Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 yıl önce  |  2854 Görüntülenme

Bu sorum gerek yerli, gerek yabancı SEO topluluklarında çok tartışması dönen bir konu ve ben de en doğru cevabı alacağımı düşündüğümden size sormak istedim.

Aynı hostta birden fazla websitesi barındırmak SEO açısından sorun oluşturur mu?
Diyelim 10 tane site açacağız, hepsi aynı içerikte olmasa da aynı sektöre ve firmaya ait siteler ve tasarımları benzer. Mesela elcantasi.com sirtcantasi.com kolcantasi.com gibi.

Bu siteleri host etmek için ilk akla gelen yöntem bir hosting firmasından 10 domain özellikli paket alıp hepsini aynı yerde barındırmak. Yalnız bununla ilgili hem yerli hem de yabancı kaynaklarda olumsuz görüşler var.

Aynı hostta, ip'de olan benzer sitelerin Google tarafından spam olarak algılanacağı, birbirlerine verilen backlinklerin değersiz olacağı ve hatta Google'ın bu siteleri bir süre sonra banlayacağı söyleniyor. Bu durumu gidermek için de her site için farklı IP alınması veya her siteyi farklı hostlarda barındırmayı öneriyorlar.

Siz bu işin uzun zamandır pratiğini yapan kişiler olarak bu açıdan bir sıkıntı yaşadınız mı sizin tecrübelerinizi öğrenmek istiyorum. İlginiz için şimdiden çok teşekkürler.

  • 1
  • 1