Bildiğimiz gibi Google çok da uzak sayılmayacak bir dönemde yeni Google caffeine sistemine geçtiğini resmi olarak açıkladı. Aslında açıklamaların ve webmaster forumlarında konuşulanların dikkatlice incelenmesi sağlandığında, görülebilir ki Google her köklü güncellemesinde, her zaman daha DOĞAL arama sonuçlarına doğru ilerliyor.

Google yeni bir etkene daha fazla değer verdiği zaman, hiç şüphe yok ki bu etken webmaster kesimi tarafından çok fazla kullanılıyor, Google bunun kullanılmamasından yana değil elbette ki. Fakat zamanla bu etkenlerin spam haline gelmesine sebep olan kişilerin sayısındaki müthiş artış, bizlerin yeni filtreler ile karşı karşıya kalmasına sebep oluyor.

Yeni sistemde de doğallık kavramının üzerine giden Google, tanıtım yazısı ve sosyal imleme servislerinin önemini artırmış görünüyor. Biz tanıtım yazısı üzerine eğilecek olursak, tanıtım yazısı ile birlikte karşımıza eşdeğer sayfa kavramının çıktığını görürüz.

Eşdeğer Sayfa Kavramı Nedir?

Forumlarda tanıtım yazısı satışı yapan arkadaşların konularını inceleyecek olursanız, hemen hemen tüm kişilerin tanıtım yazısı satışı yaptıkları sitelerin WordPress alt yapısına sahip olduğunu görürsünüz. WordPress sitelerde de her sayfanın "Title, description ve keywords" değerleri farklı olarak atanmaktadır.

Sizin içeriğinizin oto kiralama üzerine olduğunu düşünecek olursak ve tanıtım yazısı verdiğiniz sitede oto kiralama ile ilgili bir yazı yayınlattığınızda, doğal olarak title, description ve keywords değerleri sizin sektörünüzle eşdeğer bir sayfa elde edeceksiniz. Buna eşdeğer sayfa kavramı diyebiliriz.

Tanıtım yazıları Kalıcıdır

Tanıtım yazısını doğal kılan en önemli etkenlerden birisi budur. Aslında tanıtım yazıları sizin hakkınızda başka sitelerin birşeyler yazmasıdır. Fakat başkaları sizden bahsedecek kadar öne çıkan bir siteye sahip değilseniz, bir ücret karşılığı bu tür yazıları sitelerden alabilirsiniz. Burada yazı doğal değil gibi algılanabilir, ancak site içeriğinin sizin sektörünüz ile ilgili olması ve hiçbir zaman silinmiyor olması yazıyı doğal kılacaktır.

Yazı içerisindeki yer alan linklerin de bir gün sonra, bir hafta sonra, bir ay sonra ve bir yıl sonra dahi hala orada yer alıyor olması; zamanla arama motoru örümceklerinin onu Google linklerde yansıtmasını sağlayacaktır. Fakat yansımayan linklerin bir faydası yok olarak algılanmamalıdır, çünkü Google alt yapısını gizlemek adına sürekli farklı önlemler alan bir kurumdur.

Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalıdır?

Tanıtım yazısı sizin sektörünüzle ilgili olmakla birlikte sitede tabiri caizse sırıtmamalıdır. Konu ile alakalı doğal bir anlatıma sahip olmalı ve minimum 150 kelime civarı olmalıdır. Daha uzun yazılar elbette ki kelime / link oranı açısından daha doğal duracaktır.

Yazılarınızın uzunluğuna oranla yazıda bulunacak olan link sayısını belirlemelisiniz. Fakat önerilen miktar her yazıda 3 linkin yer alması şeklindedir.. Yine sitenizin durumuna göre bu linklerin hedefleri değişebilir fakat bizim önerimiz bir linki anasayfanıza 2 linki kategori sayfanıza yönelik almanızdır.

Bunun sebebi anasayfanız ile alt sayfalarınız arasındali link seviyesini korumaya yöneliktir. Anasayfanızın 5 bin linke sahip olması ve alt sayfalarınızın henüz 100 link civarında kalmış olması, site adına doğal olmayan bir durum demektir.

Tanıtım yazısı nedir, nasıl olmalıdır gibi sorulara cevap aradık. Tanıtım yazısı konulu yazı dizimizde bir sonraki yazıda tanıtım yazısı hangi sitelerden alınmalıdır, tanıtım yazısı niye alınmalıdır ve tanıtım yazısı alırken kriterlerimiz neler olmalıdır gibi soruları cevaplayacağız. Sizde bir sonraki yazımız için cevaplamamızı istediğiniz merak ettiğiniz konu var ise tanıtım yazısına dair konu altından yorum olarak sorabilirsiniz.