Bir kullanıcının sitenizde geçirdiği ortalama süreyi artırmak, web sitemizin SEO puanı açısından önemli bir unsurdur. Ziyaretçilerin düşük oturum süresi, siteden hemen çıkma oranımızı artırır. Bu makalede, sitemize gelen ziyaretçilerin geçirdikleri ortalama süreyi artırmak için 10 ipucunu ele alacağız.

Ziyaretçileri Sitede Daha Uzun Tutmak Neden Önemlidir?

İnsanların web sitemiz içerisinde geçirdikleri zaman, web sitemiz hakkındaki düşüncelerinin açık bir göstergesidir. Kullanıcılar, sitemize bakmak için yeterince zaman harcamadan sitemizi terk ediyorlarsa, düzeltilmesi gereken bir sorun var demektir.

Ziyaretçilerin sayfalarımızı hızlıca terk etmesi, hemen çıkma oranımızı artırır, bu da dönüşümlerimizi ve nihayetinde SEO gücümüzü etkili bir şekilde azaltır.

Google Analytics'te bir kullanıcının web sitenizde geçirdiği ortalama süreyi kolayca öğrenebilirsiniz . Bunun için “Raporlar > Kitle > Genel Bakış” sekmesine gitmeniz yeterli olacaktır.

Bazen harcanan metrik için iyi bir ortalama, ne tür içerik sunduğumuza bağlıdır. Uzun bir makale ise ve o sayfada geçirilen ortalama süre birkaç saniyeden azsa, bu konuyla ilgilenmemiz gerekir.

İşte ziyaretçileri web sitemizde daha uzun süre tutmak için uygulayabileceğimiz birkaç yöntem:

  • Tasarımınızı Düzenleyin

Ortalama bir web kullanıcısı, kalmaya veya ayrılmaya karar vermeden önce bir sitede birkaç saniyeden daha az zaman harcıyor. Bu, onları kalmaya ikna etmemiz gereken çok kısa ve verimli kullanmamız gereken bir zaman aralığıdır. Bunu yapmanın en iyi yolu sitemizin tasarımını sadeleştirmektir.

Sitemizin tasarımını basit ve kargaşadan uzak tutmak, kullanıcıların deneyimini kolaylaştırır. Karşılaşılan ne kadar az şey varsa, kullanıcıların odaklanma ve daha uzun süre kalma olasılıkları da bir o kadar artar.

  • Sayfalarınızın Okunabilirliğini Artırın

Hepimiz, yazı puntolarının yanlışlığı sebebiyle okunması zor web siteleri ile karşılaşmışızdır. Bu nedenle web sitemizdeki tüm sayfaların tüm cihazlarda okunmasını kolaylaştırmalıyız.

Yazı tipi boyutumuzu kolay okunabilmesi için yeterince büyük, ancak sayfa üzerinde gereksiz kaydırmayı önlemek için de yeterli miktarda küçük yapmalıyız.

Büyük paragraflarımızı bütün halinde değil, paragraflara ayırarak ve başlıklara bölerek yazmalıyız. Makalelerimizi yeterli beyaz alan bırakacak şekilde birden çok bölüme, başlığa, paragraflara ve madde işaretli listelere ayırmalıyız.

  • Yüksek Kaliteli Görüntüler Ekleyin

Görseller, internet üzerindeki en ilgi çekici içerik biçimidir. İnsanlar olarak metin okumaktan, çok resimlere bakmaktan hoşlanıyoruz. Bu nedenle, popüler web sitelerinin çoğunun açılış sayfasında, tam ekran arka plan resimleri kullandığını görmekteyiz.

Bu sebeple içeriklerimiz ve sayfalarımız için en kaliteli görselleri seçmeliyiz. Sadece görsel yayınlayan birçok web sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerden yararlanabileceğimiz gibi, web sitelerde ya da “görseller” kısmında karşımıza çıkanlardan telifsiz olanları da tercih edebiliriz.

