Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  1333 Görüntülenme

bir şehir rehberi sitem var ve her gün günde 2 3 adet özgün makale girerek siteyi güncel tutuyorum fakat anlamadığım sorun şu Googlebot sitemi günlük olarak indexlemiyor sitemap ayarını yaptım fakat durum yine aynı ben Google webmaster dan dizine gönderme işlemi yaptım anında eklendi fakat günlük olarak konuda bahsettiğim gibi Google bot siteyi indexe almıyor sorun ne olabilir acaba sitemap ta bir sıkıntı mı var yoksa başka bir eksik mi var ipucu verecek arakdaşlara teşekkürler şimdiden.

Site sistemi WordPress acaba robots.txt dosyasın damı bir sıkıntı yaptım anlamadı örnek robots.txt verirseniz ondanda mutluluk duyarım.

Ayrıca, paravan blog şeklinde çapraz konu yapıyorum Webbly - WordPress - Thumb - Blogger ve Pinterest te paylaştığım yazıları link vererek aynen paylaşıyorum siteye yaptığım entegrasyon ile eklediğim konu otomatik olarak site ye açılmış Facebook, Twitter ve Google+ hesabında otomatik paylaşılıyor sizce yaptığım bu uygulamalar doğru mudur. Özellikle aklıma takılan siteme eklediğim yazının aynısını paravan da link ederek paylaşma doğru bir yayın mı bu acaba

 • 1
 • 1
 • GoogleBot Hakkında Problemler için Yanıtlar

   admin
   Admin

   4 Aralık 2014, 16:17

   1

   Merhabalar Hülya Hanım;

   İndexleme sorunu ile ilgili;

   - Yanlış canonical kullanımı var mı?
   - Robots.txt hatalı kısıtlama var mı?
   - Meta Robots kodları doğru kullanılmış mı?
   - Webmaster araçlarında engelleme var mı?

   gibi sorunlar ilk etapta kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer bunlarda sorun bulamazsanız "Google gibi getir" aracılığıyla Google'ın düzgün görüntüleyip görüntülemediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer yukarıda bahsedilenlerden hiçbirinde sorun görülmüyorsa index almaması için içeriğin güncel olmaması yada backlinkinizin az olması sebep olabilir.

   İçerik ile ilgili olarak; Googlebot, sitenizi sizin güncellediğiniz periyotlar ile sitenizi ziyaret ederek sayfaların index almasını sağlar. Bu durumda bir bakıma Googlebot un sitenizi ziyaret periyotunu siz belirlemiş olursunuz. Yani, 2-3 günde bir sitenizi güncel tutuyorsanız Googlebot sitenizi 2-3 günde bir ziyaret edecek ve index almayan sayfalarınızın index almasını sağlayacaktır. Eğer yukarıda yer alan kriterlerden kaynaklı bir sorun olmadığını düşünüyorsanız sorunuzun tek açıklaması bu olacaktır. Bu noktada yazıları girme sıklığınızı günde 1 e düşürürseniz bir süre sonra yazılarınız günlük olarak index almaya başlayacaktır.

   Bahsettiğiniz paralel yapı linkleri birbirine bağlama yani başka bir deyiş ile linkwheel çalışması olmaktadır. Bu çalışma şekli şu an için faydalı bir çalışmadır. Paravan bloglarda bu şekilde yazıları paylaşıp birbirlerine link vermek doğru olacaktır. Aynı şekilde sosyal medya çalışmaları da doğal türden spam oluşturmayacak şekilde yapılırsa SEO açısından olumlu bir etkisi olacaktır. Sitenize eklediğiniz yazıyı paravan da da paylaşmak kopya içeriğe girebilir. Yazı yayınlandıktan sonra hangi sayfa önce index alırsa, diğer site kopya içerik barındırdığından bu durumdan etkilenebilir. Bu nedenle siteniz ve paravan blogunuzda özgün yazılar barındırmanız daha sağlıklı olacaktır.

  Cevapla

  GoogleBot Hakkında Problemler Sorusunu Cevapla