Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  2175 Görüntülenme

Site 1.sıradan 10.sıraya düşüyor ve 1-2 hafta sonra tekrar 1.sırada yerini alıyor. Bu sorun 20 defadır böyle, neyden kaynaklanmaktadır? SEO çalışmam doğal yapılmaktadır.

 • 1
 • 1
 • Google Sıralamam Neden Sürekli Değişiyor? için Yanıtlar

   Gökhan Ercan
   Gökhan Ercan

   27 Ekim 2017, 09:41

   1

   Merhabalar Ersin Bey,

   Sıralamalarınızın dinamik bir yapıya sahip olması bir çok alt nedenle alakalı olabilir. En çok yaşanan sorunları sizin için aşağıya listeliyorum.

   1) Sunucu problemleri: Google örümcekleri belirli periyotlarda siteleri ziyaret ederler. Eğer siteniz 1. sırada olacak kadar kaliteli içeriğe sahipse örümcekler çok daha sık uğrayacaktır. Dolayısıyla anlık yaşanan sunucu problemleri dahil botlar tarafından fark edilip sıralamanızın düşmesine sebep olabilir.

   2) Backlink kaynakları: Doğal olarak aldığınız backlinklerin sayısı az kalitesi yüksekse ve bu kalitesi yüksek backlinklerin geldiği sayfalara ara sıra erişim kaybediliyorsa sizin sitenize aktarılan değer de azalıyor demektir. Bu sebepten ötürü backlink aldığınız sitenin sağlığı da önem arz ediyor.

   3) Sitenizin alt yapısıyla alakalı teknik problemler: Sitenizin alt yapısında sadece belli durumlarda veya belli zaman aralıklarında tetiklenen teknik problemler olabilir. WordPress'te kullanılan bazı eklentileriniz bunu sağlıyor olabilir.

   Şunu unutmamak gerekir ki organik sıralamalar günlük hatta saatlik olarak değişebilen dinamik bir yapıdır. Bir çok faktöre bağlı olduğundan böyle ekstrem durumlar titizlikle incelenmelidir.

   İyi çalışmalar 🙂

   admin
   Admin

   8 Haziran 2015, 15:25

   1

   Merhaba Ersin Bey,

   Eğer sitenizde çok güçlü backlinke sahipseniz o sitenizde bulunan backlinkinize erişim durumu ile ilgili sıralama değişikliği olabilir. Backlink aldığınız sayfa sunucu bazlı bazen açılmıyorsa bu durum sıralamanızı otomatik olarak etkileyebilmektedir.

   İkinci bir seçenek olarak etik olmayan backlink ve SEO teknikleri kullanıyorsanız bu durum anahtar kelimelerinizde sürekli dalgalanmaya sebebiyet verecektir, eğer bu teknikleri kullanıyorsanız bir süre sonra ceza alabilirsiniz.

   Üçüncü bir seçenek olarak eğer organik hit adı verilen tekniği sitenize uyguluyorsanız bu durumda sıralamada dalgalanma olmasına sebebiyet verecektir. Adı organiktir fakat bu trafiği gönderenler tekil kullanıcı değil robot yazılımlardır. Google bunu anlayabildiği için kullanılması tavsiye edilmemektedir.

  Cevapla

  Google Sıralamam Neden Sürekli Değişiyor? Sorusunu Cevapla