SEO Hocası'na Merak Ettiğini Sor!

Domain Gücü Sıralamaya Etki Eder Mi?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
3 sene önce 780 Görüntülenme

Rakip bir web sitesinde neredeyse hiçbir sayfa düzgün çalışmıyor. Fakat bazı rekabetli anahtar kelimelerde ilk sırada yer alıyor, bu nasıl mümkün olabilir? Ek olarak; İlk sırada yer alması domain gücünden kaynaklı olabilir mi?

Domain Gücü Sıralamaya Etki Eder Mi? için Yanıtlar

 • Çağatay GÜL
  çağatay Gül 3 Nisan 2020, 22:10

  Sitelerin sıralama faktörüne sahip olduğu domainler bir hayli etki etmektedir. Sahip olduğunuz domainde anahtar kelimelerinize yer vermeniz, hem kullanıcılar tarafından sitenizin içeriğini ortalama olarak anlaşılmasına ve pozisyonlarda bir adım daha önde olmanızı sağlayabilir. Bu sayede kullanıcı deneyimi ve tıklanma oranında gözle görülür bir artışa şahit olabilirsiniz. Bu nedenle URL yapısını oluştururken yukarıda bahsettiğim olumlu etkileri göze alarak oluşturmanızda büyük ölçüde fayda olacaktır.

 • SEO Hocası
  Seo Hocası 26 Mart 2020, 19:18

  Site adresleri yani domainler doğrudan sitenin SEO kalitesine etki eden bir kriterlerden biridir. Domainin anahtar kelime ve oluşturulan içerik ile uyumu şarttır. Yeni kaydedilecek bir domainde mutlaka hedeflenen anahtar kelimenin bulunması gereklidir. Bu sayede SEO açısından bir adım önde başlanır. Ekstra olarak domainde yer alan anahtar kelime domainin başlarında yer almalıdır. Çünkü domainin telaffuz sırası gereği önce anahtar kelime kullanılmalıdır. Örneğin SEO ile ilgili bir domain için aktifSEO.com gibi bir isim yerine SEOaktif.com gibi veya buna benzer domainler tercih edilmelidir. Bunun sebebi Google botlarının insan zekasını taklit etmesinden kaynaklanmaktadır. İnsanların metinleri soldan sağa ve yukarıdan aşağıya okumasını taklit eden Google botları bu düzen içerisinde önce rastlayacağı kelimelere önem vermektedir.

  Bu yüzden özet geçecek olursak; domain gücü, sıralamaya etki eden kriterler arasında bulunmaktadır.

Cevapla

Domain Gücü Sıralamaya Etki Eder Mi? Sorusunu Cevapla

Domain Gücü Sıralamaya Etki Eder Mi? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla