SEO Fiyat Hesaplama

Sosyal İmleme Out – Sosyal Medya In

Değişen kullanıcı davranışları, arama motorlarının da yeni algoritmalarını belirlemekte ve SEO çalışmalarının işleyişini değiştirmektedir. Sürekli gelişen internet kullanım alışkanlıkları SEO çalışmalarının da sürekli farklı davranışlarla uygulanmasını gerektiriyor. Ancak, eskide kalmış onlarca teknik hala birçok websitesi ve SEO uzmanı tarafından hiç çekinmeden uygulanabiliyor. Aslında backlink kavramını bilen ve bunu uygulayabilen kişilerin SEO uzmanı olarak kendilerini lanse etmeleri sektördeki en temel sorunlardan bir tanesini oluşturmakta ve bu yazıda bahsedeceğimiz gibi onlarca hatanın meşru görünmesini sağlamaktadır.

Daha önceki bir yazımızda https://www.seohocasi.com/seo-sektorunun-sorunu-guven/ SEO sektörünün sorunlarından bahsetmiştik. Bu yazımızda ise, sıkça uygulanan sosyal imleme çalışmasının ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı, nasıl uygulandığı ve etkilerini ele almaya çalışacağız.

Sosyal İmleme Nedir ?

Sosyal imleme sistemi, internet kullanıcılarının beğendiği sayfaları daha sonra tekrar ziyaret etmek üzere unutmamak için işaretlediği ve listelediği bir mantıkla oluşturulan platformlardır. İşleyiş yapısını düşündüğümüzde, arkadaşlarınızın hangi siteleri favori listesine eklediği ve beğendiğini görebilir ve siz de bunları ziyaret edebilir hatta beğendiyseniz siz de bunları imleyebilirsiniz. Bu şekliyle oldukça kullanışlı bir sistemdir. Ancak hiçbir kriter ve filtreleme olmadan çalışan bu sistem zaman içerisinde otomatikleştirilmiş yazılımlar sayesinde kullanımı hız kazanmaya başladıkça, internet içeriği alakasız ve değersiz sitelerle dolmaya başladı. Son gelinen durum ile birlikte bir SEO çalışması olarak nitelendirilen sosyal imleme en riskli çalışmalardan bir tanesidir.

Türkçe sosyal imleme sitelerine manuel eklemeler zararlı olmasa bile artık bunlar bile fayda sağlayamayacak durumda. Çünkü kendi içinde sosyal olmayan, belirli bir kategorizasyonu veya ziyaretçiler tarafından düzenli takibi olmayan sistemler Google nezdinde de değersiz hale geliyor.

Yeni Trend Sosyal Medya

Artık bir linki paylaşan profilin, takipçi sayısı, güncellenme sıklığı, o paylaşıma gelen yorum ve beğeni (retweet) sayısı, sosyal medyadaki paylaşımların niteliğini belirleyen ve arama motorları tarafından çok rahat ölçümlenebilen kriterlerdir. Bu sebeple sosyal medya kullanımı SEO anlamında en verimli katkıyı sunmaktadır. En azından sosyal imleme sitelerinde olduğu gibi twitterda ve facebookta programla üyelik açılarak link paylaşımları yapılamıyor olması bu sistemi doğal ve ayrıcalıklı kılıyor.

Neler Yapmalı ?

Sosyal Medya Kampanyaları

Sosyal medya üzerinde, çeşitli kampanyalar oluşturarak içeriklerinizin beğeni ve yorum sayısını arttırmanızı öneririz. Bu sayede hem paylaşımlarını hem de sosyal medya hesaplarınız değer kazanacaktır.

Düzenli Paylaşımlar

Sektörünüzle ilgili düzenli içerik paylaşımları takip edilmenizi sağlayacak ve profil kalitenizi arttıracaktır. Bu sayede paylaşımlarınızdaki linklerin de SEO etkisi güçlenecektir.

