WP Rocket, WordPress için premium bir önbellekleme eklentisidir. WP Rocket eklentisini, WordPress uzmanları bunu en güçlü önbellekleme aracı olarak tanımlıyorlar. Otomatik optimizasyon süreçleri sayesinde, deneyimli WordPress kullanıcıları ve yeni başlayanlar tarafından kolayca kullanılabilir bir WordPress eklentisidir.

WP Rocket ile önbellekleme işlemi sayesinde sitenizin hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Bu durum SEO için arama sonuçlar sayfasındaki sıralamanızın iyileşmesini ve elde edilen dönüşümün artmasını sağlayacaktır.

WP Rocket için belirlenmiş paket türleri ve fiyatları aşağıdaki gibidir.

wp rocket pricing

Single paket için yıllık 49 dolar ve 1 site için 1 yıllık kullanım gerçekleştirebilirsiniz.

Plus paket için yıllık 99 dolar ve 3 site için 1 yıllık kullanım gerçekleştirebilirsiniz.

Infinite paket için Yıllık 249 dolar ve sınırsız site için 1 yıllık kullanım gerçekleştirebilirsiniz.

Site hızına etki eden birçok kriterin çözümünü içerisinde barındıran WP Rocket eklentisi, görsellerin ertelemeli olarak yüklenmesi, JS, CSS dosyalarının birleştirilerek küçültülmesi, Javascript dosyalarının ertelemeli olarak yüklenmesi gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

WP Rocket Eklentisi Nasıl Yüklenir?

WP Rocket eklentisini yüklemek için sitesine gitmelisiniz ve WP Rocket eklentisini satın almalısınız. Burada sizin için en uygun paketi seçerek, satın almanız için ilgili adımları tamamlamalısınız. Satın alma işlemi sonucunda e-postanıza mail olarak giriş bilgileriniz gönderilecektir. Bu bilgilerle giriş yaparak “My Account” kısmında yer alan “Download WP Rocket” butonuna tıklayarak eklentiyi indirebilirsiniz.

WordPress sitenize giriş yaparak eklentiler kısmına tıklayınız. Burada yeni ekle kısmında eklenti yükle butonuna tıklamalısınız. İndirmiş olduğunuz WP Rocket ZIP dosyasını yüklemelisiniz. Yükleme işlemi sonrasında WP Rocket eklentisini aktif hale getirmelisiniz.

WP Rocket Önerilen Ayarları Gerçekleştirme

WP Rocket eklentisini yükledikten sonra önerilen eklenti ayarlarını düzenlemelisiniz. İlk olarak Settings -> WP Rocket kısmına tıklayarak eklentinin ayarlar kısmına erişelim. Bu kısımda 10 farklı alan vardır ve her alanda adım adım inceleyerek işlem gerçekleştirmelisiniz. Bu alanlar aşağıdaki gibidir.

 1. Dashboard (Kontrol Paneli)
 2. Cache Settings (Önbellek Ayarları)
 3. CSS & JS Files Optimization Settings (CSS & JS Dosya Optimizasyon Ayarları)
 4. Media Settings (Ortam Ayarları)
 5. Preload Settings (Önyükleme Ayarları)
 6. Advanced Rules Settings (Gelişmiş Kurallar Ayarları)
 7. Database Settings (Veritabanı Ayarları)
 8. CDN Settings (CDN Ayarları)
 9. Add-ons (Uzantılar)
 10. Tools (Araçlar)

Şimdi 10 bölümün her biri için WP Roket eklentisi için önerilen ayarları yapılandıralım.

WP Rocket Kontrol Paneli

Kontrol panelinde lisans bilgileri ve lisans bitiş süresi hakkında bilgiler yer almaktadır. Burada isterseniz “Rocket Çözümsel” olarak bulunan beta sürüm test programına katılabilir ve “Rocket Analytics” seçeneğini aktif edip WP Rocket eklentisinin veriler ışığında toplamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca destek alanına  ait linki ve WP Rocket hakkında sıkça sorulan soruları görebilirsiniz.

Kontrol panelinde yer alan “Önbelleği Temizle” seçeneği ile önbellek dosyalarını sıfırlayabilirsiniz. Ancak bu işlemi WP Rocket ayarlarını tamamladıktan sonra kullanmalısınız.

wp rocket dashboard

“Önbelleği Önyükle” ve  “OPcache Temizle” seçeneklerini de alakalı işlemlerinizde kullanabilirsiniz. Önbelleği önyükle, ana sayfanız ve bağlantılı olan diğer sayfalarınız için önbelleğini oluşturur. OPcache temizle ile WP Rocket eklentisini güncelleme sonrasında karşınıza çıkabilecek problemleri ortadan kaldırmanızı sağlayabilirsiniz.

