SEO Fiyat Hesaplama

Sosyal Medya ile SEO Yapma Mantığı

Merhabalar SEO Hocası takipçileri. Bu makalemizde sizlere sosyal medya kullanarak SEO yapma konusunda bilgi vereceğiz. Genel başlıklarımız sosyal medya SEO, Facebook SEO, Twitter SEO ve Google Plus SEO olacaktır. Bu tür sosyal medya araçlarını ve paylaşım sitelerini kullanarak organik SEO yürütmek çok basit, bir o denli olarak doğal ziyaretçi mantığını çözmektir.

Sosyal Medya SEO Nasıl Yapılır? İp Uçları Nelerdir?

Sosyal medya denildiğinde genel olarak paylaşım siteleri, gerçek kullanıcıların dolaştığı ve farklı sayfa, adres, resim ve bağlantı gibi veriler paylaşıldığında dikkat çekerek, içerik güzelleştirerek ve hitap ettiği kısım ve kişilere bilgi veya ürün hizmeti sunmak amacıyla paylaşımdır. Genel hitapta resim, yazı, ürün resmi, kampanya veya bilgi içerikleri yazıları paylaşarak ana site adresine yönlendirilen asıl bağlantıdır.

Facebook SEO Nasıl Yapılır?

Facebook sosyal medya içerisinde en çok adı duyulmuş, ülkemizde milyonlarca kişinin gezdiği ve paylaşım yaptığı sosyal paylaşım sitesidir. Facebook SEO yapmanın birkaç kuralı ve mantıklı adımı vardır. Bunları maddeler halinde sıralayabiliriz.

Sayfa Açarak Kişi Toplama: Bildiğiniz üzere Facebook üzerinde şahsa, firmaya, ürüne yâda herhangi bir kuruluşa kâr amacı gütmeden sayfa açılabiliyor. Hitap ettiğimiz kişiler üzerine uygun bir sayfa açıldığında sitemizden genel bağlantılarla ilgili tanıtım yapılarak belirli bir kitleye hitap edebilir, içerikleri yâda ürünleri tanıtabiliriz. Buna en iyi örnek Android blog sitesinde yeni bir haberi veya yazıyı paylaşabilir, E-ticaret sitelerinde de yeni yâda kampanyalı ürünleri paylaşabiliriz.

Bağlantı Açıklamasıyla Ziyaretçi Çekme: Bildiğiniz üzere Facebook SEO için kullanabileceğimiz tek şey bağlantı paylaşmaktır. Kendi duvarımızda sitemize ait bağlantı adresini(link) yapıştırdığımızda Facebook sayfamıza ait açıklama yazısı(description) ve resimlerden bir kaçını çekmektedir. Bağlantıyı net olarak paylaşırken yazımızı veya ürünümüzü en iyi tanıtabilecek reklam yazısıyla müşteri/ziyaretçi kazanabiliriz.

Bunlara ekstra olarak Facebook SEO konusunda yapılabilecek tek şey budur. Sistem dışarıya çıkan linkleri nofollow ile tamamıyla engellediğinden backlink kazanma çok azdır ve kazanma şansı net olarak %1’dir.

Twitter SEO Mantığı

Twitter SEO nasıl yapılmaktadır diye soracak olursak buradaki mantık ise tek anlamlı olarak tweet diyebiliriz. Yalnız burada dikkat etmemiz gereken en önemli şey bağlantıdan sonra güzel bir açıklama yapmaktan geçmektedir. Eğer bu şansı arttırmak istiyorsanız günlük konular vardır bildiğiniz üzere, bu özel bağlantıları da kullanarak okuyuculara da geniş mesajlar ve reklam Twitter SEO için gönderebilirsiniz.

Günlük konular içerisinden örnek verirsek bu günkü 3 - 4 ana başlıktan biri #benolsam, #bugunneyaptim veya #yarinneyapiyorsun ise bir gün sonra başlıklar #SEOhocasi, #webmasterforumu veya #internetgunlugu gibi isimlerde değişmektedir.

Google Plus SEO Çözümlemesi

Google Plus yani bildiğimiz üzere Google+ sayfalar, beğeniler ve gönderilen yazılar ile beğenmelere, yorumlara bağlı bir sistemdir. Buradaki en büyük + ise Google tarafından desteklenmesi ve paylaşılan sayfalarda +1 görünmesidir. Farklı kullanıcı ve kişiler sitemizdeki +1 butonuna tıkladığında aslında Google Plus için 1 yazı paylaşmış anlamına gelmektedir. Google Plus SEO mantığı da bizim için en önemli yer alan madde ve husustur diyebiliriz.

