Pinterest pinboard tarzında sosyal resim paylaşım web sitesidir. Pinterest SEO hakkında faydalı bilgiler bulabileceğiniz bu makale sizlere detaylı olarak pinterest, pinterest SEO konularını açıklıyor. Gelin hep beraber pinterest SEO nedir, nasıl kullanılır inceleyelim.

Pinterest Nedir?

Pinterest yeni bir sosyal medya aracıdır. Facebook, Twitter, Stumble, Google Plus, LinkedIn vardı da bir bu mu eksikti demeyin. Sosyal medyaya yepyeni bir bakış açısı getiriyor. Pinterest, üzerinde sevdiğiniz şeyleri düzenleyip paylaşabileceğiniz son sosyal medya çılgınlığıdır. Şu an sosyal medyanın doyum noktasına ulaştığını düşünebilirsiniz ama yanılıyorsunuz.

Facebook’u örnek alalım. O müthiş büyüme hızı yavaşladı ve artık her köşe başında Starbucks olması gibi herkesin de bir Facebook hesabının da olduğu dönem geride kaldı. En azından Amerika için bu böyle. Bu şu demek oluyor. Facebook tarafından yayınlanan büyüme raporuna göre bir süre sonra sosyal medya araçları kullanımı doyuma ulaşıyor. Brezilya’da ve yeni girdiği pazarlarda yine hızla büyüse de bir süre sonra Sosyal medya araçlarının büyüme hızı yavaşlıyor ve bir doyuma ulaşmaya başlıyor. Buradan şu sonuç çıkıyor: “Her zaman yeni arayışlar, yeni fikirler çok değerlidir, araştırma ve geliştirmeye devam etmeliyiz.”

Pinterest Avantajları

Pinterest ile alakalı ilk bakışta söyleyebileceğimiz, onu ilginç ve farklı yapan birkaç şey var. Tamam, konsept olarak yeni değil, resim paylaşım sitesi; ama diğer sosyal sitelerin uğraştıkları telif hakları meselesini aşabilmiş görünüyor. Kullandığı teknik sayesinde, bu sorun konusunda diğerlerine göre daha avantajlı olan pinterest üzerinde bir siteden resim paylaştığınızda, duvara bir resim iğnelediğinizde orijinal siteden otomatik olarak alıntı linki eklenmektedir. Orijinal yazarın resmin bu şekilde paylaşılması işleminde bir payı olmayabilir ama çoğu yazarın yazılarından, resimlerinden alıntı yapılarak paylaşım yapılmasını desteklediği, zaten istediklerinin de bu olduğu düşünülürse ortada bir anlaşmazlık, problem olmayacaktır. Ya bu durumdan memnun değillerse? O zaman pinterest sitesi üzerindeki Pin’i kaldırmak için “Report Pin” özelliğini kullanmaları yeterli olacaktır.

Pinterest aynı zamanda rakibi olan diğer Facebook, Twitter gibi sosyal medya araçlarından bahsettiğimiz gibi yeterince farklıdır. Linkleri tweetlemiyorsunuz ya da arkadaş edinmiyorsunuz, sadece internet üzerinde beğendiğiniz, hoşunuza giden çalışmaları derleyip, toplayıp paylaşıyorsunuz. Bu sayede, kullanımı kolay, kullanıcı dostu, görsel olarak çekici bir imleme servisi kullanmış oluyorsunuz.

Pinterest SEO

Pinterest servisi kullanışlı bir imleme tekniği olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin; seohocasi.com üzerinden pinlenen bir resim ya da yazıyı, alıp sitenizde yayınlarsanız, Pinterest’i bu işlemde pinterest SEO aracı olarak kullanmış olursunuz. Yani ilgi çeken, sitenizin görsellerinin paylaşıldığı sistem hem kullanıcılar tarafından ziyaret edilebilir, sitenize direkt trafik çeker, hem de daha rahat, sorunsuz görsel yayınlama, alıntılama yapabilirsiniz. Bu kullanımı ile SEO için çok faydalı, yararlı bir araçtır.

Bu şekilde, dilerseniz, yapmak istediklerinizi, planlarınızı, yazılarınızı paylaşabilirsiniz ve bu Pinterest’i diğer sosyal medya araçlarından farklı ve kullanışlı yapan bir şeydir. Her ne kadar Twitter üzerinde hatırlamak istediğim linkleri, yazıları yayınlamak istesem de pinterest bunun için daha uygundur.

