SEO Fiyat Hesaplama

WordPress Siteleri Hızlandırmak İçin Eklentiler

Wordpress altyapısını kullanan web siteleri, çok sayıda eklenti, tema unsuru ve veritabanı şişmesiyle zamanla yavaşlamaya başlar.  Wordpress sitelerin kullandığı harici css, javascript ve resim gibi dosyaların optimize edilmesi ve veritabanı tablolarının temizlenmesi siteler üzerindeki gereksiz yükün kaldırılmasını sağlar. Bu gibi işlemlerin yapılması, kodlama bilgisi ile yapılabilecek yoğun uğraş gerektiren bir iştir. Ancak bu işlemleri uygulayacak eklentileri kullanarak da sitelerin gözle görülür şekilde hızlandırılması sağlanabilir.

WP Fastest Cache

Sitelerin html kodlarını %70 - %80 oranlarına kadar sıkıştırarak sayfaların hızlı açılmasını sağlayan önemli bir özelliktir. Arama motorları artık sitelerin hızlarını da kriter olarak ele aldıkları için, sitelerin gzip özeliğini kullanmasını da olumlu olarak değerlendirilmektedir.

Sitelerinizin gzip özelliğini kullanıp kullanmadığını Ücretsiz SEO Analizi bölümünden test edebilirsiniz.

Gzippy Eklentisini indirme sayfası : https://wordpress.org/plugins/wp-fastest-cache/

W3 Total Cache

Wordpress gibi dinamik yapıya sahip bir web sitesi, etiketler, kategoriler, son yazılar, yorumlar vs. derken 100 lerce sorgu çalıştırmaktadır. Bu sorgular sunucuyu yorduğu kadar kullanıcıları da yormaktadır. W3 Total Cache ekletisini kullanarak wordpress sitelerin statik bir yapıya bürünmesini sağlayabilir ve sitelerinizin 1 saniyeden daha hızlı açılmasını bile sağlayabilirsiniz.

W3 Total Cache bünyesindeki gzip işlemini aktif ederseniz, gzippy ve scripts gzip eklentisini kullanmaya gerek kalmayacaktır.

W3 Total Cache eklentisi, sunucuda oldukça büyük bir hafiflik sağladığı için bu eklentiyi kullanmaya başladıktan sonra Alexa değerinizde büyük artışlar olur. Alexa değerine önem veriyorsanız bu eklentiyi kullanmayabilirsiniz.

W3 Total Cache Eklentisini indirme sayfası : http://wordpress.org/extend/plugins/w3-total-cache/

Wp-Optimize

Veritabanının gereksiz yere şişmesini sağlayan pek çok gereksiz veriyi temizleyerek hızlandırma sağlamaktadır.Yazı sürümler, onaysız yorumlar, spam yorumların silinmesini, veritabanı tablolarının da optimize edilmesini sağlar.

Wp-Optimize Eklentisini indirme sayfası : http://wordpress.org/extend/plugins/wp-optimize/

Clean Options

Wordpress sitelerimizde farklı ihtiyaçlarımız için farklı eklentiler kullanırız, bazen bu eklentilerin yerini yenisi alırken, bazen de direkt kodlamalar ile eklentilerin yerini doldururuz. Wordpress üzerinde eklentilerin kaldırılması, o eklentiye ait veritabanı tablolarının silinmesini çoğu zaman sağlayamaz. Bu sebeple, kurulan ve sonra kaldırılan eklenti sayısı arttıkça gereksiz veritabanı tablolarının sayısı da artacaktır. Bu sebeple, zamanla siteler yavaşlamaya başlayacaktır. Artık kullanılmayan veritabanı tablolarını tespit edip silmenizi sağlayan ancak biraz da uzmanlık gerektiren bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

Clean Options Eklentisini indirme sayfası : http://wordpress.org/extend/plugins/clean-options/

cSprites for Wordpress

Daha önceki konuda, siteyi hızlandırmak için, resimlerin css sprite tekniği ile optimize edilmesi gerektiğini anlatmıştık. Wordpress sistemleri üzerinde kullanılan resimlerin birleştirilerek statik bir şekilde çağırılmasını sağlamak üzere oluşturulmuş bu eklentiyi kullanarak sitelerin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Örnek olarak 5 resmi birleştirerek 1 büyük resim elde edilir, bu şekilde 4 sorgu tasarrufu yapılmış olur. Sorguların azaltılması ile de sunucunun daha rahat çalışması sağlanarak site hızlanır.

cSprites for Wordpress Eklentisini indirme sayfası : http://wordpress.org/extend/plugins/csprites-for-wordpress/

