Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  2992 Görüntülenme

sitemde etiketleri vs. sildiğim den dolayı 1600 adet 404 hata sayfası oluşmuş wm tools'ta öncelikle bu kadar 404 oluştuğu için Google yönünden bunun eksisi var mıdır?

2. olarak ta bu 1600 tane 404 sayfasını tek tek düzeltemeyeceğime göre .htacces'ten 404 hata sayfalarını anasayfaya yönlendirsem bu sıkıntı yaratır mı?

Ve son olarak 404 hata sayfası çıktığın da bu hatayı yok etmenin hiçbir yolu yok mudur?

Yani ben siteme bir şey eklediğim de illa onu silmemem mi gerekiyor?

 • 1
 • 1
 • 404 Hata Sayfasını Ana Sayfaya Yönlendirmek? için Yanıtlar

   SEO Hocası
   Seo Hocası

   31 Mayıs 2019, 16:58

   1

   Öncelikle ilginiz ve sorunuz için teşekkür ederiz 🙂

   Biliyorsunuz ki; 404 hatası, herhangi bir nedenden sitemizdeki sayfalara ulaşamama durumudur.

   Sayfalarımızın 404 vermesinin bazı nedenleri;
   - Aranan sayfanın siteden kaldırılmış olması,
   - İçeriği ararken yazım yanlışı yapılması,
   - Verilen iç ve dış linklerin kaldırılması ya da yanlış verilmesi olmaktadır.

   Search Console üzerinden Kapsam kısmından 404 veren sayfaları tespit ettikten sonra gerekli aksiyonların alınması, yönlendirmelerin yapılması gerekmektedir.

   Yönlendirme işlemine geçmeden önce hata veren sayfanın geçici olarak mı yoksa kalıcı olarak mı yönlendirileceğine karar vermek gerekmektedir. Sayfayı geçici olarak yönlendirmek istiyorsanız 302 yönlendirmesi, kalıcı olarak yönlendirmek istiyorsanız da 301 yönlendirmesi yapılması gerekmektedir. 302 yönlendirmesi yaptığınız 404 veren sayfayı sonradan tekrar kullanıma açmak isterseniz yönlendirmeyi kaldırmanız yeterli olacaktır.

   404 veren sayfalarımızı eğer ki alakalı bir sayfamız varsa ya da alakalı bir sayfa oluşturabiliyorsak ona oluşturamıyorsak da bir üst kategoriye yönlendirmemiz gerekmektedir.

   404 veren sayfaları anasayfaya direkt olarak yönlendirmek çok fazla önerilmese de bazı durumlarda yeni bir sayfa oluşturamayacaksak ya da yönlendirebileceğimiz bir üst kategori mevcut değilse anasayfaya yönlendirme işlemi yapılabilir.

   Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Search Console üzerinden 404 veren sayfaları için "düzeltildi" işleminin yapılması gerekmektedir.

   admin
   Admin

   25 Ağustos 2014, 06:19

   1

   Sitenizdeki etiketlerin site içi linkleme yapısına çok faydası vardır, silmemeniz daha doğru olurdu. Etiketler de konu başlıklarına göre değişken olduğundan dolayı konulara da gönderemeyeceğiniz için ve etiketleri kaldırdığınızdan dolayı oluşan 404 sayfaları bildirmeleri için "düzeltildi" olarak işaretleyip geçmeniz gerekmektedir.

   Diğer soru için ise tüm 404 sayfalarını anasayfaya yönlendirirseniz doğal olarak sıkıntı ve sorunlar ortaya çıkacaktır. 404 sayfasının index almaması ve follow etiketi ile bağlantıların takip ettirilmesi gereklidir.

   Site yöneticisi araçları üzerinden tüm sayfaları seçip "düzeltildi" olarak işaretlemeniz yeterli olacaktır...

  Cevapla

  404 Hata Sayfasını Ana Sayfaya Yönlendirmek? Sorusunu Cevapla