Sosyal Medya ile SEO Çözümü

Makalemizde anlattığımız sosyal medya kullanarak yaptığımız tüm çalışmalar bizlere backlink(geri bağlantı) olarak gelmeyebilir fakat ziyaretçi ve kullanıcı bazlı SEO mantığına uyduğundan dolayı burada tamamıyla Organik SEO işini yapmış ve kullanıcılara kaliteli bilgi vermiş bulunuyoruz.

Şundan emin olmamız lazım ki SEO kesinlikle sadece kaliteli sitelerden link almak değil, kullanıcılara ve ziyaretçilerinize daima en iyi hizmeti vermektir. Ziyaretçilerinizi boş sebepten veya kandırma amaçlı sitenize giriş çıkış yapıldığı anlaşıldığı andan itibaren sitenizde ciddi sıralama zararları oluşmaya başlayacak ve bu sebepten dolayı kişilerin sitenize duyduğu dikkat gittikçe azalacaktır.

Bugünkü makalenin sonuna geldik. Sizlere sosyal medya ile SEO yanında Facebook SEO ile Twitter SEO ve önemli bir sosyal medya aracı olan Google Plus SEO konusunda önemli bilgiler verdik. Bir sonraki yazımızda WordPress SEO konulu içeriklerimizi paylaşacağız.

SEO Hocası
SEO Hocası
13 Mart 2013

Sosyal Medya ile SEO Yapma Mantığı için Yorumlar

 • Kerem Can Erkoşan
  Kerem Can Erkoşan 6 Mayıs 2013, 16:46

  Bu güzel faydalı paylaşım için teşekkürler. Çok yararlı yol gösterici bir makale olmuş.

 • Büşra Tabanlı
  Büşra Tabanlı 26 Nisan 2013, 09:48

  sosyal Medyanın yararını kimse inkar edemez zaten. sosyal medaya SEOda bence ilk sıradadır.

 • Erem Atan
  Erem Atan 25 Nisan 2013, 00:09

  hocam çalışmalarınızı çok takdir ediyorum paylaşımlarınızın devamını diliyorum

 • kahraman
  Kahraman 21 Nisan 2013, 11:25

  Güzel bir paylaşım olmuş. SEO konusunda ki çalışmalarınızı takip ediyoruz.

 • Miraç Ayberk Taş
  Miraç Ayberk Taş 12 Nisan 2013, 18:20

  Şimdi sosyal medya oldukça gözde görünüyor üst sayfalarda çıkma açısından, teşekkürler.

 • Şükrü Özümcan Vanlı
  şükrü özümcan Vanlı 7 Nisan 2013, 13:20

  Evet facebook ve twitter gibi sosyal medya sitelerinde,büyük bir kitleye hitap ettiğiniz zaman,SEO çok zevkli oluyor .

 • Serdar
  Serdar 2 Nisan 2013, 14:58

  Sosyal medya ile aşırıya kaçmadan SEO yapmak çok yararlı oluyor. Özellikle Facebook sayfası açıp belirli bir kitleye hitap etmek hem SEO açısından etkiliyor hem de hit açısından. Teşekkürler, bilgi için SEO Hocası ! 🙂

 • Emin Aksoy
  Emin Aksoy 31 Mart 2013, 23:54

  Açacağımız facebook sayfasının alan adımızla birebir aynı olması gerekir mi ?

  • Hamıd Çanga
   Hamıd çanga 2 Nisan 2013, 10:15

   Merhabalar…

   Açacağınız facebook sayfasının alan adınızla aynı olmasının en büyük avantajı marka bağlamında tanınır olmaktır. SEO Hocası’nın facebook sayfası Micro(örnek olarak) olsaydı link paylaşımları olsa dahi sitenizi takip edenler, tanıyanların sayısı pek fazla olmayacaktır.

   Genel olarak bir şartı yoktur ama markalaşma açısından iyi bir tercih alan adınız olmaktadır.

 • Olgun Kılınçarslan
  Olgun Kılınçarslan 31 Mart 2013, 04:08

  Çalışmalarınızı merakla takip ediyorum ellerinize sağlık kolay gelsin.