SEO Hocası
SEO Hocası
7 Ağustos 2010

WordPress Siteleri Hızlandırmak İçin Eklentiler için Yorumlar

 • burak
  Burak 21 Mart 2015, 15:05

  eklentiler güncel değil hiç. Yeni bir versiyonunu hazırlarmısınız acaba
  5 senelik eklenti birçoğu

 • umut
  Umut 27 Aralık 2014, 17:58

  film sitesi için bir wordpress gerekli eklenti listesi yapabilirmisiniz teşekkürler. All in SEO sitemap hariç…

 • Berker Tarlakazan
  Berker Tarlakazan 20 Aralık 2014, 20:41

  Bu kadar şeyi uygulasam site eskisinden dahada yavaşlar eklenti fazlalığı yüzünden bunun için sadece 1-2 tanesini yüklemek daha uygundur.

 • Taner
  Taner 8 Aralık 2014, 17:09

  Merhaba

  Bir web sitem var. Sunucu verimliliğini artırmak adına w3 total cache kullanmak zorundayım. Wp süper cache kullanıyordum ama eklentide olan bir açıktan kaynaklı kaldırmak zorunda kaldım..

  Süper cache ten w3 total cache eklentisine geçtiğimde şaşırdım.. w3 ün site sayfalarını geçişte çok daha iyi olduğunu ve admin panelinde yaptığımız yoğun işlemlerden kasmasını ziyaretçilere yansıtmıyordu..

  Ama şimdi şöyle bir sorunum var.. Site çok hızlı, sayfa geçişleride harika… Yazı eklerkende sorun yok.. Ama gel gelelim bir yorum onayladığım zaman çok uzun süre beklemek zorunda kalıyorum. Sunucu kasıyor.. Bir eklentiyi etkinleştirme ve etkisizleştirme işlemini güçlükle yapıyorum. Server error veya time out hatasıyla karşılaşıyorum. Tema düzenleme işlemlerin de de bu sıkıntılar la karşı karşıyayım. Sebebi w3 total cache bunu biliyorum ama admin panelindeki zorlukları çözmem için tavsiyeniz varmı dır ?

  Teşekkürler.

 • Mehmet : binbiralem.net
  Mehmet : Binbiralem.net 29 Kasım 2014, 21:19

  yazı için teşekkürler gerçekten yararlı bir çalışma olmuş aralarında kullandığım eklentiler var ve gözle görülür bir hız sağladım.

 • ömer hoca
  ömer Hoca 10 Temmuz 2014, 14:04

  Clean Options kullandıktan sonra index alma sorunu oldu.nasıl düzeltebilirim.Clean Options da tüm bulduklarını temizlemiştim.

 • Muhammed Ekşi
  Muhammed Ekşi 13 Aralık 2013, 17:39

  Kaan hocam bir şey soracaktım. Ben w3 total cache’yi kurup ayarlarını yaptıktan sonra yazılarımda resimler çıkmamaya başladı. Ne yapmam lazım?

 • Afra Selcen Çağlayan
  Afra Selcen çağlayan 19 Ağustos 2013, 11:40

  yazı için çok teşekkürler, SEO konusunda en çok ziyaret ettiğim ve en çok bilgi aldığım site bu site, emeği geçenlerden Allah razı olsun

 • Selin Sıla Çorumlu
  Selin Sıla çorumlu 10 Haziran 2013, 11:29

  Merhaba, sayfa sıkıştırma için gzip eklentisini yükledim ama sadece anasayfayı sıkıştırdı. Alt sayfaları nasıl sıkıştıracağız?

 • Gökhan ARMAN
  Gökhan Arman 19 Mayıs 2013, 14:03

  W3 Total Cache güzel bir eklenti ama yeni temamda sorun çıkarıyor. Bende WP Super Cache kullanıyorum. İki eklenti arasında çok ciddi bir fark olmadığı kanaatindeyim.

 • Mesut Turan
  Mesut Turan 6 Mayıs 2013, 23:11

  W3 Total Cache Kesinlikle önermiyorum.Sitede dünya kadar problem çıkarıyor.Sitem iki defa silindi bu eklenti yüzünden.

 • Aslı Nur Gazitepe
  Aslı Nur Gazitepe 12 Mart 2013, 23:04

  Kendi wp sitelerimde kullandım çok işe yaradı teşekkürler SEOhocası iyi çalışmalar….

 • murat yaramış
  Murat Yaramış 3 Mart 2013, 16:01

  Güzel paylaşımlar ama çoğu insanların yaşadığı sıkıntı şu.Hangi eklentiyi yüklersek biraz daha sitemiz yavaşlıyor.denemediğimiz kalmadı.kod yazıp site yapmasınıda bilmediğimiz için hazır wp temaları kullanıyoruz.işe yaramayan kodları silmek için yardım ederseniz iyi olur.eksiklerimi bildirmenizi rica ediyorum.