Sosyal İmleme'den Uzak Durun

SEO Hocası olarak son 2 algoritma güncellemesinden sonra hiçbir çalışmamızda sosyal imleme çalışması uygulamadığımız gibi bunu doğal kullanıcı deneyimlerine yönelik oluşturduğumuz sosyal medya paylaşımlarıyla güçlendiriyoruz. Sizlerin de yaptıracağınız çalışmaların içeriğini öğrenerek imleme çalışması yer almadığından emin olun.

SEO Hocası
SEO Hocası
4 Mayıs 2014

Sosyal İmleme Out – Sosyal Medya In için Yorumlar

 • Adanasmmm
  Adanasmmm 5 Ocak 2018, 23:00

  Faydalı bir paylaşım olmuş tşkler..

 • Hamal İstanbul
  Hamal İstanbul 18 Eylül 2017, 00:40

  İmleme Nedir? Onu Öğrenmeye Çalışıyorum Anlattığınıza Göre Zormuş. Seo Krıterli Hergün Güncelleniyor. Hiç Bir Seo Uzmanı Tek Başına İki Siteden Dazla Siteye Seo Hizmeti Veremez. Günlük Seo Yapmanın Yanı Sıra Haftalık Ve Aylık , Ayrı Çalışma Gerektiyor. Ben Sadece Kendi Sitemin Bildiğim Kadarıyla Seo Sunu Yapıyorum. Yinede Yerişemiyorum Bir Siteden Link Almak Değil, O Siteyi Araştırıp Kontrollerini Yaparak Ve Açık Yakalayarak Doğal Yoldan Backlink almak:) Way Sizi Seo Uzmanları:) Satlerinizş Alıyor, Hele Yabancı Bir Siteden Alıyorsanız,ki Ben Türkçe Diline Çevir Derken Mahvoluyorum. İşin Sonunda Birde Olmuyor Kaldırıp Bilgisayarı Yere Vuracam. Yani Zor İş ??? Ver Parayı Yaptır Kurtul Yaaaa.

 • Memet Ali Ulutaş
  Memet Ali Ulutaş 7 Aralık 2014, 14:04

  Verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkürler. SEO çalışmalarımızda bu söylediklerinizi dikkate alacağız. İyi çalışmalar…

 • Çağatay Akarçay
  çağatay Akarçay 26 Temmuz 2014, 15:24

  Arkadaşlar imleme yaptıgım sitelerde düşüş meydana geldi bu yüzden bu konuyu dikkate almanızı öneriyorum.

 • Talip Nerkis
  Talip Nerkis 28 Haziran 2014, 09:57

  2014 yılı SEO teknikleri arasında sosyal medya oldukça ön plana çıkan etkenlerden birisi. Önceleri yaptığımız sosyal imlemenin yerini sosyal medya aldı bariz şekilde ortada paylaşımınız için müteşekkirim hocam.

 • Melike Nursultan Şekercioğlu
  Melike Nursultan şekercioğlu 24 Haziran 2014, 23:44

  SEO konusundaki başarınız malum. yazılarınızı bile biraz takip edip başarı sağlamak mümkün. çok teşekkürler. yazılara devam 🙂

 • Buse Gizem Seytin
  Buse Gizem Seytin 29 Mayıs 2014, 01:16

  Hocam bookmarking sosyal imleme sitelerinde bırakın manueli program yapmışlar. Az kalsın bende bu kervana dair olucaktım. İlginç ama SEO konusunda bu siteden çok deneyim elde ettim. SEO hocası ve bu sektörün vazgeçilmez liderisiniz.

 • Oltun Çonay
  Oltun çonay 18 Mayıs 2014, 12:55

  SEO hocası degerli bilgiler içinteşekkürler. Reddit, Delicious, StumbleUpon, Diigo, Disqus imleme siteleri hakkında önerileriniz nedir.

 • İbrahim Engin Namdar
  İbrahim Engin Namdar 14 Mayıs 2014, 15:00

  Şunu sormak istiyorum, sitelerimizin en iyi sosyal medya sayfalarında, bloglarında linklerini bırakıyoruz. bu uzun vadede fayda sağlar mı?

