Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1437 Görüntülenme

Sitede yer alan tarama hataları hayli fazla. Eski silmiş olduğum etiket bağlantıları ve kullandığım eski CMS'ye ait linkleri Google hala tarıyor ve bana sürekli ilgili sayfada hatalı olarak gösteriyor. Sayfalara girdiğinizde evet 404 hatası veriyor, ama bunu Google gözünde nasıl düzeltebiliriz? Hataları işaretleyerek düzeltildi yapıyorum ancak yarar sağlamıyor tekrar geliyor hatalar.

Bu hataları ortadan kaldırmak için ne yapmamı önerirsiniz?

 • 1
 • 1
 • 404 Hataları Hayli Fazla, Nasıl Çözebilirim? için Yanıtlar

   Atalay Sidar
   Atalay Sidar

   26 Temmuz 2015, 19:54

   1

   Bir web sitesinin 404 hataları çok fazla olduğu zaman bu Google gözünde pek hoş karşılanmayacaktır. Bu hataların fazla olması sizin Google gözünde çok fazla güvenilir bir site olmadığınız şeklinde algılanabilir. Bu sebepten dolayı 404 hatalarının mümkün olduğunda en aza indirgenmesi gerekmektedir. 404 hatalarının SEO açısından da önemli olduğunu belirtmekte fayda var.

   Bu hataların Search Console üzerinden düzeltildi olarak işaretlenmesi geçici bir çözümdür fakat Google bu linklere tekrar herhangi bir yerde rastlarsa tekrar size hata olarak bildirecektir. Bu durumun en mantıklı çözümü 404 veren sayfaların linklerini eğer biliyorsanız htaccess üzerinden 301 ile ilgili bir sayfaya veya anasayfa üzerine yönlendirebilirsiniz. Eğer bu sayfaların linkleri konusunda net bir bilginiz yoksa Search Console üzerinden bunları tespit edebilirsiniz. Daha sonra site haritanızı da bu eski linklerinizden arındırmanız gerekmektedir. Böylece Google bu sayfaların artık aktif olmadıklarını ve bunların yerine yeni sayfaların geldiğini anlayacaktır.

   Bu yöntem ile eğer 404 veren sayfalarınız Google aramalarında çıkıyorsa eski linkleriniz zamanla 301 yönlendirmesi yaptığınız linkler ile yer değiştirecektir. Bu sayede hem SEO açısından bir kaybınız olmayacak hem de bu linkler vasıtasıyla web sitenize erişmeye çalışan kullanıcılarınız 404 sayfası yerine ilgili bir sayfa ile karşılaşacaktır.

  Cevapla

  404 Hataları Hayli Fazla, Nasıl Çözebilirim? Sorusunu Cevapla