Burada dikkat edilmesi gereken husus özel entegre alıntı linklemesi, pinterest linki ve viral doğası sayesinde sadece Pinterest üzerinde bir resmi “Beğen” “ReTweet” veya resmi “Embed” gibi paylaşmak yerine bu resmi istediğiniz her yerde, gönlünüzce kullanabilirsiniz. Bu sayede doğal pinterest backlink sağlanmış olur. Bütün sosyal medya araçları üzerinde pin paylaşabileceğiniz, sitelerinizde resim yayınlayabileceğiniz, doğal ve daha yasal bir sistem kullanmış olursunuz. Kullanıcılar da bu şekilde, sizin sitenizdeki görselleri pinterest üzerinde pinlediğinde otomatik olarak yine pinterest backlink almış olursunuz ve pinterest SEO açısından çok yararlı bir uygulama haline gelmiş olur. Kendi sitenizin görsellerinin bu şekilde promosyonu pinterest backlink sağlar, lakin bundan önemlisi, sitenizin ziyaretçiler tarafından pinlenmesi ve promosyondan ziyade, ilgi çeken paylaşımlarınızın doğal bir şekilde imlenmesi ve bu imlemelerden sitenize trafik çekilmesi sağlanmış olur. Bu pinterest SEO uygulamasını gören diğer yayıncılar, sizin pinlerinizi sitelerinde yayınladığında yine pinterest backlink almış olursunuz.

Bu sayede, sitenizde yayınladığınız, başka bir sitenin pini, ya da sizin pinlerinizin kullanımı, bu sitelere hem backlink hem de trafik sağlamış olur. Pinterest kullanan yayıncılar, bu uygulamayı kullanmaya başladıktan sonra sitelerinin hitlerinde belirgin bir artış gözlediklerini belirtmişlerdir. Bu şekilde eğer siz de güzel ve ilgi çekici, görsel pinterest kampanyaları oluşturursanız, sitenize ziyaretçi çekebilir, resimlerinizin internet üzerinde alıntı ile paylaşılmasını sağlayabilir ve sitenize birçok doğal backlink almış olursunuz.

Pinterest Kullanımı

Şu an yazım sırasında pinterest halen davetiye ile kullanılabilir durumda. Siz de pinlemek, paylaşmak istiyorsanız, kayıt yapmalısınız. Pinterest kullanımı çok kolay bir sosyal medya aracı olarak göze çarpıyor. “Request an Invite” linkine tıkladığınızda karşınıza doldurmanız gereken bir e-mail formu çıkıyor. Buraya e-mail adresinizi yazıp, siz de “Request Invitation” diyebilirsiniz ve davetiyenizin gelmesini beklemeye başlayabilirsiniz.

Formu doldurduğunuzda “Teşekkürler! Size en kısa zamanda davetiye göndereceğiz. Bu sırada, siz de bazı pinleri kontrol edebilirsiniz.”yazısı karşınıza çıkıyor. Eğer yayın temelli: ünlüler, gıda, moda veya seyahat gibi konularda siteniz varsa (olmasa bile) siz de büyük ihtimal kabul alacaksınız demektir.

Pinterest üzerinde formlar, veriler, grafikler, tarifeler, ilhamlar, stil, ev tasarım, düğün tasarımları gibi yüzlerce konuda görsel paylaşımlar yapabilir, paylaşımları inceleyebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğraflar, hazırladığınız infografikler sitenize hem backlink olacak, hem de ziyaretçi çekecektir.

Pinterest üzerinde, “Pin It” düğmesi alabilir, sayfalarınızda bunu Tweetle, +1, Beğen düğmeleri gibi yayınlayabilirsiniz. Bu sayede kolay bir şekilde görselleriniz pinlenebilir. Aynı zamanda sizin için oluşturulan sayfada “Follow me on Pinterest” bağlantısı alabilir ve bunu sitenizde, widgetler üzerinde, sidebarda yayınlayabilirsiniz. Pinleriniz ne kadar ilginç, güzel olursa o kadar çok “RePin” alır ve üzerinde yorum yapılır. Sitenize trafik çekmiş ve backlink almış olursunuz.

Pinterest Soru Cevap

  • Pinterest’in işletmelerin ürün pazarlamaları üzerindeki etkisini, kampanyalarımıza olan faydasını ölçmek için bir metot var mıdır?

Bunu sitenizin referrerlarını ölçerek kısmen yapabilirsiniz. Buna ilave olarak, Pinterest sayfanızdaki aktiviteleri inceleyip, backlink analizi yaptığınızda, Pinterest’in siteniz üzerindeki etkisini, kampanyalarınıza katkısını ölçebilirsiniz. Aslında bu yüzden pinterest SEO açısından çok başarılı ve güzel bir sosyal ağ, sosyal medya aracı. Siz paylaştığınızda, ağ kendi kendine örülüyor ve sizin sitenize link doğal olarak veriliyor. Sitenize gelen trafik, pinlerinizin repin edilme sayısı ve yorumlar ve kazandığınız yeni takipçiler ile birlikte pinterest backlink analizi bunu, kampanyalarınız üzerinde pinterest etkisini, pinterest SEO etkisini belirleyecektir.

