Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1438 Görüntülenme

Sitemiz Oldukça ilginç bir durumla karşı karşıya, Bizler Türkiyenin belkide Tek Ücretsiz yazılım üreten sitesiyiz. Bir de Türkçe bilgisayar bilgileri verdiğimiz bir sitemiz var, bu sitede neden bir türlü istediğimiz popülariteyi yakalayamadığımızı düşünürken (Ki verdiğimiz bilgiler Türkçe kaynak olarak ilk bizde verilir) farkettik ki yıllardır sitenin biri başlıklarımızı alıp içeriğini kendi kelimeleri ile yazıp Google'dan bize gelecek trafiği kendine yönlendiriyor. Bu konuda Googlenin bir yaptırımı bulunmuyor - halbuki asıl zor olan kaliteli konu bulabilmek esas sıkıntı burada ama Kural ihlali sayılmıyor, Böylece bir sitenin açtığı özgün balşlıklar özgün olmaktan çıkartılıp biraz hile ile çalan site çok daha popüler olup konunun asıl sahibinin tüm emeğini sömürebiliyor. Mesela o sitenin yaptığı diğer bir hile de çaldığı konuyu Google'da öne çıkartabilmek için değişik nicklerle konuya bolca sahte yorum yazdırmak böylece Google çalıntı konuya ilginin fazla olduğunu düşünüp asıl konu sahibini geri plana atıyor (Black hat SEO nun bir çeşidi), adam hemen hemen bütün çaldığı konularda aynı taktiği uyguluyor böylece Google aynı konuyu seneler veya aylar önce açanları geri plana itip bol yorumlu konuyu öne çıkartıyor ve adam çalıntı konuyla diğerlerine gelecek trafiği kesmiş onların trafiğini kendine yönlendirmiş oluyor. Bu konuda ne yapabiliriz kafayı bize takmış biri resmen bütüm emeğimizi sömürüyor işin garibi Biz bilgisyarcıyız o ise muhasebeci, tavsiyeniz nedir?

 • 1
 • 1
 • Blackhat SEO Korunma Yöntemleri için Yanıtlar

   benten oyunları
   Benten Oyunları

   27 Eylül 2015, 19:58

   1

   Bu sorunla ben de karşılaşmıştım ve tüm siteleri silmek zorunda kalmıştım.

   Atalay Sidar
   Atalay Sidar

   27 Eylül 2015, 15:30

   1

   Öncelikle içinde bulunduğunuz duruma üzüldüğümü ifade etmek isterim. Ne yazık ki bu tür durumlarla sıkça karşı karşıya geliyoruz. Bu durumun önüne geçmenin yada buna dur demenin ne yazık ki tam bir yolu yok. Gönderdiğiniz linkleri ve içerikleri inceledim, konu başlıkları ve açıklamaları tamamen farklı ( aynı konuyu ele almış olsalar bile içerikleri sizinki ile bire bir aynı olmadığı için herhangi bir yaptırımda bulunamazsınız. ) Yazdığınız yazılara noter onayı alsanız dahi içeriği birebir kullanmadıkları için şikayet söz konusu olamaz.

   Blackhat SEO tekniklerinden korunmanın bir kaç farklı yolu mevcuttur. Eğer içeriğiniz birebir çalınıyorsa, mevcut içerikleriniz indeks almadan herhangi bir sosyal medya platformu üzerinde paylaşım yapmamalısınız. İçeriğin ilk indekslendiği yer kaynak, diğerleri de kopya içerik olarak algılanacağı için rakip firmalar sizden önce sizin içeriğinizi alıp kendi sitelerinde indeks aldırırlarsa sizin içeriğiniz otomatik olarak kopya içerik durumuna düşecektir. Bu en çok kullanılan blackhat SEO tekniklerinden birisidir. Fakat sizdeki durum daha farklı, hem başlıklar hem de içerikler iki site için de birbirinden bağımsız. Bu durumda herhangi bir içeriği yayınlamadan önce Google üzerindeki arama şekillerine ve arama hacimlerini kontrol edebilirsiniz. Google Ads Planner ile arama hacimlerini kontrol edip konu başlıklarını ve içeriklerinizi arama hacmi fazla olan kelimelerden seçebilirsiniz. Bu da seçtiğiniz konu için mevcut hitin başka bir yere yönlendirilmesinin önüne geçerek kullanıcıların sizin sitenize yönelmesine sebep olacaktır.

   Site içeriğinizin sayfa ismindeki aramalarda veya Google üzerindeki aramalarda daha çok gösterilmesini istiyorsanız öncelikle site içi SEO kontrolü yapıp eksik olduğunuz noktaları tamamlamalısınız. Daha sonra site dışı SEO çalışmaları ile web sitenizin gücünü arttırıp aramalarda daha üst sıralara çıkmaya çalışmalısınız. Siz de sosyal medya üzerinde paylaşımlar yaparak, konu içeriklerinizi de tartışmaya ve yoruma açık bırakıp bu sayfalara bolca güncel yorum almaya çalışmalısınız. Bu çalışmalar ve arama hacmi olan başlıklarla birlikte diğer firmadan daha üst sıralarda görünebilirsiniz. Bu başlıkların veya içeriklerin birebir çalınması halinde söz konusu kopya içerik olacağı için bunu Google'a şikayet edip karşı tarafın ceza almasını sağlayabilirsiniz.

   En sık rastladığımız blackhat SEO tekniklerinden biri de spam backlinktir. Web sitenizin backlinklerini düzenli olarak kontrol edip size zarar verebilecek türde olanları tespit ederek engellemelisiniz. Çünkü bu backlinkler engellenmediği taktirde sitenize fayda değil zararı daha fazla dokunarak aramalarda üst sıralarda gösterilmenize engel olmaktadırlar.

  Cevapla

  Blackhat SEO Korunma Yöntemleri Sorusunu Cevapla