Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

8 sene önce  |  1753 Görüntülenme

SSL SEO katkısı Nedir?

 • 1
 • 1
 • SSL SEO katkısı Nedir? için Yanıtlar

   Berin Sur
   Berin Sur

   23 Haziran 2021, 14:51

   1

   Merhaba,

   SSL sertifikası özellikle de son yıllarda Google için büyük önem taşımaktadır. Google, SSL sertifikasına sahip olan web sitelere daha pozitif yaklaşmakta, sıralama faktörlerinden biri olarak görmektedir.

   SSL sertifikası, web sitemizin güvenliğiyle doğrudan ilgilidir. Kullanıcıların giriş bilgilerini, şifrelerini, adres bilgilerini, kredi ya da banka kartı bilgilerini gibi birçok veriyi güvenle saklamamıza yarar. Özellikle de e-ticaret tabanlı web sitelerin olmazsa olmazıdır.

   Web sitemize gelen bir kullanıcı, üye olduğunda ya da alışveriş yapmak istediğinde sitede SSL sertifikasının var olup olmadığına dikkat etmektedir. Kullanıcılarda bu bilincin oluşmasıyla, SSL sertifikasının varlığı da büyük önem kazanmıştır. Eğer web sitemiz güvenli değilse, kullanıcı alternatif bir web siteye geçiş yapacak, bu da bize trafik ve müşteri kaybı olarak geri dönüş sağlayacaktır. Dolayısıyla da SEO puanımız tercih edilmememiz nedeniyle olumsuz yönde etkilenecektir.

   Özgür Aksoy
   özgür Aksoy

   6 Ağustos 2015, 15:18

   1

   Merhaba Ersel Bey,

   Öncelikle SSL nedir onu açıklayalım.

   SSL sertifikası site ve ziyaretçi arasında kişisel bilgilerin, gizli verilerin, şifre ve kredi kartı gibi önemli bilgilerin şifrelenmesini sağlar. Son zamanlarda Google tarafından güvenlik çalışmalarına yapılan önlemi düşünürsek SSL’in siteniz için bir eksik olduğu kanısına varabilirsiniz.

   SSL sertifikalarının ve HTTPS link yapısı kullanımının sadece E-Ticaret siteleri için kişisel bilgileri alan ve bu bilgilerin korunması gereken durumlar için kullanılmasını önermekteydik. Ancak Google sitelerin daha fazla kontrol altında tutulması için ve site sahiplerinin şahıs veya şirket doğrulanabilirliğini gerçekleştirmek için SSL kullanılmasının SEO açısından daha etkili olduğunu belirtti. Tabi ki sıralama anlamında şuanda belirgin bir önceliği bulunmasa da bu ilerleyen zamanlarda Google sonuçlarında yer alan sitelerin güvenilirliğini doğrulamak adına önemli bir kriter sayılabileceği yönünde izlenimler edinmemizi sağladı. Bu açıdan bakacak olursak, Google'ın site sahibi olarak bizi bilmesinde ve tanımasında bir sakınca yok, kimlik bilgilerimiz bunlardır ve sitemize daha fazla önem veriyoruz düşüncelerini pekiştirmek adına SSL kullanabilirsiniz, ancak şimdilik önemli bir SEO katkısı beklememenizi öneririz.

   Daha fazla bilgi için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz. https://www.seohocasi.com/seo-icin-ssl-sertifikasinin-onemi-ve-kullanimi/

  Cevapla

  SSL SEO katkısı Nedir? Sorusunu Cevapla