Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  2270 Görüntülenme

Haber sitelerinin özellikle "büyük" olarak adlandırılan haber siteleri ajanslar aldıkları haberlerini hiç değiştirmeden ya da çok az kısmını değiştirerek direkt sitelerine yapıştırıyorlar. Ve Google'da yapılan aramalarda çıkan sonuçlarda bu siteler hep üstte oluyor. Özgün olmadığı hatta spam olan bu 100-150 site nasıl ilgili haberlerin aranması sonucu üst sırada yer alabiliyor yüksek trafik geçmişlerinden dolayı mı?
Ve benimle ilgili kısmına geçersek ben bir haber sitesi sahibi olarak bu sitelere karşı Google'da haberlerimi özgün SEO uyumlu yazdığımda üste çıkma şansım var mıdır? Yeni başlayan haber sitesi sahipleri için Google'da üst sıralarda yer alma için önerileriniz nelerdir?

 • 1
 • 1
 • Haber Siteleri İçin SEO Çalışması için Yanıtlar

   Aydanur Tepe
   Aydanur Tepe

   23 Ocak 2020, 11:02

   1

   Arama sonucunda üst sıralarda çıkmanız aslında tamamen Google'ın kullanıcıya sağladığınız katkıya ve bilgiye bakmasına bağlıdır. Yani sizler kullanıcıya fayda sağlayan bir haber sitesiyseniz elbette ki üst sıralarda yer alabilirsiniz, ancak kopya içerik ile belli bir otoriteye sahip haber siteleri üst sıralarda yer alıyorsa bu durumda Google hemen bir cezai işlem uygulamasa da sürekli olarak bu tekrarlandığı zaman cezai işlem uygulamaya başlayacaktır.

   Hatta bu tarz sitelere deindex cezası verdiğini de sürekli olarak görmekteyiz.

   Belirtmiş olduğum gibi eğer ki belli bir otoriteye sahip olmayan bir haber siteniz var ise Google bu tarz siteleri takip ederken daha dikkatli hareket ediyor.

   Aslında uzun lafın kısası, kopya içerik her türlü sizleri filtreye sokabilir. Bundan dolayı sitenizde her daim özgün içerik üretmeye dikkat etmenizi önermekteyiz.

   https://www.seohocasi.com/haber-siteleri-icin-10-seo-faktoru/ sayfası üzerinden dikkat etmeniz gereken en önemli 10 SEO faktörünü de inceleyebilirsiniz.

   Atalay Sidar
   Atalay Sidar

   24 Temmuz 2015, 12:44

   1

   Google bir web sitesini üst sıralarda gösterirken bu web sitesinin kullanıcılarına ne kadar fayda sağladığını da göz önünde bulundurmaktadır. Örnek olarak trafiği ve aranması çok fazla olan bir web sitesi düşünün, sitenin hemen çıkma oranı da ciddi bir oranda düşükse bu web sitesi Google gözünde kullanıcılara fayda sağlayan bir web sitesi olarak algılanmaktadır. Bu tür web sitelerinin kopya içerik kullanıyor olması Google tarafından hemen cezai bir işleme mazur kalmalarını engellemektedir. Yani bir nevi Google, kaliteli web sitelerini hemen cezalandırmamaktadır. Fakat bu durum Google'ın sürekli bu şekilde bu siteleri kayıracağı anlamına da gelmez. Google'daha önce haber siteleri kopya içerik ve spam türevinde işlemleri çok fazla uyguluyor diye bir kaç gün arama sonuçlarından komple silmiş ve kendisine ters düşen noktaları düzenlemeleri gerektiğini sert bir dille uyarmıştı. Sonrasında ise bu tip siteleri tekrar arama sonuçlarına dahil etti. Yani Google önceleri bu siteleri biraz kayırıyor gibi görünse de bu sitelere yaptığı en ağır uyarı sistemi deindex cezası olmuştur.

   Küçük ölçekli sahip olan web siteleri için durumu değerlendirecek olursak; bu tip sitelerin daha dikkatli adımlar atmaları gerekiyor. Yani sizin yapacağınız kopya içerik sizi direkt olarak filtreye sokabilir. Bu yüzden kendi çizginizi bozmamanızı, Google'ı aldatıcı hareketlerden kaçınmanızı ve sadece kullanıcı odaklı çalışmalar yapmanızı tavsiye ederim. Kısacası düzenli olarak içerik girin; özgün kaliteli ve hatta mümkünse resim & videolar ile birlikte içeriklerinizi süsleyin. İçerik sayfalarınızın alt kısmında yorum alanları bırakarak haberi okuyan kullanıcıların bu haber ile ilgili yorum yapmalarına imkan tanıyın. Sürekli üzerine basa basa söylediğimiz sosyal medya kanallarını oldukça aktif kullanarak web sitenize trafik çekmeye çalışın. Haber içerik sayfalarında kullanıcılarınızın haberi sosyal medya ve türevi ortamlarda paylaşmaları için paylaşım butonları bulundurun. Sitenize girdiğiniz içeriklerin düzenli olarak indeks alıp almadıklarını, webmaster tools üzerinde siteniz ile ilgili herhangi bir hata olup olmadığını ve backlinklerinizi düzenli aralıklarla kontrol edin.

   Unutmayın ki haber sektörü oldukça rekabetli ve zor bir sektördür. Bu alanda kısa sürede başarı gösteremeyeceğinizi bilerek geniş vadede SEO stratejileri belirleyip buna uygun çalışmalar yapın. Sektörün zor ve rekabetli olması bu alanda başarısız olacağınız anlamına gelmiyor elbette. Tamamen özgün, kullanıcı odaklı ve kaliteli bir web sitesi olduğunuz taktirde sıralamalarda üst sıralarda olmamanız için hiçbir engel yoktur. Biraz sabır ve düzenli bir çalışma ile başarı sağlayabilirsiniz.

  Cevapla

  Haber Siteleri İçin SEO Çalışması Sorusunu Cevapla