Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

4 sene önce  |  3052 Görüntülenme

organik ürünlerimin satışını yaptığım bir web sitem var. Online alışveriş sitesi için E-ticaret SEO nedir nasıl yapılır bunu merak ediyorum. Katkılarınız için şimdiden teşekkürler.

 • 1
 • 1
 • E-ticaret SEO Nedir? için Yanıtlar

   Ozan Can
   Ozan Can

   15 Ağustos 2019, 14:06

   1

   İngilizceki Search Engine Optimization teriminin kısaltması olan SEO‘nun Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu’dur. Temel olarak arama motorlarının web sitelerini daha kolay bir şekilde taramasını sağlayan çeşitli düzenlemeleri kapsar.

   E-Ticaret SEO ile online alışveriş sitelerini rakipleri karşısında canlandıracak SEO arama sonuçlanrında markanıza ticari geri dönüş sağlar.

   E-Ticaret SEO, online mağazanızın arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha görünür olmasını sağlayan bir işlemdir. İnsanlar sattığınız ürünleri aradığında, daha fazla trafik almak için mümkün olduğunca yüksek sıralama almak istersiniz. Ücretli aramadan trafik alabilirsiniz, ancak SEO çok daha düşük maliyetlidir. Ayrıca, reklam engelleyicileri ve reklam körlüğü, ücretli aramanın etkinliğini azaltabilir; bu nedenle, arama için optimize etmek isteyebilirsiniz. E-ticaret SEO genellikle başlıkları, ürün açıklamalarını, meta verilerini, dahili bağlantı yapısını ve arama ve kullanıcı deneyimi için gezinti yapısını optimize etmeyi içerir. Sattığınız her ürün, arama motorlarından trafik çekmek için tasarlanmış özel bir sayfaya sahip olmalıdır.

   Neden E-Ticaret İçin SEO Önemlidir?
   Tüketiciler bir ürün veya hizmete ihtiyaç duyduklarında ne yaparlar? Birçoğu Google’da arama yapar. Karar vermelerine yardımcı olacak seçenekler, ipuçları, karşılaştırmalar ve diğer bilgileri arıyorlar. Web siteniz SERP’lerde görünmüyorsa, nitelikli ve ilgilenen E-Ticaret müşterilerine kritik erişiminizi kaybedersiniz. Ürünlerinizin web üzerinde bir yeri olabilir, ancak bunlar ulaşılabilir mi? Bu, E-ticaret SEO’nun geldiği yer. Hedef kitlenize reklamlar için ödeme yapmadan ulaşmanın bir yolunu sunar. İnsanları sitenize getirdikten sonra, onları yüksek kaliteli ürünlerinizle, merak uyandıran içeriklerle ve harekete geçirici aramalarla motive ederek memnun edebilirsiniz.

   admin
   Admin

   5 Nisan 2015, 19:15

   1

   E-ticaret sitesi için SEO çalışması yaparken anahtar kelimeleri doğru bir şekilde belirlemek oldukça önemlidir. Örneğin kedi maması anahtar kelimesinin arama hacmi 22.200 iken kedi mamaları kelimesinin arama hacmi 880'dir. Öncelikle ana kategoriler bu arama hacimleri göz önünde bulundurarak oluşturulmalıdır.

   Alt kategorilere gelince; " ornekdomain.com/kategori/urun-adi " şeklinde bir yapı oluşturarak devam etmeniz gerekmektedir. Yani kategorinizin kedi maması olduğunu varsayalım, bu kategoriye ait ürün girilirken " ornekdomain.com/kategori/x-kedi-mamasi" şeklinde bir yapı oluşturmalısınız. Yani alt kategorilerde ürünlerin marka ve özelliklerine yer verilmelidir.

   Aynı ürünün birden fazla özelliği olması durumunda ise bu özelliklerin öncelikli olarak arama hacimlerine bakılıp hangisinin arama hacmi daha fazla ise o ürüne ait sayfa oluşturup diğer özellik için o sayfanın içerisinde bilgilendirme yapılabilir.

   Her ürün için ayrı ayrı sayfa oluşturmak istemeniz durumunda ise sizin için öncelikli olan ürüne canonical etiketi verip duplicate yani kopya içerik oluşmasını engellemeli ve ürün sayfalarına yazdığınız yazıları birbirinden farklı tutmanız SEO açısından oldukça önemlidir.

  Cevapla

  E-ticaret SEO Nedir? Sorusunu Cevapla