Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  2605 Görüntülenme

Bu sorum gerek yerli, gerek yabancı SEO topluluklarında çok tartışması dönen bir konu ve ben de en doğru cevabı alacağımı düşündüğümden size sormak istedim.

Aynı hostta birden fazla websitesi barındırmak SEO açısından sorun oluşturur mu?
Diyelim 10 tane site açacağız, hepsi aynı içerikte olmasa da aynı sektöre ve firmaya ait siteler ve tasarımları benzer. Mesela elcantasi.com sirtcantasi.com kolcantasi.com gibi.

Bu siteleri host etmek için ilk akla gelen yöntem bir hosting firmasından 10 domain özellikli paket alıp hepsini aynı yerde barındırmak. Yalnız bununla ilgili hem yerli hem de yabancı kaynaklarda olumsuz görüşler var.

Aynı hostta, ip'de olan benzer sitelerin Google tarafından spam olarak algılanacağı, birbirlerine verilen backlinklerin değersiz olacağı ve hatta Google'ın bu siteleri bir süre sonra banlayacağı söyleniyor. Bu durumu gidermek için de her site için farklı IP alınması veya her siteyi farklı hostlarda barındırmayı öneriyorlar.

Siz bu işin uzun zamandır pratiğini yapan kişiler olarak bu açıdan bir sıkıntı yaşadınız mı sizin tecrübelerinizi öğrenmek istiyorum. İlginiz için şimdiden çok teşekkürler.

 • 1
 • 1
 • Aynı Hostta Birden Fazla Site Barındırmak Zararlı mıdır? için Yanıtlar

   Erhan Kolci
   Erhan Kolci

   27 Ağustos 2015, 11:41

   1

   Merhabalar Abdullah Bey;

   Önceden bir web sitesi sahibi sitelerini birbirine link verecek şekilde destekleyerek SEO çalışması yapacaksa ve bunlar için paravan siteler kurup buralardan da ana siteyi destekleyecekse Google'ın bu linkler ile kendi siteleri arasında bir bağ kurduğunu anlamaması için IP adresleri, name server, whois bilgileri gibi gizleme işlemi yapılması doğruydu. Ancak şuanda bu tür karşılıklı link verme işlemleri etik olmadığı için SEO hosting kavramı artık günümüzde etkisini yitirmiştir. Çünkü bu tür paravan sitelerin etkisini gösterebilmesi için paravan sitelerin de belli bir kalitede olması ve belli bir SEO gücü olması gerekmektedir.

   Şimdi; eğer bahsettiğiniz bu ikisi ayrı projeyse, birbirine SEO anlamında bir katkı sağlamayacaksa aynı sunucu ve aynı IP de yer almasının hiçbir sakıncası olmayacaktır. Bu noktada şu soruyu sorabiliriz: Örneğin; Gitti Gidiyor, Sahibinden gibi güçlü markalar aynı firmaya ait olsa, aynı IP ve aynı sunucuda yer alsa Google bu sitelerin SEO kalitesini düşürür mü? Tabi ki düşürmez. Çünkü bu iki proje kullanıcılara faydalı olan bir proje olduktan sonra SEO açısından bu durumun hiçbir mahsuru olmayacaktır.

  Cevapla

  Aynı Hostta Birden Fazla Site Barındırmak Zararlı mıdır? Sorusunu Cevapla