Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1457 Görüntülenme

Yeni açtığım siteyi Google Seach Console kayıt ettikten bir süre sonra fark ettim ki, siteye 7 yıl önce 41 adet bağlantı verilmiş. Siteye verilen bağlantılar 41 adet. Yeni açılan bir web sitesine bu kadar link almak zararlı.

Soru 1. Google bu bağlantıların eski olduğunu dikkate alır mı? Yeni açtığım site, domaine alınan eski (7 yıl önceki) bağlantılar yüzünden zarar görür mü?
Soru 2. Bağlantılar kaliteli dahi olsa bir zarar söz konusu olur mu?

Not: Bu domain 7 yıl önce bir forum sitesi için kullanılmış. Bağlantıların çoğu diğer forum sitelerinden alınmış. Ama linkler tanıtım yazısı içinden alınmamış. Sadece site URL'si olarak geçiyor.

 • 1
 • 1
 • Eski Tarihli Backlinkler Zarar Verir mi? için Yanıtlar

   Erhan Kolci
   Erhan Kolci

   26 Eylül 2015, 08:08

   1

   Merhabalar Ahmet Bey;

   Sorularınızdan başlayalım.

   1- Yeni açtığınız bir sitenin geçmiş tarihte alınmış olan backlinki Google backlinkin alındığı tarihi baz alınacaktır. Backlinkin kalitesi ve güncelliğinin önemli olduğunu bu tür sorularda belirtmekteyiz. Bu güncelliğin önemi de bu noktada ortaya çıkmaktadır.

   2- Backlinkler eski bile olsa eğer backlink gelen site değersiz, güncelliğini yitirmiş, link tarlasına dönüşmüş bir siteden geliyorsa siteniz için zarar söz konusudur. 7 yıl önce backlink veren site kaliteli bir site olup 7 yıl önce siteniz için fayda sağlasa da üzerinden yıllar geçtikçe kaliteden ödün verip git gide kalitesiz bir siteye dönüşeceği için sitenize zarar verecektir. Bu tür bağlantıların anında tespit edilip Disavow ile engellenmesi gerekmektedir.

   Günümüzde kaliteli forum sitesi 2 elin parmaklarını geçmez. Diğer bütün çoğunluğu ise link çöplüğüne dönmüş haldedir. Sanırım sitenize gelen backlinklerin büyük çoğunluğu bu tür sitelerden gelen backlinklerden oluşmaktadır. Ayrıca tanıtım yazısı içerisinden doğal bir şekilde alınmaması yine sakıncalı bir durumdur. Bu linkleri engelleyerek daha doğal ve daha kaliteli sitelerden backlink almanız siteniz için çok daha fazla katkı sağlayacaktır.

   Not: Eğer engelleyeceğiniz backlink sayısı oldukça fazla ise engelleme işlemini dikkatli ve planlı bir şekilde yapmalısınız. Siteye aniden gelecek 10 k backlinkin nasıl zararı varsa aynı zamanda bu kadar yüksek sayıda backlink silmenin aynı oranda zararı olacaktır.

  Cevapla

  Eski Tarihli Backlinkler Zarar Verir mi? Sorusunu Cevapla