Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  3653 Görüntülenme

Hostingimi taşıdım ve SSL kullanmıyorum. Geçen gün gördüm ki Google sitemdeki bir çok sayfayı https olarak indexlemiş, girince hata veriyor bunu nasıl düzeltebilirim? .htaccess yönlendirmesi işe yaramadı.

 • 1
 • 1
 • Https Yönlendirme Sorunu için Yanıtlar

   merve
   Merve

   30 Ekim 2019, 14:59

   1

   Server sağlayıcımız sitemizi yönlendirdi. Fakat ben .net core ile yeni bir site yaptım.. Tabii içinde aynı makaleler farklı URL ile birlikte var. Yeni site(htpss/aynı alan adı+ssl certificate) maalesef dizine eklenmiyor ve indexlenmiyor. Toplamda 767 sayfa hariç bırakılmış. Hala Google'da eski site URL leri indexleniyor ve dolayısıyla 404 hatası veriyor. Yönlendirmede bir sorun var mı diye kontrol ettim, yok. Kopya içerik olarak mı algılıyor? Rica etsem yardımcı olur musunuz? Ne yapmalıyız?

   Emre Bey
   Server sağlayıcımız sitemizi yönlendirdi.
   Fakat ben .net core ile yeni bir site yaptım.. Tabii içinde aynı makaleler farklı URL ile birlikte var. Yeni site(aynı alan adı ile) maalesef dizine eklenmiyor ve indexlenmiyor. Toplamda 767 sayfa hariç bırakılmış. Hala Google'da eski site URL leri indexleniyor ve dolaısıyla 404 hatası veriyor. Yönlendirmede bir sorun var mı diye kontrol ettim, yok. 307 ile yönlendirilmiş ve şu anda http 200.

   Sayfa dizinine ekle dediğimde aldığım hata:
   "URL Google'da yok
   Bu sayfa dizinde değil, ancak bu durum bir hatadan kaynaklanmıyor. Sayfanın neden dizine eklenmediğini öğrenmek için aşağıdaki ayrıntılara bakın"

   Acaba kopya içerik olarak mı algılıyor?

   Rica etsem yardımcı olur musunuz? Ne yapmalıyız?
   Teşekkürler,
   Merve

   SEO Hocası
   Seo Hocası

   31 Mayıs 2019, 17:04

   1

   Bu sorun neden ortaya çıkmış olabilir?
   * .htaccess dosyasında SSL yönlendirmesi yer aldığı için URLin https şeklinde index almış olabilir.
   *Yeni geçiş yaptığınız hosting firmanız geçiş aşamasında sitenize default olarak SSL eklemiş olabilir.
   *Diğer bir seçenek ise sitede, https adresine yönlendirilmiş bağlantılar yer alıyorsa Google bu bağlantıların güvenilir olduğunu bildiğinden indeks çoğalmasına sebebiyet verecektir.

   Sorunu nasıl çözeriz?
   .htaccess dosyası birçok işleme olanak verdiği gibi domain yönlendirme işlemi içinde sağlıklı olarak kullanılabilmektedir. .htaccess dosyasına aşağıda iletmiş olduğum kodlar ekleyerek sorunu giderebilirsiniz.

   RewriteEngine on
   RewriteCond %{HTTP_HOST} ^eskisite.com [NC,OR]
   RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.eskisite.com [NC]
   RewriteRule ^(.*)$ siteadresi $1 [L,R=301,NC]

   SSL neden gereklidir?
   SSL olmayan siteler arama sonuçlarında geri planda bırakılacağı belirtildi. Siteniz de kullanıcılara doğru ve güvenli hizmet verdiğini işaret eder, SSL kullanılan site Güvenli(yeşil bar) ve Https ibaresi alır. Sitenize giren ziyaretçilerin kişisel bilgileri, site içerisindeki mesajlaşmaları ve diğer bilgileri korunma altına alınmakta bu da siteniz içerisinde gezen kullanıcıya güven duygusu sağlıyacaktır.

   SSL'e geçtikten sonra sorun yaşanır mı?
   SSL e geçiş yapıldığında sorun yaşanmaz, arama motorlarındaki sıralamada kaybınız olmaz. Domain ve alt sayfa linkleri değişmemiş olacak bu durum sitenin trafiğini sıralamasını olumsuz etkilemez. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var, Google Search Console’da öncelikli adres olarak https seçilmelidir ve https için yeni bir adres belirlenmelidir.

   SSL bağlantı hatasını neden alırız?
   Bu sorun internete bağlanma sorunu yaşandığı süreçte ortaya çıkar. Bu sorunu gidermenin yolları ise; modem resetleme, virüs taraması, çerez temizleme, güvelik duvarından verilen izileri kontrol etme, proxy ayarlarını revize etmek. Eğer hala sorun devam ediyorsa hosting firmanızdan destek alabilirsiniz.

   admin
   Admin

   1 Mayıs 2014, 08:29

   1

   Merhabalar Sinan Bey,

   Eğer kodları ekledikten sonra probleminiz hallolmadıysa host aldığınız yere bu konuda destek talebi açabilirsiniz. Eğer siteniz Linux ise cPanel üzerinden bir kaç ayarların değişmesi yada SSL sertifikası ile ilgili değişikliklerin yapılması gerekiyor olabilir.

   sinan
   Sinan

   30 Nisan 2014, 16:44

   1

   dediklerinizi uyguladım tarayıcıdan SSL bağlantı hatası alıyorum

   admin
   Admin

   30 Nisan 2014, 13:40

   1

   Merhabalar Sinan Bey.

   Sitenizin anasayfasında yada içeriğinde https adresine yönlendirilmiş bir bağlantı görünüyor ve bu bağlantı üzerinden diğer sayfalara normal olarak ulaşım sağlanıyorsa Google tarafından bu bağlantılar güvenli bağlantı içeriği sağladığından dolayı indekslerin yönlenmesi konusunda link gönderimi olacaktır.

   Google'da bu işlemi güvenli bağlantı olarak tanımlayacağından ve bu dolaşım sitenizde mümkün olduğu görüldüğünde de bu tür indeks çoğalmasına sebebiyet verecektir.

   Normalde .htaccess tarafından eklenen içerikler ile bu sorunun düzelmesi gerekiyor. Bunun için ayrıca aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz...
   [html]RewriteEngine On
   RewriteCond %{SERVER_PORT} ^443$
   RewriteRule ^(.*)$ siteadresi $1 [R=301,L][/html]

  Cevapla

  Https Yönlendirme Sorunu Sorusunu Cevapla