SEO Fiyat Hesaplama

Google Link Reddetme Aracı

Google link reddetme aracı aslında Google tarafından sitelerin güvenliğini sağlamak amacı ile oluşturulmuş bir araçtır. Bu araç çıktığında Negatif SEO çalışmalarına karşı sitelerimizi koruyabileceğimiz güvenlik yöntemi olarak da kabul gördü.

Google link reddetme aracı sitenize gelen bağlantıların hangilerinin sizin isteklerinizin dâhilinde olduğunu, hangilerinin ise yapay ve negatif SEO çalışmaları üzerinden sitenize zarar verebileceğini sunabilme imkânı tanıdı.

Örneğin rakip siteniz sizinle alakasız, kalitesiz ve arama motorları tarafından kural ihlali sayılabilecek anchor textler üzerinden sitenize referans noktaları oluşturdu ise sizin bu linkleri reddetmek için önce tespit etmeniz ardındansa Google Link disavow tool üzerinden Google bünyesine bildirmeniz gerekmektedir. Dilerseniz Google’a bizimle alakası bulunmayan backlinkleri sunabilmek için nasıl kötü ve kalitesiz bağlantıları tespit edeceğimizi aktaralım.

Kalitesiz bağlantıları tespit edebilmeniz için kullanabileceğiniz 9 farklı backlink analiz aracını En İyi Backlink Sorgulama Araçları konumuzda detaylı bir şekilde bahsetmiştik. Peki, backlinklerin kalitesizliğini ve sitemize zarar vereceğini, hangi faktörlere göre belirleyeceğiz?

Sitenize gelen backlinklerin geliş nedeni iki farklı yola sahiptir. Birincisi sizin tarafınızdan oluşturulmuş diğeri ise doğal yollardan ortaya çıkan backlinklerdir. Referans noktalarını değerlendirebileceğiniz kriterlere geçelim.

Site yaşı: Tarafınıza gelen bağlantının sahibi olan sitenin yaş durumu oldukça önemlidir. Eğer ki geçmişi çok eskiye dayanmıyor ve bulunduğu alanda bir otoriteye sahip değil ise link reddetme aracına eklemeniz için sizi bekliyor demektir.

İllegal İçerik: Özellikle Negatif SEO çalışmalarında oluşan ve yasa dışı sitelerden alakasız kelimeler aracılığı ile gelen backlinklerinizi de Google Link reddetme aracına göndermek üzere hazırladığınız not defterine vakit kaybetmeden ekleyin.

Domain Otoritesi: Domainin otoritesi birçok backlink analiz aracında ücretsiz olarak gösterilmektedir. Eğer ki 100 üzerinden değerlendirmede 50 ve altı bir güce sahipse silebilirsiniz.

Whois Siteleri: Bazı whois siteleri yapılan sorgulamalar dâhilinde siteniz için bir sayfa oluşturarak sitenize bir backlink olarak yansımaktadır. Bu whois sitelerinin de değerlerine bakaran düşükse silmenizde yarar vardır.

Spam Siteler: Tamamen spam amacı ile kurulmuş sitelerden gelen bağlantılar veya geçmişte siteniz için yaptığınız/yaptırdığınız zararlı çalışmalar da backlink analizlerinizde penaltı statüsünde gözükebilmektedir.

PR Değeri Düşük Siteler: Pr değerleri 3 ve altı siteler veya feka pagerank barındıran siteler genellikle penaltıya düşen (tehlikeli backlinkler) backlinkler için önemli bir faktör oluşturmaktadır.

Aşağıdaki görselde SEOprofiler aracı tarafından backlinklerimizi analiz ettik ve sorunlu olan linklerimizi önümüze sermesini sağladık. Referans noktalarınızı anlaşılır bir şekilde öğrenmek istiyorsanız size tavsiyemiz SEOprofiler veya SEO Spy Glass kullanmanızdır.

