Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

4 sene önce  |  1140 Görüntülenme

içerik hakkında yapılan yorumlar, hepimiz biliyoruz ki içeriği daha da güçlendirmektedir. Ama bunu ticarete dönüştürüp “her biri farklı IP'den olmak şartı ile yorum yapılır” tarzında ticari ilanlar oluyor. Benim merak ettiğim farklı IP veya tarayıcı olması fark eder mi? Sonuçta yorumun yapıldığı IP adresi veya tarayıcı bilgisine Google botlarının veya diğer botların ulaşması mümkün değil en azından izin verilmediği sürece. Yani içeriği güçlendirmek için aynı IP'den veya aynı tarayıcıdan birden fazla yorum yapmak zararlı mı SEO açısından yoksa faydalı mı?

 • 1
 • 1
 • İçeriği Güçlendirmek İçin Aynı IP'den Yorum Yapılması için Yanıtlar

   Erhan Kolci
   Erhan Kolci

   15 Mayıs 2020, 14:59

   1

   İçeriklere yapılan yorumlar elbette sayfayı metin olarak daha da güçlendirecektir. Yorumların doğal görünmesi ise kullanıcı nezdinde siteye güvenilirliği ekstra arttıran başka bir unsurdur. Güncellik ve güven kriterlerini göz önüne aldığımızda biri botlar için, diğer kullanıcılar için oldukça faydalıdır. Her ikisinin de organik performansa katkısı bulunmaktadır.

   Belirttiğiniz gibi yorumların destekleyici niteliğinde olması ile ticareti de bir hayli artmıştır. Yorumlar için önemli olan kısım, sayfa içerisindeki ürünü ya da hizmeti niteleyecek şekilde yapılmış olmasıdır. Buna dikkat edildiğinde güncellik ve güvenilirlik kavramları daha fazla önem kazanacaktır.

   Ticari bir işlem olması sebebiyle hizmeti alacak kişilere karşı güven aşılamak için farklı IP ve tarayıcıların özellikle vurgulandığını düşünüyorum. Ancak ileriye dönük olarak düşünerek yorumların doğal görünmesi için farklı kullanıcıymış gibi yapılmasında fayda olacaktır.

  Cevapla

  İçeriği Güçlendirmek İçin Aynı IP'den Yorum Yapılması Sorusunu Cevapla