Anti SEO Girişimlerini Boşa Çıkarma

Uyarı : Burada anlatılan tüm teknik ve açıklamalar sadece anti SEO çalışmalarına maruz kalanlar için uygulanması öngörülerek anlatılmıştır. seohocasi.com olarak amacımız etik ve ahlaklı SEO uzmanları yetiştirmektir.

Google'da üst sıralarda bulunmak, daha fazla ziyaretçiye ulaşmayı sağladığı kadar sitenin prestiji için de son derece gereklidir. SEO çalışmalarıyla üst sıralara çıkamayan siteler, çözümü rakip sitelere anti SEO çalışması yaparak aramaktadır. Bu yönde seohocasi.com'da bir hedef olmuş ve anti SEO çalışmalarına maruz kalmıştır. Bugün ki dersimizde, sitenize yapılması olası bir anti SEO girişimini anlamayı ve bunu etkisiz hale getirmeyi veya etkisini minimuma düşürmeyi anlatacağım. Anti SEO’ya dair hazırladığımız içeriğe göz atmak için https://www.seohocasi.com/anti-seo/ adresini inceleyebilirsiniz.

Anti SEO Nasıl Anlaşılır ?

Sitenize yapılan anti SEO çalışması 2 farklı şekilde anlaşılır.

1. Sitenizin indexlerini kontrol ederek

Sitenizin indexlerinde sitenizle alakalı olmayan kelimelerle ilgili bir artış oluşturmak istenir. Genellikle de bu işlem site üzerinden yapılan bir arama işlemine backlink sağlanarak gerçekleşir.

Google'da site:seohocasi.com/search şeklinde bir arama yapılarak siteniz üzerinden yapılan saldırı indexlerini görebilirsiniz.

Not: seohocasi.com/search indexleri temizlenmiştir. İlerleyen anlatımlarda bundan da bahsedeceğiz.

2. Sitenizin anchor textlerini kontrol ederek

opensiteexplorer.org üzerinden yapacağınız sorgulamada sitenize en çok hangi kelimelerden link geliyor bunları kontrol edebiliyorsunuz. Bu kelimeler arasında sitenizle alakası olmayan kelimeler varsa bu şekilde de bir anti SEO girişimi olduğunu anlayabilirsiniz.

Aşağıdaki linkte yer alan sonuçlarda bu yönde bir saldırıya ilişkin sonuç görülmektedir.

http://www.opensiteexplorer.org/www.seohocasi.com/a!anchors

Anti SEO Girişimleri Nasıl Etkisizleştirilir ?

Sitenize bir saldırı yapıldığını anladıktan sonra bu çalışmaların etkisiz hale getirilmesi için birtakım uygulamalar yapılması gerekmektedir. Bunlardan ilki index silme işlemidir. İndex silme işlemini daha önce ayrıntılı bir biçimde anlattığımız için bu konuda bir açıklamaya gerek duymuyorum. Dilerseniz index silmek konusundan tüm detaylara bakabilirsiniz.

İndexler silindikten sonra yapılması gereken en önemli işlem, sitenize zararlı kelimelerle nereden backlink sağlandığını bulmak olmalıdır.

Bunun için backlinklerinizin tamamını kontrol etmek oldukça zor olacağı için en kolay işlem, search urlsiyle index aldırılan sayfaların backlinklerini kontrol etmektir.

Yapılan anti SEO çalışmalarında alınan backlinklerin açıklamaları genelde aynı şekilde girilmiş. Bu tespit edildikten sonra Google'da buna yönelik bir arama yapılarak size karşı alınan tüm backlinkleri tespit edebilirsiniz.

SEOhocasi.com'a yapılmak istenen anti SEO çalışmasında daima tek bir anchor text ve tek bir açıklama yazısı kullanılmıştır. Bunları Google'da şu şekilde arıyoruz. "watch full ****" "Very good article, good blog" Bu aramaya ilişkin sonuçları ziyaret ederek yorumlarda aynı kelimeleri aradığımızda seohocasi.com kasılan backlinkleri görebiliyoruz.

Sıra geldi bu girişimlerin etkisini minimuma indirmeye. Tüm backlink kasılan siteler genelde otomatik onay sistemlidir. Bu bizim de işimizi kolaylaştıracaktır. Tüm backlink kasılan sitelere girerek aynı sayfaya yorum ile anahtar kelimemiz yani "SEO" anchor textiyle backlink kasıyoruz. Bu sayede sitemize zararlı kelimelerden gelen link oranı %100 den %50 ye düşmüş olacaktır. Aynı sayfadan birkaç defa anahtar kelimenizle link almanız bu oranı daha da düşürecektir. Ancak buna çok fazla gerek yoktur. Bu şekilde tüm sitelere yorum yapmanız oldukça faydalı olacaktır.

15 Mayıs 2011, 11:23
SEO Hocası