Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  2111 Görüntülenme

Google onlarca ücretsiz backlink siteleri var bunlara güvenmeliyimiz? Fazla backlink göz çıkarırmı?

 • 1
 • 1
 • Backlink'lerin zararları var mıdır? için Yanıtlar

   Çağatay GÜL
   çağatay Gül

   3 Nisan 2020, 19:38

   1

   Merhabalar Burak Bey,

   Backlinkler her web sitesi için önemlidir. Almış olduğunuz backlinkler, siteinizin sıralama, trafik ve kullanıcılar tarafından bilinirlik oranına doğrudan etki edebilir.

   Backlink alırken ise dikkat etmeniz gereken belli kurallar vardır. Bunları şu şekilde listeleyebiliriz;
   - Backlink aldığınız site güvenilir olmalı. Anlaşmış olduğunuz sitenin sektörel olarak sizin sitenizle aynı konumda olması, illegal bir site olmaması en önemli kurallardan biridir.
   - Aldığınız linkin "dofollow" olması. Google botları, nofollow etiketli bir linkin değerlerini sitemize aktarmadığı için dofollow etiketine göre fazla bir etkisi yok denilebilir.
   - Sosyal platformlardan link almaya çalışabilirsiniz. Örn; Facebook, LinkedIn, Twitter...
   - Kaliteli forumlar veya bloglarda yazılarınızı bulundurarak linklemenizi yapın. Bu tür web sitelerinden alınan backlinklerin kıymeti bir hayli önemlidir.
   - Backlink alacağınız sitenin spam skorunu gözden geçirin. Link aldığınız site, link çöplüğü mü, Site daha önceden Google tarafından cezalandırılmış mı gözden geçirin.

   Kısacası, siteniz için yapacağınız backlink çalışmasında önemli olan ne kadar fazla link aldığınız değil, link aldığınız sitelerin kaliteli olup olmamasıdır.

   admin
   Admin

   9 Aralık 2014, 11:57

   1

   Merhabalar Burak Bey,

   Backlink, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu, anasayfasında veya herhangi bir sayfasında bannerinin veya text linkinin bulunması durumunda sitenin arama motorlarında yükselmesini sağlayan sistemdir. Backlink çalışmaları gerçekleştirirken backlink çeşitliliğine önem vermeniz gerekiyor, backlink çalışmalarında kendi sektörünüzle alakalı sitelerden backlink almaya çalışınız bunun yanı sıra paravan siteler, sosyal medya, tanıtım yazıları, forum tanıtımlar, dizinler ve sosyal imleme gibi backlink türleri vardır. Backlink çalışmalarında backlink alınacak sitelerin kalite değeri ve aktifliği önemli rol oynamaktadır. Bu kalite değerleri Alexa, Trustrank ve link çıkışı sayısı gibi kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor. Algoritma güncellemeleri sonrasında artık çok fazla footer tarzı link alımları doğrudan siteye zarar verebilmektedir çünkü bir web sitenin Google da indexlenmiş 10.000 adet alt sayfası mevcut ise bu siteden size 10.000 adet link çıkışı olmak olacak bu kadar fazla aniden gelen linkler sitenize fayda yerine zarar verebilmektedir. Hızlı link artışından ziyade istikrarlı link artışını öneririz. Eğer aralıklı dönem dönem artışlar olursa bunlar yapay olacağından zararlı olabilmektedir. Doğal bir link artışı zamana yayılarak yapılandır ve de en doğal link artış süreci ziyaretçi trafiğinizle eş değer bir artışla gerçekleşecek olandır.

  Cevapla

  Backlink'lerin zararları var mıdır? Sorusunu Cevapla