Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

3 sene önce  |  1169 Görüntülenme

Ürün sayfası, ürün açıklama kısmında SEO amaçlı ilgili makalelere iç-dış link verilmesi doğru olur mu? Zira o linkler aracılığıyla müşteri siteden çıkabilir. Sizin fikrinizi almak istiyorum. Çok teşekkürler.

 • 1
 • 1
 • İlgili Makalelere İç-Dış Link Verilmesi Doğru Mudur? için Yanıtlar

   İsmail Sağdıç
   İsmail Sağdıç

   29 Mayıs 2021, 00:23

   1

   Merhabalar,

   Öncelikle site içi link inşası kurmanız açısından iç link vermeniz çok önemlidir. Ancak bu durum e-ticaret siteleri için farklılık gösterebilir. Kullanıcıya ilettiğiniz link farklı bir linke tıklaması ile ürünler arasında ziyareti sağlayacaktır ancak ürün satışınızda çok düşük bir ihtimal dahi olsa farklı bir ürüne geçmesi ile müşteri kaybı yaşayabilirsiniz.

   Önerimiz e-ticaret siteleri için link inşasını ürün sayfalarında alt kısıma ekleyebileceğiniz alternatif ürünler başlığı altında ürünlerinizi paylaşabileceğiniz bir alan tasarlamanız yönünde olacaktır. Bu sayede hem SEO anlamında link inşanızı güçlendirmiş olacaksınız hemde kullanıcı deneyimi tarafında pozitif bir dönüş yakalayabilirisiniz.

   Ek olarak sitenizde paylaşacağınız dış linkleri target="_blank" etiketi ile eklemenizi öneririm. Bu sayede kullanıcı farklı web sitesini yeni sayfa olarak açacak ve sizin sitenizden çıkmamış olacaktır.

   Erhan Kolci
   Erhan Kolci

   15 Haziran 2020, 18:14

   1

   Kullanıcılar ve arama motoru botları için bir sayfanın olabildiğince faydalı bilgiyi içermesi gerekmektedir. Bu doğrultuda eğer sitede yeterli içerik farklı sebeplerden dolayı yer almayacaksa ilgili sitelere yönlendirme yapılabilir. Ancak bu durum sizin de belirttiğiniz gibi sitenizi terk etme ve dolayısı ile bounce rate artışına neden olabilir. Bunun yerine farklı sitelere çok fazla link vermeyerek kullanıcıya istediği bilgiye kendi sitenizden ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Fakat çok çok daha detaylı bilgiye ulaşılması gerekiyorsa sitenizde tüm gerekli bilgilere yer verdikten sonra link vermek daha sağlıklı yöntem olabilir.

   Site içi linkleme ise ilgili sayfalarınız arasında mutlaka kullanmanız gereken bir kriter olmalıdır. Böylelikle güçlü sayfalarınızdan nispeten daha az güçlü sayfalarınızı güçlendirebilirsiniz. Ayrıca arama motoru botları sitenizi ziyaret ettiğinde sayfalar arası bağlantıları takip ederek sitenizi daha hızlı ve rahat dolaşabileceklerdir.

  Cevapla

  İlgili Makalelere İç-Dış Link Verilmesi Doğru Mudur? Sorusunu Cevapla