Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

3 sene önce  |  826 Görüntülenme

sitemde bir çok ürün var. Ancak ürün detay sayfam tek, id ile ilgili ürünün detaylarını bulup getiriyorum.
http://www.ornekdomain.com/urundetay/10256
http://www.ornekdomain.com/urundetay/59852

Bu durumda bunların hepsini ayrı sitemap dosyasına eklemeliyim değil mi?

Selamlar.

 • 1
 • 1
 • Ayrı Sitemap Dosyası için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   3 Haziran 2021, 11:41

   1

   Merhabalar.

   Web sitenize aynı dizine eklenmiş iki ayrı site haritası ekleyebilirsiniz.

   Burada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, site haritalarının üst dizinlerden veya tamamen farklı dizinlerden URL'ler içermemesidir. Yani, ayrı site haritalarındaki tüm URL'ler birbirinden farklı olmalıdır.

   E-ticaret siteleri genellikle çok ürüne sahip olduklarından, birden fazla site haritası kullanmayı tercih etmektedir. Site haritalarınızı oluşturduktan sonra mutlaka, harita içerisindeki tüm URL'lerin 200 durum kodlu olmasına dikkat etmelisiniz.

   Erhan Kolci
   Erhan Kolci

   30 Haziran 2020, 15:17

   1

   Ürün detay sayfaları için olması gereken URL'de aslında ürünün marka ve modeli de yer alsa daha sağlıklı olur. Çünkü bu sayfalardan herhangi bir trafik hedefiniz varsa organik aramalarda daha görünür olmasını sağlayabilir. Bu durumu gözden geçirmenizi öneririm.

   Ürün sayısı hakkında bilgi vermemişsiniz ancak çokluğundan bahsetmişsiniz. Bu tür sayfalar için ayrı bir sitemap oluşturup tüm URL'leri orda kategorilendirebilirsiniz. Ancak tek bir sitemapte 500 den fazla URLnin yer almamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca sitemapte daima güncel ve 200 status döndüren URL'lerin yer almasını da tavsiye ederim.

  Cevapla

  Ayrı Sitemap Dosyası Sorusunu Cevapla