WP Rocket Önbellek Ayarları

Mobil önbellekleme kısmında yer alan “Mobil cihazlar için önbelleklemeyi etkinleştir” kısmının aktif olduğundan emin olun. Bu kısmın aktif olması sitenizin mobil cihazlar için önbellekleme yapmasını ve mobil kriterlerini sağlıklı olarak ele almasını sağlayacaktır. “Mobil cihazlar için önbellek dosyalarını ayır” kısmı da aktif olmalıdır. WP Rocket eklentisi için bu ikisi aktif olduğunda mobil ayarları sağlıklı olarak gerçekleştirecektir.

wp rocket cache

Eğer üyelerin yer aldığı bir siteye sahipseniz “Oturum açmış WordPress kullanıcıları için önbelleklemeyi etkinleştir” seçeneğini de aktif hale getirmelisiniz. Burada üyelerinizin içeriklerinize erişebilmesi için üye girişi yapması gerekiyorsa bu özelliği gözden kaçırmayın. Önbellek ömrü kısmında yer alan “Önbellek Geçerlilik Süresi” kısmı da sitenizde önbelleğe alınmış olan dosyaların belirli bir süre sonra silinip yeniden önbellekleme işlemi oluşturulacağı kısımdır. Bu kısım otomatik olarak 10 saat ayarlı bir şekilde sizlere sunuluyor. Eğer sitenizde gün içerisinde çok fazla güncelleme yapmıyorsanız bu süreyi yükseltebilirsiniz.  WP Rocket eklentisinde önbellekleme ayarlarını kaydetmelisiniz ve sitenizin son durumunu kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

WP Rocket CSS & JS Dosya Optimizasyon Ayarları

İlk kısımda Google fontlarının yer aldığı HTML öğeleri küçültme, statik önbellekleme gibi temel düzenlemeleri yapabilirsiniz. Burada “HTML Küçült” seçeneğini işaretlerseniz dosya yüklenme boyutlarını düşürebilirsiniz. “Dosyaları Birleştir” seçeneği ile dosyaları parçalar haline getirerek sitenizin daha iyi performansa sahip olmasını sağlarsınız. Siteniz HTTP/2 sistemi üzerinde çalışıyorsa, yapılandırma ayarlarında göz önünde bulundurmanız gereken noktalar şunlardır.

file optimization

 • HTML dosyalarını küçültürseniz, sitenizdeki boşluk ve yorumları ortadan kaldırıp, web sayfalarının boyutunu düşürebilirsiniz.
 • Birden fazla kullandığınız Google Yazı Tiplerinin dosyalarını birleştirirseniz, HTTP istek sayısını azaltabilirsiniz.
 • “Sorgu Dizgilerini Sabit Kaynaklardan Kaldır” seçeneği sayfanızda yer alan statik öğeleri inceleyerek site performansını arttırmayı amaçlar. Bu kısmı kullanırsanız style.css?ver=2.0 şeklinde olan sabit dosyaları style-2-0.css biçimine dönüştürür.
 • “CSS Dosyalarını Küçült” seçeneği sitenizde yer alan stil dosya boyutlarını azaltmak için boşluk ve yorumları ortadan kaldıracaktır
 • “CSS Dosyalarını Birleştir” seçeneği, tüm dosyalarınızı tek bir dosyada birleştirir ve HTTP isteklerinin sayısı azaltacaktır. Sitenizde HTTP/2 kullanıyorsa uygulamayınız.
 • “CSS Dağıtımını İyileştir” seçeneği yükleme sürenizi revize ederek sitenizde yer alan CSS engelleyici ögeleri ortadan kaldırma işlemini gerçekleştirir.
 • “JavaScript Dosyalarını Küçült” sitenizde yer alan JS dosya boyutlarını azaltmak için boşluk ve yorumları ortadan kaldıracaktır.
 • “JavaScript Dosyalarını Birleştir” seçeneği, tüm JS dosyaları tek bir dosyada birleştirir ve HTTP isteklerinin sayısı azaltacaktır. Sitenizde HTTP/2 kullanıyorsa uygulamayınız.
 • Ertelenmiş JavaScript Yükle seçeneği sitenizde oluşturmayı engelleyen JS dosyalarını ortadan kaldırarak sitenizin yükleme süresini iyileştirir.
 • JQuery İçin Güvenli Kip seçeneği tema ve eklentilerin jQuery dosyaları için sıralanmış bir biçimde jQuery referans desteği sunar.

CSS & JS dosya optimizasyonu ayarlarını yaptıktan sonra sitenizde test edin. Sitenizde bir şeyler bozulmuş durumdaysa ayarları geri almanızı tavsiye ediyoruz.

WP Rocket Ortam Ayarları

Sitenizde yer alan görsellerin yanlış boyutlarda yüklenmesi, bu görsellerin optimize edilmesi gibi görsellerin gerektiği gibi yüklenmesini WP Rocket eklentisinde yer alan ortam ayarlarından gerçekleştirebilirsiniz.

media

“Lazy Load Resimler İçin Etkinleştir” seçeneği görsellerin ilgili kısımlara geldiğinde yüklenmesini sağlayan, başlangıçta sitede yer alan tüm görsellerin yüklenmemesi için oluşturulmuştur. Bu durum HTTP isteklerinin azaltılmasını sağlar. “Lazy Load Iframe ve Görüntüler İçin Etkinleştir” seçeneği ise iframe ve video içerikler için geçerlidir.  Ayrıca Emoji’yi Etkisizleştir seçeneğini ile emoji önbelleğini devre dışı bırakır ve yükleme sürelerini iyileştirmek için HTTP isteklerinin sayısını azaltır.