GOOGLE LİNK REDDETME ARACI KULLANIMI

Zararlı olan backlinklerinizi tespit ettiniz şimdi ise bunlardan kurtulmaya ve siteniz ile ilişkisini kesmeye geldi. Zararlı gördüğünüz backlinklerinizi her 1 tanesi 1 satırda olacak şekilde .txt uzantılı bir not defterine alt alta yapıştırın.

Eğer ki zararlı backlinkinizin bulunduğu siteden gelen tüm bağlantıları reddetmek istiyorsanız not defterinde sadece ana domain adını bırakmanız yeterlidir. Bu sunduğunuz bilgi oradan gelmiş veya gelecek olan tüm bağlantıların da önüne geçmektedir.

Google Link Reddetme Aracına (Google Disavow Links Tool) aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links

Hazırlamış olduğunuz .txt uzantılı zararlı backlinklerinizden oluşan not defterini ilgili sitenizi seçtikten sonra upload ederek gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz backlinklerin arama motorları dizinine yansıması 10-60 gün arasında sürmektedir.

SEO Hocası
SEO Hocası
10 Aralık 2014

Google Link Reddetme Aracı için Yorumlar

 • ORHAN
  Orhan 14 Ocak 2018, 00:56

  Merhaba,
  Bir ip adresinden gelen linkleri engellemek için robot.txt ye nasıl bir komut yazılmalı.
  Örneğin, bir IP adresini tamamen engellemek istiyoruz.

 • adem özcan
  Adem özcan 3 Ağustos 2017, 16:04

  merhaba hocam toplist kastim siteme fakat sitem geriledi toplist yüzünden geriledi garıba bunun için kastigim toplistletir red etmek istiyorum yukarıda anlattınız gibi yapacagim sitem eskı yerine geri gelırmı

 • Ahmet kocak
  Ahmet Kocak 6 Nisan 2017, 21:30

  Merhaba hocam ben direk 18 adet domain adresi yazdım bu domainlerden gelen tüm linklerin reddedilmesini talep ettim acaba kaç gün sürecek 60 gün çok fazla süreyi neye göre belirleyecez ki ?

 • birNC
  Birnc 4 Ocak 2017, 22:33

  Teşekkürler SEO Hocası değerli yazınız için.

  Alper Bey,
  txt dosyasına domain:abc com yazmanız yeterli olacaktır.

  Arzu ederseniz aşağıdaki linkten sorunuzun cevabı için detaylı bilgi alabilirsiniz.

  https://support.google.com/webmasters/answer/2648487?hl=tr

 • alper
  Alper 27 Kasım 2016, 21:59

  Merhaba, peki domainin tüm url’lerini nasıl reddedebilirim?
  mesala abc . com / aaa.htm
  bu böyle devam ediyor tüm linkleri tek tek mi girmek zorundayım?

 • Ömer
  ömer 29 Nisan 2015, 06:24

  Fevkalade açıklayıcı olmuş öncelikle elinize sağlık Kaan Bey. Bu kriterlere Wikipedia klon sitelerini de dahil edebilir miyiz? Misal bir içeriğimden alıntı yapılmış ve Wikipedia’ya da bir madde de kaynak olarak linkim geçmiş. Piyasada o kadar çok Wikipedia içeriğini çalan klon site var ki. Ben bunları da dahil etmeyi düşünüyorum. Dediğiniz gibi Ahrefs’i 50’nin altındakileri eliyorum.

  Yalnız bir de şöyle bir husus var. Ahrefs bloglarında “teoride nofollow backlinkler size zarar vermez” bunun için eklemenize gerek yoktur diye okumuştum. Nofollow bağlantıları da zarar verdiğini düşünüyorsak eklememizde bir zarar var mıdır? Misal adam bir sayfada 1000 tane farklı siteye link çıkmış ve benim linkim de orada. Ben eklemekten yanayım ama bir de sizin fikrinizi almak isterim.

  Yazınız için tekrardan teşekkür ederim.

Google Link Reddetme Aracı için Cevap Yaz