 • Çağrı Atahan Eruzun
  çağrı Atahan Eruzun 6 Mayıs 2014, 22:55

  google+ bu konuda çok önce tabi takipçiniz varsa facebook ve twitterda süper olur .

 • Nuhaydar Yerliyurt
  Nuhaydar Yerliyurt 6 Mayıs 2014, 08:57

  Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Sosyal medya günümüzün olmazsa olmazlarından.

 • En Hızlı Tarifler
  En Hızlı Tarifler 30 Nisan 2014, 11:32

  Reddit, Delicious, StumbleUpon, Diigo, Disqus, Google+ gibi sosyal paylaşım sitelerinde yapılan imlemelerin hala SEO açısından yararlı olduğunu düşünüyorum ki Google Analytics içerisine girip sol menüden Sosyal > Veri Merkezi Etkileşimi kısmına göz attığınızda bu konuda Google’ın veri merkezi etkileşiminde çalıştığı ortak sosyal imleme sitelerini görebilirsiniz. Sayfanın değerini belirleyen kriter tabiki yapılan imlemelerin aldığı yorum, beğeni. Gelişi güzel yapılmış imlemelerin pek bir anlamı olmuyor dediğiniz gibi. Geri dönüş alabilmek için diğer kullanıcıların imlemelerinde yorum ve beğeni yaparsanız, bunu gören kullanıcılarda size dönüş sağlayacaktır.

 • Halil İbrahim ARIK
  Halil İbrahim Arik 11 Şubat 2014, 14:20

  Ben de henüz yapmamış ama yapmayı planlamıştım. Vazgeçtim artık. İyi ki sosyal imleme yapmamışım.

 • Özer Seçkin Aydınlıoğlu
  özer Seçkin Aydınlıoğlu 3 Şubat 2014, 11:17

  Sosyal imleme önceleri çok etkiliydi yalnız şimdi çok bir etkisi yok daha doğrusu Google amcanın değerlendirme kriterlerinde yeri yok ama hit getrime açısında yapılabilir diye düşünüyorum.

  Ayrıca bu güzel ve bilgilendirici makale için teşekkür ederiz.

 • Mebruke Özperçin
  Mebruke özperçin 16 Aralık 2013, 00:46

  Aklımda bir sürü soru vardı. Sosyal imleme yapma ve yapmama konusunda bir karar verememiştim. bilgilendirici bir makale olmuş teşekkürler.

 • Aybirgen Ersin
  Aybirgen Ersin 12 Aralık 2013, 14:41

  makalenizde en başta yazdığınız gibi birçok SEO firması nın bu güvensizlikten etkilendiğini söylemek isterim.. bilgilendirmeniz için ayrıca teşekkürler..

 • furkan şeker
  Furkan şeker 4 Aralık 2013, 23:42

  Arkadaşlar ben bir wepsite açtım 3 4 aydan fazla oldu hala çok süperbi ilerleme kayde demedim hit düzgünce gelmiyor budurumda beni çok üzüyor bilenbiri bana yardım etse inanılmaz mutlu olurum . 😀

 • Erdem Evrenos
  Erdem Evrenos 29 Kasım 2013, 19:13

  SEO konusunda çok fazla donanımlı değilim fakat Google gerçekten bu işte yanlışı affetmiyor. O kadar ki siteme düzenli olarak eklediğim özgün makaleler bile bu durumu değiştiremedi. Bloğumda sadece 10 makale varken bile şu anki durumundan daha fazla dönüşümü oluyordu. Umarım bu bahsedilen hataları düzeltip hakkımız olan sırlara çıkarız tekrardan. Yazınınız için şükranlarımı sunuyorum.

 • deniz
  Deniz 28 Kasım 2013, 10:55

  Bence kaliteli sosyal imleme hala değerini koruyor, çöpe dönmüş sosyal imleme sitelerinden uzak durmak lazım. Sosyal medya ise hep etkiliydi hala da etkisini koruyor.