Tam olarak bir ölçeme metodu olmasa da pinterest SEO yapılmasının siteniz üzerinde kesinlikle çok olumlu bir etki yapacağını söyleyebiliriz.

  • Pin nedir?

Pinterest üzerine eklenen bir resme pin deniyor. Bir pin herhangi bir web siteden eklenebilir. Aynı zamanda, siz de bilgisayarınızdan direkt olarak Pinterest hesabınıza resim ekleyebilirsiniz. Pin It kullanılarak eklenen resimler otomatik olarak sizin sitenize backlink olarak geri dönecektir.

  • Pinterest’e nasıl kaydolabilirim?

Şu an için pinterest sadece davetiye ile kullanıcı almaktadır. Kayıt olmak için siteden davetiye isteyebilirsiniz ya da bir kullanıcı tarafından davet edilebilirsiniz. Davet aldığınızda Facebook ya da Twitter hesabınızdan kayıt yapabilirsiniz.

  • İyi pin nasıl olmalıdır?

Genellikle ince ve uzun pinler daha çok rağbet görmektedir.

  • Paylaştığım yazıların tekrar pinlenmesini istemiyorsam ne yapmalıyım?

Eğer siz sadece board üzerinde, hesabınızda paylaşım yapmak istiyorsanız bunu <meta name="pinterest" content="nopin" /> kodunu sayfanızın head kısmına ekleyerek yapabilirsiniz. Bir kullanıcı pinleme yapmak istediğinde bir uyarı mesajı alır.

Siz de hemen Pinterest kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede ürünlerinizi tanıtabilir, ilginç resimlerinizin paylaşılmasını sağlayarak doğal backlink inşası gerçekleştirebilirsiniz. Konu hakkında sorularınızı, görüş ve önerilerinizi yorum yazarak iletebilirsiniz.

  • Pinterest Benzer Pinler Nasıl Çıkar

Benzer pin’ler sizin pin’lediğiniz resimlere benzeyen ve görsel olarak andıran pin’lerdir. Burada görsellerle bağdaşan diğer resimleriniz hakkında farklı üyeliklere sahip üye pin’leri görünmektedir.

Bu işlem için herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Aynı şekilde farklı kullanıcılarda resimlerini Pinterest içerisine eklerse ve benzer görseller çıkarsa ilgilendiği kanısına varıp sizin görselleri de farklı hesaplarda gösterecektir.

  • Pinteresti Nasıl Daha Etkili Kullanabilirim?

Pinterest için, sektörünüzle ilgili önce araştırma yapmalı, araştırmanın ardından da sektörünüzle alakalı olan yada ilgilenen kişileri takip ederek dikkatlerini çekmeli, ürünlerde de daha net, kaliteli ve dikkat çekecek paylaşımlar yaparak kişilerin sizi takip etmelerini sağlayabilirsiniz. Paylaşımları da düzenli olarak yapmanız sitenizle ilgilenen kişileri doğal olarak çekmeyi sağlayacaktır.

Pinterest Backlink

Hızla yayılan ve büyüyen sosyal medya platformu Pinterest üzerinden sitenize backlink sayfaları oluşturulabilir. Pinterest backlink ülkemizde henüz girişimciler tarafından bilinmemesine rağmen, Webtures girişimi olan Smart Backlink bu konuda çok detaylı paketler ile hizmet vermektedir. Yine Webtures.com, seohocasi.com alanında kurumsal SEO, kurumsal backlink faaliyetlerinde, bunların Ar-Ge faaliyetlerinde öncü olmayı devam ettirmektedir.

Sitenize, ürünlerinize, portfolyolarınıza, promosyon ve kampanyalarınıza pinterest SEO çalışması ile sayfanız ile alakalı resim eklenerek sizlere kaliteli, ilginç ve görsel backlink sağlanmış olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bu backlinklerin hem direkt olarak ziyaretçiyi, müşteriyi sitenize çekme potansiyeline sahip olması ve bunların internet üzerinde paylaşımının size doğal backlinkler sağlamasıdır. Yeni olan bu etkili pinterest backlink tekniği ile sosyal medya gücünüzü arttırabilir, sektör ile alakalı müşteriler, ziyaretçiler elde edebilir ve backlinkler ile Google sıralamalarınızı iyileştirebilirsiniz.