WP Rocket Önyükleme Ayarları

preload

Ön yükleme ayarları, sitenizi ziyaret eden kullanıcılardan önce sitenizi önbelleğe alma işlemini gerçekleştirir. “Site Haritasını Tabanlı Önbellek Önyüklemesini Aktif Et” seçeneği sadece site haritasında yer alan URL’leri önbelleğe alır. WP Rocket eklentisi Yoast SEO tarafından oluşturulan site haritalarını otomatik olarak algılar.

WP Rocket Gelişmiş Kurallar Ayarları

Gelişmiş kuralların belirtildiği kısımda önbellek yönetimindeki kuralları belirleyebilirsiniz.

“Asla Önbelleklenmeyen URL’ler” seçeneği önbelleklenmesini istemediğiniz sayfaların belirtildiği kısımdır. Burada belirttiğiniz sayfalar önbelleklemeye dahil edilmez. “Asla Önbelleklenmeyen Kullanıcı Tanıtıcıları” seçeneğinde ise önbelleklenmesini istemediğiniz kullanıcıları belirteceğiniz kısımdır. “Her Zaman Temizlenen URL’ler” seçeneği yeni bir sayfa veya güncellenen bir sayfada önbelleklemenin temizlenmesini sağlar. “Önbelleklenen Sorgu Dizgileri” seçeneği önbellekleme için sorgular belirtmenizi sağlar. WP Rocket eklentisinde bu ayarlar genellikle yapılmayıp anlanıyor. Sizlerin bu ayarları gerçekleştirip, sitenizdeki durumu kontrol etmeniz gerekmektedir.

WP Rocket Veritabanı Ayarları

Veritabanı ayarları WordPress’in optimize edilmesi ve temizlenmesi için kullanılmaktadır.

database

“Post cleanup” seçeneği taslakları, çöpte yer alan gönderileri siler. “Comments cleanup” seçeneği çöp kutusunda yer alan veya istenmeyen yorumların silinmesini sağlar. “Transients cleanup” seçeneği sosyal sayımların yer aldığı verileri siler ve bu verilerin geçici bir süre veritabanında kalmasının önüne geçer. “Database cleanup” seçeneği WordPress veritabanında yer alan tabloların optimize edilmesini sağlar. “Automatic cleanup” seçeneği WP Rocket’te yer alan veritabanında otomatik temizleme işlemi gerçekleştirir.

Burada temizleme işlemi gerçekleştirmeden önce site yedeği almanızı tavsiye ediyoruz.

WP Rocket CDN Ayarları

CDN kullanmak demek, statik dosyaların URL'lerinin (CSS, JS vs) sağladığınız için CNMA değerlerinin yeniden belirtilmesidir.

cdn

“İçerik Dağıtım Ağını (CDN) Etkinleştir” seçeneğini CDN kullanmanız durumunda aktif hale getirin. “CDN’den hariç tutulan dosyalar” seçeneğinde CDN ile iletilmesini istemediğiniz dosyaları belirtebilirsiniz.

WP Rocket Uzantılar (Cloudflare)

WP Rocket uzantılar özelliği ile birçok hesabı hatta Cloudflare hesabınızı entegre etmenizi sağlıyor.

add ons

“Genel API anahtarı” seçeneği ile Cloudflare hesabınızda API Anahtarı değerinin belirtildiği kısımdır. Altında“hesap E-Postası” seçeneğiyle Cloudflare hesabınızın kayıtlı olduğu e-posta adresinin belirtildiği kısımdır. “Domain” seçeneğinde sitenizin alan adını belirtmelisiniz. “Geliştirme modu” seçeneğini kullanarak sitenizi 3 saatlik süre boyunca geliştirme modunda olmasını sağlayabilirsiniz. “En uygun ayarlar” seçeneği Cloudflare ayarlarının otomatik olarak belirlendiği kısımdır. “Göreli protokol” seçeneği ise Cloudflare tarafından sunulan Flexible SSL hizmetiyle birlikte kullanılır.

WP Rocket Araçları

Araçlar kısmında gerçekleştirdiğiniz ayarların içe aktarma, dışa aktarma gibi özelliklerinin barındığı alandır.

tools

“Dışa aktarma ayarları” seçeneği WP Rocket eklentisi ayarlarının başka bir siteye aktarımında aynı ayarların kullanılmasını istediğinizde yardımcı olur. İçe aktarma ayarları ise daha önceden kullanılan WP Rocket ayarlarının sitenize aktarabileceğiniz kısımdır. Geri alın seçeneği ise gerçekleştirdiğiniz ayarlarda siteniz tarafında sorun yaşadığınızda bir önceki ayarlara geri dönebileceğiniz kısımdır.

WP Rocket eklentisinin yapılandırma ayarlarına dair birçok bilgiye yer vermeye çalıştık. Burada gerçekleştireceğiniz ayarlar siteden siteye değişiklik gösterebileceğinden sitenizde test ederek WP Rocket yapılandırma ayarlarını tamamlamanız gerekmektedir.