  • Görsellerinizi Optimize Edin ve Güzelleştirin

Web sitemize eklemeden önce görsellerimizi optimize etmeli, boyutlarını küçültmeliyiz. Yüksek kaliteli görüntülerin çoğu aynı zamanda yüksek çözünürlüklü oldukları anlamına gelir. Yani, piksel, piksel yoğunluğu ve dosya boyutu bakımından daha büyüktürler. Bunları olduğu gibi kullanmak, web sitemizin sayfa hızı performansını etkileyecektir. Düşük sayfa hızı da doğrudan SEO açısından bize olumsuz etki şeklinde geri dönmektedir.

Görselleri ücretsiz ve kolayca optimize etmek için birçok araç ve web sitesi bulunmaktadır.

  • Daha Etkileşimli Bir Deneyim İçin Video Ekleyin

Dünyanın her yerinden kullanıcılar, her gün YouTube'da toplamda yüz milyonlarca saat video izlemektedir. Bu durum, kullanıcıların videoları ne kadar sevdiğini kanıtlamak için yeterli bir veridir.

Videolar, en etkili, etkileşimli ve ilgi çekici içerik biçimlerinden biridir. Sayfalarımıza video eklemek, bu sebeplerden dolayı kullanıcıların web sitemizde geçirdiği zamanı artırabilecektir.

  • Site İçi Linkleme Yapın

Web sitemizdeki her makale veya sayfanın bol miktarda dahili bağlantı içerdiğinden emin olmalıyız. Site içi bağlantı verdikçe, sitemize gelen kullanıcıların bu sayfaları da ziyaret etmesini sağlayacağız. Bunu bir alışkanlık haline getirdikten sonra, hemen çıkma oranınızın düşmeye başladığını fark edeceksiniz.

  • Yorum Yapmaya Müsait İçerik Ekleyin

Blog yazmanın ilk günlerinden beri, yorumlar, kullanıcı katılım oranını değerlendirmek için bir tür standart haline gelmiştir. Yorumlar, aynı zamanda herhangi bir web sitesinde kullanıcılarla etkileşime geçmenin en kolay yoludur.

İçeriğimizde kullanıcılara sorular sormak, bu konuda etkili bir yöntemdir. Makalelerimize kişisel fikrimizi ekleyebilir ve kullanıcılara ne düşündüklerini sorabiliriz.

  • Başarı Hikayeleri Ekleyin

İnsanlar, başarı hikayelerine büyük ilgi göstermektedir. Başarı öykülerinin, sizin ya da size ilham veren biri olmasından bağımsız olarak, viral olma şansı çok daha yüksektir.

Nedeni ise, hepimiz diğer insanların hedeflerinde nasıl başardıklarını görmekten hoşlanıyoruz. Bu hikayeleri ilham verici, motive edici buluyoruz ve bunları sosyal medyada paylaşmaktan hoşlanıyoruz.

Dolayısıyla sitemizde bu öykülere yer vererek, kullanıcıların etkisini çekebilir ve etkileşimimizi artırabiliriz.

  • Güvenilirliğinizi Kanıtlayın

Kullanıcılar, web sitenize neden güvenmeleri gerektiğini bilmek ister. Web sayfalarımıza gerçek kişilerin fotoğraflarını eklemek, çok daha güvenilir görünmesini sağlar. Sayfalarımıza biyografiler ve referanslar eklemeliyiz.

Aynı zamanda aldığımız sertifikalar ya da ödüller varsa bunları da eklemek, kullanıcıların büyük ölçüde web sitemizden etkilenmesini sağlayacaktır.

  • Terk Eden Kullanıcıları Hedefleyin

Ne olursa olsun bazı kullanıcılar, web sitemizden hızlıca ayrılmaya devam edecektir. Bu noktada, kullanıcıların nasıl geri dönmesi gerektiğini planlamalıyız.

Kullanıcıları tam olarak sitenizden ayrılmak üzereyken hedeflemek için bazı araçlar bulunmaktadır. Bu araçları kullanarak, bahsettiğimiz kullanıcılara özel bir indirim sunmak, abone olmalarını istemek veya kaçırmış olabilecekleri harika özelliklere göz atmak gibi seçenekler sunabiliriz.

Terk eden ziyaretçileri doğru şekilde hedeflemek, geri dönen ziyaretçileri artırabilir ve sitemizin hemen çıkma oranını önemli ölçüde azaltabilir.