 • Serhat
  Serhat 22 Şubat 2013, 09:58

  Hocam çok saolasın ya eklentiler için. Bir türlü hızlandıramamıştım siteyi. WordPress çok iyi ama arada temalarda sorun çıkartabiliyor hız açısından.

 • sercan
  Sercan 7 Şubat 2013, 22:51

  Özellikle W3 Total Cache eklentisi çok işe yarıyor.teşekkürler sizin sıkı takipçileriniz.

 • Suna Bural
  Suna Bural 2 Şubat 2013, 08:19

  MErhaba öncelikle bu konuyla ilgili bilgileri paylaştığınız için teşekkür ediyorum. Yalnız bunlar eski yöntemler. YYeni yöntemlerden haberiniz var mı yada onları paylaşmayı düşünürmüsünüz.

 • Aysu Chiklyaukova
  Aysu Chiklyaukova 23 Kasım 2012, 18:12

  Sizin bizlerle paylaşmış olduğunuz değerli bilgiler sayesinde cpu sorunum halloldu ve sitemdeki yavaş açılma sorunum çözüldü.Sitemi nasıl hızlandırırım diyenlere tavsiye edeceğim sayfanızı .Teşekkürler.

 • Buse Gizem Karademir
  Buse Gizem Karademir 15 Ekim 2012, 23:01

  w3 total eklentisini tavsiye etmiyorum sakın kurmayın diğerlerinden gzipy i denedim fakat w3 başımı çok ağrıttı site bozuldu hatta admin paneline dahi giremedim ::S ayrıca yaı için teşekkürler w3 gibi sorun çıkartacak başka eklentiler yoktur değil mi?

 • İsmail Özkoçak
  Ismail özkoçak 14 Ekim 2012, 18:20

  Tam Anlamıyla İşe Yaradığını Siteyi Hızlandırdığını Nasıl Anlarız Bu Eklentiler Kasma Yapar mı

 • İsmail Enes Varlı
  Ismail Enes Varlı 24 Nisan 2012, 22:41

  Gzippy ve Scripts Gzip bu iki eklentiyi kullanmak istiyorum. Sizce kullanmalı mıyım? Site de gözle görülür bir fark oluyor mu? Eksileri olur mu bu eklentilerin?

 • Aleda Binbay
  Aleda Binbay 20 Nisan 2012, 07:00

  Bu eklentilerin bir kaç tanesi memnuniyetle sitemde kullandığım belli başlı eklentiler oldu.
  Teşekkür ederim.

 • Müzehher Zeynep Edibali Mp
  Müzehher Zeynep Edibali Mp 11 Nisan 2012, 01:22

  Çok güzel bir site olmuş yazılarınızı hayranlıkta okumakta ve sitenizi sürekli takip etmekteyim.Yazılarınızın devamını bekliyorum.

 • Uğur
  Uğur 8 Mart 2012, 17:34

  Merhaba Gzip eklentisi ile Script Gzip eklentilerinden hangilerini kullanmalıyım. W3 total Cache eklentisinde minify dew aynı işi yapıyor mu gzip yerine? Değerlendirir misiniz? Tşk ederm

 • Lütfiye Sena Togay
  Lütfiye Sena Togay 27 Aralık 2011, 20:38

  w3 eklentisini kurdum fakat açıkcası kullanamadım bunun bir resimli anlatımı felan birşeyi yok mu ???

 • Murat SkyGhostAir
  Murat Skyghostair 2 Ekim 2011, 06:16

  Çok Sagol Hocam Çok İşime Yaradı Ben Gözle Görülür Bişi Hisetmedim Ama Anca İçimi rahatlattı 🙂

 • Zeynep Figen Hadi
  Zeynep Figen Hadi 7 Ağustos 2011, 22:21

  ücretsiz web sitelerinizi tanıtılır.bilgiler için web sitemizi ziyaret ediniz

 • Alim Ka
  Alim Ka 31 Temmuz 2011, 21:44

  Wp optimize yi kullanmayın. Sitede her eklentiyi kurup işlemi yaptıkdan sonra 3 kez sitenin hızını ölçerim.
  Wp optimizeyi kullandıktan sonra bariz bi şekilde sitede yavaşlama oldu. Bu yavaşlamayı geri düzeltemedim de , öyle kaldı… Birde w3 total cache’in sitemizi hızlandırması google daki sıralamamızı etkilemiyormuş. Programın kendi yazarı söylemiş… cSpritesi kurduktan sonrada bu sayfaya erişme izniniz yok dedi admin panelim iptal oldu. FTP den eklentiyi sildimde wp kendine geldi. Ayrıca Gzip meselesini de eklenti ile yapmak yerine elle nasıl yapacağımızı anlatsaydınız daha bi teşekkür ederdim. Sitedeki yararlı bilgiler için sağolun.

