaktır. Bu şekilde gönderileriniz daha çok kişiye ulaşma eşiğini aşacak ve normalden daha hızlı yayılacaktır.

8. Sosyal Medya Yeni İçerik Fikirleri Bulmanıza Yardımcı Olur

Takipçilerinizden gelen sorular ve yorumları içeren bir içerik oluşturup web sitenize ekleyebilirsiniz. Bu yöntemle farklı araçlardan analiz edemeyeceğiniz anahtar kelime döngüsünü sosyal medyadan çekip arama motorlarına adapte ettiğinizde sizin için farklı bir deneyim olacağını fark edeceksiniz.

9. Hızlı Sonuç Vermeyen SEO Çalışmalarına Göre Sosyal Medya Daha Hızlı Trafik Getirir

Web sitenizin arama motorlarında yükselmesi ve bu şekilde trafik alabiliyor olmanız çok önemlidir. Fakat bundan daha önemli olan bir şey varsa o da bu durumun ne kadar zaman alacağıdır. Sosyal medyada dikkat çeken gönderiler oluşturup bir çok kişiye ulaşmak daha hızlı olur. Hatta bir sosyal medya reklamı ile doğru hedefleme yapıldığında istediğiniz sonuca çok daha hızlı ulaşma imkanına sahip olabilirsiniz.

10. Hashtag Kullanımı

Paylaştığınız içerikle ilgili olan hashtag kullanımını mutlaka uygulayın. Sayısını çok abartmadan, paylaşılan içeriğinize uygun olan anahtar kelimeleriniz için analizi Google Ads panelinizden de çok kolay bir şekilde yapabilir ve elde ettiğiniz anahtar kelimeleri hashtag olarak kullanabilirsiniz. Hatta özellikle gönderiniz ile ilgili sosyal medya tarafında yapılan aramaları öğrenmek için Keyword Tool gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu sayede sosyal medyayı bir arama motoru gibi kullananların gönderilerinize ulaşma ihtimalini arttırmış olursunuz.
Sonuç Olarak;
Google, Sosyal Medya platformlarının direkt olarak sıralama kriteri olduğunu resmi olarak dile getirmiyor olsada, büyük etkilere sahip sinyaller oluşturduğu bir gerçek. Sosyal Medya, SEO açısından ele alındığında itici güce sahip bir ortam ve kesinlikle bundan faydalanılması çok önemli. Kaliteli içerikleriniz varsa, sosyal medya bu içerikler konusunda takipçilerinizi bilgilendirebileceğiniz çok önemli araçlardır. Arama motorları o an ihtiyaç olan arama sorgusuna göre çalışırken, sosyal medyada direkt olarak kullanıcıya içerik sunulmakta ve bilgilendirme yapılarak harekete geçirme ile birlikte talep oluşturulmaktadır.
<p">Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda sosyal medyanın marka kimliğinize, web site trafiğinize ve görünür olmasına katkısı çok büyük olmaktadır. Bu içerikte bahsettiğimiz tüm kriterleri doğru bir şekilde uygulayabilirseniz her geçen gün işletmenize ve markanıza yatırım yapmış olacaksınız.
Peki sizin sosyal medya seo metrikleri ile ilgili eklemek istedikleriniz var mı? Yorumlarınızla birlikte bu içeriği daha faydalı hale getirebiliriz.