 • Samet Emre Kıryayla
  Samet Emre Kıryayla 30 Mart 2013, 05:38

  Selam,
  Web sitem için sizden çok şey öğreniyorum. Paylaşımlarınız için teşekkür ederim…

 • mehmet
  Mehmet 29 Mart 2013, 04:32

  Güzel bir yazı olmuş ama sadece face ve twitter a değinmişsiniz. Halbu ki çok daha etkili sosyal ağlar mevcut. Tumblr, pinterest, flickr, TheFancy, FeedFloyd, Juxtapost, Bo.lt, Vi.sualize.us, Zootool, 500px vs. Bende backlink işi ile uğraşıyorum backlink hizmeti veriyorum. Sadece sosyal ağlardan yaptığım çalışma ile 1 haftada aylık 250000 küsür aranmalı bir siteyi kendi kelimesinde 6. sıradan 2. sıraya, diğer kelimelerde de ilk sayfaya taşıdım. Ama tabii öyle hesap açtım içeriği bastım olmuyor. Sürekli o hesapların da güncel olması gerekiyor.

 • Öymen Bölge
  öymen Bölge 29 Mart 2013, 03:37

  Web sitelerimiz için sosyal medyanın önemini iyi biliyorum doğru uygulandığında gerçek bir SEO çalışması ortaya çıkacaktır tabi sizin anlatımlarınız ile teşekkürler.

 • Nigar Tiftikci
  Nigar Tiftikci 26 Mart 2013, 22:59

  Merhaba çok güzel işler yapıyorsunuz. Tüm makaleleriniz gibibu da harika . Sayenizde SEO işini kavramaya başladım teşekkür ederim

 • Özmen Piriştina
  özmen Piriştina 26 Mart 2013, 06:42

  Teşekkürler hocama ama ben sosyal medyanın çok faydasını göremedim sayfalar falan aktif olmadığı için :/

 • Ali Tarık İpekoğlu
  Ali Tarık Ipekoğlu 24 Mart 2013, 06:48

  Hocam google plus için nasıl bir yol izlemeliyiz ? Sitemize ekleme konusunda sizin önerdiğiniz bir seçenek var mıdır ? Bir örnek vs.

  Merhabalar ben Aydın Öztürk

  Google + için izleyebileceğiniz yol sitenize eklediğiniz konuların URL adresleri(link) lerin paylaşılması, arkadaş ve yorum grubu oluşturularak bağlantı paylaşılması ve en büyük etken olarak Google +1 düğmesi olacaktır.

 • Saliha Canan Karabulut
  Saliha Canan Karabulut 23 Mart 2013, 22:37

  Gerçektende güzel bir yazı olmuş hocam, çok faydalı oldu, Elinize sağlık.

 • Ayla Chiklyaukova
  Ayla Chiklyaukova 20 Mart 2013, 03:59

  @Aydın Öztürk
  Tıklayım dedim sitenize gördüm ki uçurmuşlar :S…

  Merhabalar Ben Aydın Öztürk.
  Evet. Sitemi barındıran firmaya ne yazık ki kötü niyetli bir hacker arkadaş girmiş. Ben dahil sunucudaki bütün sistemlere otomatik index atmış. Konu bilişim suçlarına bildirildi. Kişi veya kişilere karşı soruşturma davası açıldı.

 • İrfan Anıl Çaprak
  Irfan Anıl çaprak 18 Mart 2013, 21:12

  Faydalı bir makale olmuş. Sosyal medyanın SEO konusunda önemi artıyor. Teşekkürler.

 • Abdulsamet Çarıcı
  Abdulsamet çarıcı 15 Mart 2013, 02:31

  Hocam çok teşekkürler. Güzel bir makale olmuş gerçekten. Sosyal medyanın SEO üzerindeki etkisi yeni katılan sitelerle oldukça ağırlaşmaya başladı. SEO yakında sosyal medyadan ibaret olursa hiç şaşırmam 🙂

  • Özgür Muslu
   özgür Muslu 15 Mart 2013, 20:05

   Merhabalar…
   Sosyal medya SEO konusundaki en önemli husus bilhassa internet dünyasına yeni katılan, alt yapıyı ve kaliteli backlink yapısını oluşturmak isteyen kişiler için bire bir özellikte.

   SEO nun sadece sosyal medya’dan olması imkânsız ama %15 – %25 lik bir alanı kullandığını kesin olarak söyleyebilirim.

Sosyal Medya ile SEO Yapma Mantığı için Cevap Yaz