 • tKi
  Tki 30 Mart 2011, 14:21

  teşekkürler gözle görülen hzlandırılma oldu sitem aşırı derecede kasıyordu teşekkürler tekrar

 • Paker Ercoşkun
  Paker Ercoşkun 9 Mart 2011, 14:48

  Blogunuzu Severek Takip Ediyorum. Clean Options ve Wp Opitimize Eklentilerinin işlevlerini daha öncelerden biliyordum. Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.

 • Rana Ayaz
  Rana Ayaz 22 Ocak 2011, 00:21

  scripts Gzip eklentsi en de hata verdi. Etkinleştirince sitedeki hiçbir foto görünmedi., düze metin gibi oldu.

 • Halim Akış
  Halim Akış 7 Ekim 2010, 18:37

  Yararlı eklentiler mevcut bu güzel makalede. Gzippy gerçekten çok başarılı bir eklenti. Zaten Google’ın sayfa açılış hızlarına ve boyutlarına verdiği değer ve önem biliniyor. Bu yüzden bu eklentileri kullanarak mümkün mertebe sitelerimizi hızlandırmalı ve sıkıştırmalıyız.

 • Serdar
  Serdar 22 Ağustos 2010, 19:40

  gerçekten çok yararlı bir makale olmuş. hepsini uyguladım. yarı yarıya bir düşüş var. teşekkürler.

 • Özgür Koca
  özgür Koca 22 Ağustos 2010, 00:54

  Merhaba,

  Hızlandırmaktan konu açılmışken yeni yazdığım cache eklentisinden bahsetmek istedim. Ayrıntılarına sayfasından göz atabilirsiniz. Destek ve bilgi vermeye hazırım.

 • İyilem Koytak
  Iyilem Koytak 20 Ağustos 2010, 17:10

  scripts Gzip eklentsi en de hata verdi. Etkinleştirince sitedeki hiçbir foto görünmedi., düze metin gibi oldu. Bölümlerin yerleşimi falan karman çorman oldu. Nerde hata yaptım acaba.Sadece indirdim ve etkinleştirdim.

 • ismail ada
  Ismail Ada 19 Ağustos 2010, 00:33

  Teşekkürler kardeş r10 dan da yazılarını okuyorum başarılarının devamını dilerim

 • fatih guzel
  Fatih Guzel 17 Ağustos 2010, 10:57

  bir deneme yaptım ama başarılı oldugumu söyleyemem zannedersem ben ısın ıcınden cıkamadım. cok tesekkurler.

 • Eliz Hilal
  Eliz Hilal 10 Ağustos 2010, 22:29

  Yine döktürmüşsün kaan hocam.

  Ama bana kalırsa gerçek hız gerçek css ve xhtml kodlamasından geçer, veritabanını kuş kadar hafifletecek ileri derece sql bilmemiz gerek. Ee tabi bizde bunları bilmeyince eklentilere yöneliyoruz 😀 Sağolasın

 • Tayfun Kurt
  Tayfun Kurt 9 Ağustos 2010, 22:10

  wp-optimizeyi kullanıyordum. clean options ve sıkıştırma eklentilerini de deneyeceğim. Teşekkürler makale için…

 • Kaan Gülten
  Kaan Gülten 9 Ağustos 2010, 10:50

  Teşekkürler Sinan. Elbette siteler ne kadar hızlanırsa o kadar iyidir.

 • Sinan Yorulmaz
  Sinan Yorulmaz 9 Ağustos 2010, 10:43

  Yine güzel bir makale olmuş Kaan abi. Sitem şuanda ortalama 800 ms’de açılıyor fakat daha hızlı olmasında zarar yok sanırım. (:

 • Melek Diler Varlı
  Melek Diler Varlı 7 Ağustos 2010, 22:12

  Teşekkürler

  html sıkıştırmanın hız, SEO konusunda etkisi olduğunu bir çok yazıda okudum fakat kullananı görmedim 🙂 örneğin SEO için öenmli olduğunu vurguladığınız bazı uygulamaları kullanmıyorsunuz

  özetle SEO siteleri bir çok öneri yapıyor ama önerilerin bir çoğunu kullanmıyor 😀

  • Kaan Gülten
   Kaan Gülten 8 Ağustos 2010, 10:51

   Merhaba gevv, bu konuda anlattığım yöntemlerden w3 total cache haricindeki tüm eklentileri kullanıyorum. Faydasını da görüyorum.

WordPress Siteleri Hızlandırmak İçin Eklentiler için Cevap Yaz