Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  1963 Görüntülenme

Sitemizde sanal pos sistemi kuracağız rapid SSL aldık şuanda https aktif http'yi https'e yönlendirdim SEO için bize zarar verir mi? bazı forumlarda sitenin yavaşlayacağı Google'nın bu linkleri tekrar indexlemesi gerektiği falan yazılmış nekadar doğrudur SEO'ya zararlıysa nasıl bir yol izlemeliyim

 • 1
 • 1
 • SEO İçin https mi Yoksa http Bağlantı mı Kullanmalıyım? için Yanıtlar

   Aydanur Tepe
   Aydanur Tepe

   14 Ocak 2020, 12:27

   1

   Açıkçası sitenizin https'li şekilde açılıyor olmasının SEO'ya herhangi bir olumsuz yansıması bulunmamaktadır. Hatta tam tersine olumlu yönde etkileyecektir. Özellikle alışveriş sitelerinde kullanıcıların büyük birçoğunluğu güvenli siteler üzerinden alışveriş yapmak istemektedir. Ayrıca geçmiş olduğumuz günlerde Google'ın yapmış olduğu bir açıklamada; SSL sertifikası bulunmayan web sitelerinin sıralamalarda düşüş yaşayacağı ve ilerleyen zamanlarda arama sonuç sayfasından kaldırabileceğini, duyurdu.

   Sizi olumsuz yönde etkileyecek tek kısım http'li URL adreslerini https'li URL adreslerine yönlendirdiğinizde doğal olarak sıralamalarınızda dalgalanmalarla karşılacaksınız ama en kısa sürede bu durumu toparlayarak eski konumunuza yerleşebilirsiniz.

   SSL sertifikasının SEO'ya etkisine dair detaylı bilgi için de https://www.seohocasi.com/https-ssl-seo/ sayfasını incelemenizi öneririm.

   admin
   Admin

   3 Mayıs 2014, 08:33

   1

   Merhabalar Sinan Bey,

   Sitenizin var olan indeks içeriği http üzerine kurulu ve siz SSL için https adresine yönlendirmişseniz ve bunu htaccess üzerinden bire bir sayfaya uyacak şekilde ayarlamışsanız kısa süreli dalgalanma yaşayabilirsiniz.

   Bu dalgalanma http adresinden güvenli bağlantı içeren adrese yönlendiği ve indeks içeriğinin https ile tekrardan indeks alması için harcanan zamanda olacak olan dalgalanmadır.

   Sitenizin normalde http olması ve müşteri güvenli alışverişe geçtiği anda https olması SEO açısından ve site hızı açısından açıkçası daha olumlu olarak görülmektedir. İnternet bağlantısı yavaş olan ziyaretçiler ve SSL yönlendirmesi arasında vakit kaybı olmakta ama büyük öneme sahip SEO kaybına işaret olmamaktadır.

   Konuyla ilgili olarak https://www.seohocasi.com/https-ssl-seo/ adresindeki makaleyi okuyabilirsiniz.

   İyi günler.

  Cevapla

  SEO İçin https mi Yoksa http Bağlantı mı Kullanmalıyım? Sorusunu Cevapla