SEO Fiyat Hesaplama

Anti SEO Girişimlerini Boşa Çıkarma

Uyarı : Burada anlatılan tüm teknik ve açıklamalar sadece anti SEO çalışmalarına maruz kalanlar için uygulanması öngörülerek anlatılmıştır. seohocasi.com olarak amacımız etik ve ahlaklı SEO uzmanları yetiştirmektir.

Google'da üst sıralarda bulunmak, daha fazla ziyaretçiye ulaşmayı sağladığı kadar sitenin prestiji için de son derece gereklidir. SEO çalışmalarıyla üst sıralara çıkamayan siteler, çözümü rakip sitelere anti SEO çalışması yaparak aramaktadır. Bu yönde seohocasi.com'da bir hedef olmuş ve anti SEO çalışmalarına maruz kalmıştır. Bugün ki dersimizde, sitenize yapılması olası bir anti SEO girişimini anlamayı ve bunu etkisiz hale getirmeyi veya etkisini minimuma düşürmeyi anlatacağım.

Anti SEO Nasıl Anlaşılır ?

Sitenize yapılan anti SEO çalışması 2 farklı şekilde anlaşılır.

1. Sitenizin indexlerini kontrol ederek

Sitenizin indexlerinde sitenizle alakalı olmayan kelimelerle ilgili bir artış oluşturmak istenir. Genellikle de bu işlem site üzerinden yapılan bir arama işlemine backlink sağlanarak gerçekleşir.

Google'da site:seohocasi.com/search şeklinde bir arama yapılarak siteniz üzerinden yapılan saldırı indexlerini görebilirsiniz.

Not: seohocasi.com/search indexleri temizlenmiştir. İlerleyen anlatımlarda bundan da bahsedeceğiz.

2. Sitenizin anchor textlerini kontrol ederek

opensiteexplorer.org üzerinden yapacağınız sorgulamada sitenize en çok hangi kelimelerden link geliyor bunları kontrol edebiliyorsunuz. Bu kelimeler arasında sitenizle alakası olmayan kelimeler varsa bu şekilde de bir anti SEO girişimi olduğunu anlayabilirsiniz.

Aşağıdaki linkte yer alan sonuçlarda bu yönde bir saldırıya ilişkin sonuç görülmektedir.

http://www.opensiteexplorer.org/www.seohocasi.com/a!anchors

Anti SEO Girişimleri Nasıl Etkisizleştirilir ?

Sitenize bir saldırı yapıldığını anladıktan sonra bu çalışmaların etkisiz hale getirilmesi için birtakım uygulamalar yapılması gerekmektedir. Bunlardan ilki index silme işlemidir. İndex silme işlemini daha önce ayrıntılı bir biçimde anlattığımız için bu konuda bir açıklamaya gerek duymuyorum. Dilerseniz index silmek konusundan tüm detaylara bakabilirsiniz.

İndexler silindikten sonra yapılması gereken en önemli işlem, sitenize zararlı kelimelerle nereden backlink sağlandığını bulmak olmalıdır.

Bunun için backlinklerinizin tamamını kontrol etmek oldukça zor olacağı için en kolay işlem, search urlsiyle index aldırılan sayfaların backlinklerini kontrol etmektir.

Yapılan anti SEO çalışmalarında alınan backlinklerin açıklamaları genelde aynı şekilde girilmiş. Bu tespit edildikten sonra Google'da buna yönelik bir arama yapılarak size karşı alınan tüm backlinkleri tespit edebilirsiniz.

SEOhocasi.com'a yapılmak istenen anti SEO çalışmasında daima tek bir anchor text ve tek bir açıklama yazısı kullanılmıştır. Bunları Google'da şu şekilde arıyoruz. "watch full ****" "Very good article, good blog" Bu aramaya ilişkin sonuçları ziyaret ederek yorumlarda aynı kelimeleri aradığımızda seohocasi.com kasılan backlinkleri görebiliyoruz.

Sıra geldi bu girişimlerin etkisini minimuma indirmeye. Tüm backlink kasılan siteler genelde otomatik onay sistemlidir. Bu bizim de işimizi kolaylaştıracaktır. Tüm backlink kasılan sitelere girerek aynı sayfaya yorum ile anahtar kelimemiz yani "SEO" anchor textiyle backlink kasıyoruz. Bu sayede sitemize zararlı kelimelerden gelen link oranı %100 den %50 ye düşmüş olacaktır. Aynı sayfadan birkaç defa anahtar kelimenizle link almanız bu oranı daha da düşürecektir. Ancak buna çok fazla gerek yoktur. Bu şekilde tüm sitelere yorum yapmanız oldukça faydalı olacaktır.