  Sosyal medyada maalesef ne yapılacağını Türkiye’de henüz bilen yok. Katıldığım bir konferansta kendi alanlarında iddialı sosyal medya ajansları, önde gelen e-ticaret sitelerinin temsilcilerini dinledim ama ne onlar birşey anlatabildi ne de ben anlayabildim. Sürekli yurt dışı örnekleri verdi durdular, ne yapılacağına dair bir fikirleri yok.Kampanyalar facebookta beğen sana indirim vereceğimden öteye gidemiyor. Bizde sosyal medya, kedi, köpek, yemek fotoğrafı paylaşılacak ya da evdeyim oturuyorum, bugün hava çok güzel, yarın yine iş var, uyuyorum, uyandım vb.. abuk subuk paylaşımların yapıldığı yer olarak biliniyor. Gel de kampanya yap, pet shop ya da yemek sitesi değilseniz sosyal medya kampanyasında pek şansınız yok 🙂

  Ben facebook, twitter ve google + kullanıyorum ağırlıklı olarak, tüm google hesaplarını birbirine bağlarsanız başarı şansınız artar. Adwords kullanıcılarının mutlaka sosyal uzantıyı kullanmasını tavsiye ediyorum çünkü tıklanırsa ücret ödemiyorsunuz, bu sayede google+ hesabınızı ikinci bir reklam alanı olarak kullanabilir, oradan siteye ziyaretçi çekebilirsiniz, hem para vermezsiniz hem de sosyal hit kazanırsınız, bir taşla iki kuş dedikleri olay yani 😉

  Sosyal uzantıyı hafife almayın insanlar merak ettiği için çok tık alıyor..

  Saygılar

 • Zeynep Tuba Özata
  Zeynep Tuba özata 27 Kasım 2013, 17:22

  Hocam paylaşımız için teşekkür ederiz.
  Dikkatimizden kaçan şeyler bunlar gerçekten.

 • Burç Choi
  Burç Choi 27 Kasım 2013, 16:59

  İmleme siteleri eskisi gibi performans göstermiyor. Kesinlikle katılıyorum. Sosyal medya üzerinde aktif bir platform er ya da geç başarıyı görecektir…

 • Eren
  Eren 27 Kasım 2013, 14:25

  Ben aşıraya kaçmadan imleme yapmaya devam ediyorum friendfeed ve pinterest kullanıyorum.Makaleniz için teşekkürler.

 • Furkan
  Furkan 26 Kasım 2013, 18:41

  Güzel makale ancak aşırıya kaçmadan en kötü ihtimal goo.gl gibi servislerle kısaltıp ardından imlemenin bir sıkıntı olmayacağı düşüncesindeyim 😉

 • Ahmet Berk Toptan
  Ahmet Berk Toptan 26 Kasım 2013, 14:30

  Sosyal imleme siteleri çöpe dönmüş durumdaydı zaten. Sosyal imleme sitelerinden ziyaretçi çekemezken, sosyal medyadan yaptığımız çalışmaların karşılığını alıyoruz. Makalede bu yönde başarılı bir makale olmuş. Teşekkürler.

 • Mehmet Said Güzeloğlu
  Mehmet Said Güzeloğlu 26 Kasım 2013, 11:51

  Öncelikle yazınız çok güzel olmuş, elinize sağlık.Çoğunu doğru bulsamda hala sosyal imlemenin sanki tamamen out oldugnu veya zarar verdiğini düşünmüyorum.En azında hit getirme amaçlı faydası oluyor bence.

 • Burç Erkuş
  Burç Erkuş 26 Kasım 2013, 04:09

  bu sosyal imleme mevzusu çok kafamı karıştırıyordu açıklayıcı olmuş teşekkürler

 • uğur çavdar
  Uğur çavdar 25 Kasım 2013, 20:04

  Sosyal Medya Çalışmalarınızı Başarılı Buluyoruz, Başarılarınızın Devamını Dilerim.

Sosyal İmleme Out – Sosyal Medya In için Cevap Yaz