Anti SEO çalışmaları, sitenize yönelik yapılan ve sitenizin olumsuz yönde etkileneceği SEO çalışmalarıdır. Genellikle sektöründe zirvede yer alan firmalara ve sıralamada olmayıp bir anda diğer sitelerle rekabet edecek düzeye gelen siteler için yapılmaktadır. Anti SEO çalışmaları normal SEO çalışmaları gibi bir takım çalışmaları kapsar. Ancak bu çalışmalar tamamen zararlı kelimelerden ve zararlı sitelerden referans bağlantılar elde edilerek yapılır.

Anti SEO çalışmaları genellikle sıralamaya doğrudan etki etmektedir. SEO çalışmalarınıza devam ederken sürekli olarak sıralama takibi yaptığınızda aniden düşüşler oluyorsa bu durumda sitenize anti SEO çalışmaları yapılıyor olabilir. Sizinde belirttiğiniz gibi aniden düşüşler yaşıyorsanız bunun sebebi ya yanlış yapılan çalışmalardır, ya rakiplerin sizden daha yoğun yaptığı çalışmalardır yada anti SEO çalışmalarından dolayı olabilir. Bunun kontrolü için çeşitli araçlar mevcuttur. En kullanışlı araç ise Ahrefs aracıdır. Bu araç bir kaç sonucu ücretsiz olarak gösterse de ücretli sürümünde sitenizin backlinkleri ve referans alınan kelimeler hakkında bir çok detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bu araçta sizin SEO çalışması yaptığınız kelimeler anchor bölümünde gösterilecektir. Eğer burada tamamen zararlı yani genellikle +18 kelimeler yer alıyorsa sitenize anti SEO çalışması yapılmıştır.

Anti SEO Çalışmalarını Nasıl Engellerim?

Bunun için de sitenize gelen bağlantıların domain ranklarına bakıp sitelerin ne kadar kaliteli olduğunu gözlemleyebilirsiniz. +18 sitelerden gelen backlinkleri Google Disavow aracı ile engellemeniz gerekmektedir. Disavow aracına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Bu linklerin nasıl engelleneceği ile ilgili bilgileri de yine aşağıdaki başlıklarda yer alan linklerden edinebilirsiniz.

Bağlantıları Reddetme

Link Reddetme Aracı