SEO Hocası
SEO Hocası
15 Mayıs 2011

Anti SEO Girişimlerini Boşa Çıkarma için Yorumlar

 • SiyahLotus
  Siyahlotus 19 Kasım 2017, 00:27

  Çıldırmak üzereyim.Siteme bilinmeyen bir saldırı yapılıyor.Hosting departmanı bunu çözemedi.
  farklı ip aralıklarından,dünyanın 6 ülkesinden saldırı alıyorum.
  Girip çıkma oranından dolayı 1. sayfadan en gerilere düştüm.Her gün binlerce kişinin girdiği siteye 10 kişi bile girmez oldu.Bunun çözümü nedir?Var mı bunu cevaplayacak bir uzman ?

 • Timur
  Timur 4 Şubat 2013, 01:51

  Kaan bey sizi takip ediyorum ancak benim sitelerime abuk subuk anti SEO linkleri verilmiş. avsasitesi.com sanırım sandboxa düştü ve bunun gibi diğer sitelerimde neler yapabilirim?

 • Ali İzzeddin Yeniceli
  Ali Izzeddin Yeniceli 28 Mayıs 2012, 12:00

  SEOhocasi.com/search yazdıgımızda cıkan sonucların hepsimi sakıncalı oluyor yoksa sitemizde olmayan yada porno ıcerikli kelimeler mi olumsuz etkılıyor?

 • Önel Tayfun
  önel Tayfun 29 Ocak 2012, 22:39

  yapılan bu anti SEO işlemi gerçekten etik olmayan bir davranış bunlardan nasıl korunacağımız konusunda yayınladığınız makale için teşekkür ederim detaylı bir anlatım olmuş..

 • Perihan Karabıyıklı
  Perihan Karabıyıklı 16 Ocak 2012, 12:59

  çok güzel bir döküman olmuş , böyle bir anti SEO çalışması ciddi ciddi başına gelen var mı hiç?

 • ünal şahin
  ünal şahin 19 Temmuz 2011, 04:37

  Peki anasayfaya blog backlink saldırısı oluyorsa ve bunu zararlı bir kelime üzerinden değilde anahtar kelimemiz üzerinden yapıyorsa bu işlemden sonra sitemin ilk 1000 aramada (yeni eklenen konular ve daha önceden 20.sırada çıktığı çok önemli kelime dahil) çıkmıyorsa ne gibi bir yol izlememi tavsiye edersiniz? Bu bloglarda ki yorumları silmem mümkün değil. Burada belirttiğiniz gibi etkisiz hale getirmemde mümkün değil.Çünki hedef kelimemde vermişler zaten

 • Güney Purçu
  Güney Purçu 13 Haziran 2011, 15:38

  evet dogru bir anlatım hocam sagolun bilmedigimiz bir konu daha sizin sayenizde ogrendik

 • Ayşe Saliha Aluç
  Ayşe Saliha Aluç 11 Haziran 2011, 20:37

  sorun şuki bunu farkedene kadar google çoktan siteyi geri atmış olur, genede bu bilgi için saolun

 • Ozan Karadağ
  Ozan Karadağ 9 Haziran 2011, 14:40

  hayır bu kadar kasmanın ne alemi var ki? bunu hangi zihniyetle yapar bir insan? hiç aklıma gelmezdi böyle birşey yapılacağı. :/

 • Günan Tanrıkulu
  Günan Tanrıkulu 31 Mayıs 2011, 01:51

  HOcam benim sitemde de aynı durum var ama yanlış kelimeyle değil aynı kelimeyle yani benim film seyret kelimemle link kasılmış etkisini azaltmak için ne yapmalıyım ?

 • Muhammed Sefa Arap
  Muhammed Sefa Arap 29 Mayıs 2011, 05:47

  Hak eden adama etik dir bazıları hak ediyorsa onada etiktir ayrıca benim anti SEO yaptıklarım öyle filitreyle yırtamıyor Sanbox un tadını alıyorlar.

 • Ali Rıza
  Ali Rıza 28 Mayıs 2011, 17:05

  SEOHocası.com’u beğenerek izliyorum.Kendi sitem olan Bilgiyerin.com da SEOHocası teması kullanıyorum çok işlevsel bir tema .Teknik bilgilerinizi bu kadar samimi olarak palaşmanız çok güzel.Teşekkür ederim.

 • Kaan Gülten
  Kaan Gülten 28 Mayıs 2011, 11:38

  @echoll, anti SEO çalışması yapmak doğru, etik ve ahlaklı bir davranış mıdır?

