Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

5 sene önce  |  1537 Görüntülenme

yeni yaptırmış olduğum web sitem "https" olmasına rağmen canonical etiketleri "http" olarak yapılandırılmış. Bu durum bir hata mı?  Bu durum hata ise ne gibi zararları olur?

 • 1
 • 1
 • Canonical Etiketi Nasıl OImalı? için Yanıtlar

   SEO Hocası
   Seo Hocası

   26 Mart 2020, 20:55

   1

   Canonical URL, yinelenen içeriği probleminin önüne geçmek için kullanılan hızlı bir yöntemdir. Sitenizde bir veya birden fazla bağlantıda kopya veya benzer içerikler varsa bir içeriği ana içerik olarak belirleyip diğer içeriklerinizi Canonical URL’le bu içeriğe bağlamak kopya içerik sorununun önüne geçecek ve sayfanızın değeri artacaktır.

   Eğer ki WordPress alt yapısını kullanıyorsanız Yoast plugini bu isteğinizi kendisi otomatik olarak yerine getirmektedir. Eklentiyi kurmanızın ardından hangi sayfa/yazı için Canonical URL oluşturarak baz alınacak linki iletecekseniz düzenle dedikten sonra en altta bulunan Yoast ayarlarından kolaylıkla yapabilirsiniz.

   Canonical URL Kullanımı Nasıl Olmalı?
   Canonical URL’lerin uygulanması oldukça kolaydır. Bu işlemi uygulamanın birden fazla yöntemi var. Fakat hiçbir zaman unutmamanız gereken 4 adet kuralımız bulunuyor;

   Mutlak URL’ler Kullanın
   Google’dan John Mueller, Canonical URL için bağlantı öğesini göreceli yollar kullanmadan sade şekilde verilmesi gerektiğini belirtiyor.

   Kullanılması gereken yapı; yerine, şeklinde olmalıdır.

   URL’leriniz Her Zaman Küçük Harflerden Oluşsun
   Google büyük ve küçük harfli URL’leri iki farklı URL olarak ele alabileceğinden, önce sunucunuzda küçük harfli URL’leri zorladığınızdan emin olun ve ardından Canonical URL için küçük harfli URL’leri tercih edin.

   Doğru Domain Sürümünü Kullanın (SSL)
   SSL’e geçtikten sonra sitenizde hala SSL’siz URL’ler bulunuyorsa bunlar için canonical URL kullanmanız gerekmektedir. Çünkü bu durum arama motoru botları açısından karışıklığa sebep olacaktır. Siteniz SSL’li ise; URL’nizin aşağıdaki gibi olduğundan emin olun.

   Sayfa özelinde Canonical URL Kullanın
   Sayfa özelinde birden fazla Canonical URL bulunuyorsa, Google iki URL’i de yok sayacaktır.

   “Birden çok rel=”canonical” etiketi olması durumunda Google büyük bir ihtimalle Canonical URL’Leri görmeyecek ve yok sayacaktır.”

   Kendinden Referanslı Canonical URL’ler Kullanın
   Google’dan John Mueller, zorunlu olmasa da, kendinden referanslı canonical URL’lerin kullanımının önerildiğini söylüyor.

   “Hangi sayfanın dizine eklenmesini istediğinizi ve URL’nin dizine eklenirken ne olması gerektiğini bize açıkça gösterdiğinden, kendinden referanslı Canonical URL kullanmanızı öneririm.

   Bir sayfamız olsa bile bazen URL’nin o sayfayı yukarı çekebilecek farklı varyasyonları vardır. Örneğin, sonunda parametrelerle, belki büyük belki küçük harflerle www ve www olmayan varyasyonları Rel Canonical etiketi ile temizlenebilir. –John Mueller”

   Elif Nur Kasapoğlu
   Elif Nur Kasapoğlu

   25 Mart 2020, 20:07

   1

   Evet bu durum bir hatadır, siz botlara benim URL'lerimi http olarak arama sonuçlarına yansıt demek istiyorsunuz.

   Canonical; arama motorları tarafından aynı içeriğin iki farklı link yapısı ile ulaşılması sonucunda örümceklerin hangi linki baz alacağını rel="canonical" linki ile belirtmemizi sağlar.

   -Dinamik URL'lere (?, &, %, +, =, $, cgi-bin, .cgi.) Sahip Siteler, bunu hangi URL biçimini tercih ettiğinizi tanımlamak için kullanabilirsiniz.
   -E-ticaret siteleri, ürün listelerinde kullanılabilir, müşterileriniz sıralama kriterlerini değiştirdiğinde, yeni URL'nin dizine eklenmesi gerekmez.
   -Tekrarlanan içerikler, yazdığınız içeriği kullanan yayıncılar, sayfalarında orijinal dokümanı işaret eden rel="canonical" linki içermelidir.

   http://www.ornekdomain.com/
   https://www.ornekdomain.com/
   http://ornekdomain.com
   http://www.ornekdomain.com/index.php
   http://ornekdomain.com/index.php?loc=anasayfa

   Yukarıdaki durumda hangisinin ana sayfanızın linki olduğunu belirtmek istediğinizde canonical etiketi kullanmalısınız.

   Kod satırıda bu soruda olduğu gibi aşağıdaki yapıda olmalıdır.

  Cevapla

  Canonical Etiketi Nasıl OImalı? Sorusunu Cevapla