 • tKi
  Tki 22 Mayıs 2011, 10:19

  bu yazının bir yararı birde zararı olur. bizler için iyi ama kötü düşünceli insanlar için fırsattır. mesela sizinle rekabette olan birisi bunları yapsa ? yol göstermiş olunuyor ama sayeniz de önlemleri alınınca hiç bir şey olamıcak harika bir yazı teşekkürler

 • Yiğit Alperen Canuyar
  Yiğit Alperen Canuyar 21 Mayıs 2011, 08:35

  Hocam yine çok güzel değerli bir konuya değinmişsiniz, emeğine teşekkür ederim. Biz Türk’ler genelde işin hep alangirli tarafını severiz emeğimizle bir yere gelmeye değil verilmiş bir emeği yok etmeye çalışırız. Örneğin White hat SEO yerine black hat SEO, fake göndererek msn kırma vs..

 • Cem Ozan Şahabettinoğlu
  Cem Ozan şahabettinoğlu 18 Mayıs 2011, 18:40

  Bu tarz çalışmalar daha çok hacklink yöntemiyle yapılıyor.Blog şeklindeki yapılmış çalışmalara bahsettiğiniz yönetemle bertaraf edebilirler ama hacklink yöntemiyle yapılan çalışmalar için farklı yöntemler izlemeleri gerektiği düşüncesindeyim

 • Yaprak Ersin
  Yaprak Ersin 16 Mayıs 2011, 19:31

  Siteyi ilk açtığımda robots.txt ile aşağıdakini yaptığımda sonuç ne olur ?

  User-agent: *
  Disallow: /search

 • Ayşegül Selvi
  Ayşegül Selvi 16 Mayıs 2011, 17:28

  Allahımdan bulsunlar demek lazım. Böyle ucuz numaralara bende bi kaç sitemde maruz kalıyorum ve siteler firma sitesi olduğunda ciddi sıkıntılar doğurabiliyor. Benim başımdan geçen bir olayı yazayım ve arakdaşlar böylebirşey başlarına geldiğinde yapackları hakkında birz bilgi edinsinler.

  ??? anahtar kelimesinde çalıştığım müşterimin sayfasını 1. sıraya getirmiştik rakip olarak 10-15 e yakın site bulunuyor ve direk müşteri teması sağladığı için bir çok firmanın yer almak istediği yeri biz kapmıştık. 335 kısa dönem olarak yaptığım askerliğimde bu anti SEO işlemlerini devreye sokmuşlar yapanlar de yukarıda yazan tekniklerden biraz daha ileri şekilde sunucularında/sistemlerinde açık bulunan edu ve gov linklere sayfamın birebir klonunu eklemişler , gene aynı şekilde sistemlerinde açık bulunan sitelerin alt sayfalarına alt klasörlerine yapay html sayfalar yaparak ( en düşüğü pr6) en tehlikeli anahtar kelimeler ile link vermişler. İlk olarak site klonundan sandboxa girdik ve ilk 100 sayfadan çıktık bunun çözümünü google spam şikayetten düzgün bir dille durumu anlatıp kurtulduk ve sıralamamıza geri döndük. Backlinkler arttıkça sıralamada 4. sıraya kadar düştük bunun çözümünüde birebir içerikdaş sitelerden artan kötü backlink sayısına paralel link alımı sağladık. Şu anda gene aynı yerimizdeyiz fakat uğraşmalar dvam ediyor. sitelerden verilen linkler için gogoleyi haberdear etmeyi unutmayın. 🙂 Umarım faydalı bir yorumolur..

 • Mehmet
  Mehmet 16 Mayıs 2011, 11:14

  Hocam selam aleyküm öncelikle.Sitenizi uzun zamandır yakınen takip etmekteyim paylaşımlar çok güzel ve yerinde teşekkürlerimi sunuyorum.Benim burdan bir sorum olucak mümkün ise kendi sitemize diyer sitelerden atılan blogları kaldırmanın bir tekniği varmıdır?
  Malum worpress ler nasıl piyasada yer aldı insanlar çoğu sitenin adresini etiket olarak ekliyor veya küfür içerikli konular girerek sitelerinin arama motorlarında bizim aramalarımızda ilk sayfayada çıkıyorlar.Bilgilendirirseniz çok sevinirim hayırlı günler..

 • Aktan Tenim
  Aktan Tenim 15 Mayıs 2011, 14:52

  en çok maruz kaldığım, takıldığım noktalardan bir tanesi. botnet zombie saldırılarından bıktım artık. buna kesin bir çözüm yolu varmı ? Sitemin zombie saldırılarına maruz kalmaması için yurtdışındaki hosting firmama 1 tane site için yıllık 1.750 TL para ödüyorum. Sürekli ip değiştiriyorum. bütün harcadığım emekler boşa gidiyor. lütfen bunlara karşı kesin bir çözüm varmı? paylaşırsanız sevinirim.

Anti SEO Girişimlerini Boşa Çıkarma için Cevap Yaz