SEO Fiyat Hesaplama

SEO İçin SSL Sertifikasının Önemi ve Kullanımı

Google tarafından yapılan açıklama ve öngörülerde sürekli olarak dile getirilen SSL sertifikası hakkında detaylı bir yazı hazırlamanın zamanı geldiğini düşündük. Bu yazımızda SEO için alınan SSL sertifikalarının çeşitleri, geçiş süreçleri ve site içerisinde yapılması gereken tüm düzenlemeleri ele alacağız.

Bildiğiniz üzere SSL sertifikası site ve ziyaretçi arasında kişisel bilgilerin, gizli verilerin, şifre ve kredi kartı gibi önemli bilgilerin şifrelenmesini sağlar. Son zamanlarda Google tarafından güvenlik çalışmalarına yapılan önlemi düşünürsek SSL’in siteniz için bir eksik olduğu kanısına varabilirsiniz.

Hele ki son zamanlarda SSL sertifikaların günden güne düştüğünü gördükçe almamanız için bir neden bulunamıyor.

SSL Sertifikası Alırken

Siteniz için SSL sertifikası alırken özellikle 256 bit ve üzeri bilinen RapidSSL, Comodo, GeoTrust gibi markaları almanızı tavsiye ederiz.

SSL sertifikaları kullanılacak domain sayısına, mobil cihaz uyumluluğuna, gelişmiş doğrulama özelliğine, tarayıcı uyumluluğuna göre birçok farklı sınıf ve fiyatlardan satışa sunulmaktadır.

SSL sertifikası alırken dikkat etmeniz gereken husus ise sertifika aldığınız kurumun bu sertifikayı ücretsiz olarak kurup kurmamasıdır.

SSL Sertifikası Kurulumu

SSL sertifikası aldığınız yere ilettiğiniz sunucu bilgileriniz sayesinde kurulumunuz saatler içerisinde gerçekleşmektedir. Yazılım ve hosting yönetimi konusunda bilginiz yoksa mutlaka profesyonel bir yardım almanız gerekmektedir.

Kurulum için SSL sertifikası aldığınız kuruma sunucu ip, kullanıcı adı ve şifrenizi iletmeniz yeterli olacaktır.

Kurulum Sonrası Sitedeki Değişiklikler

Kurulumun ardından sitenizde yapılan değişiklik aslında http:// yerine https:// ile sitenize ulaşmalarıdır. Sadece ana sayfa değil sitenize ait tüm linklere artık https:// ile ulaşmaları gerekmektedir.

http:// => https:// için yapmanız gereken ise doğru, sağlıklı bir 301 yönlendirmesidir.

Peki, 301 yönlendirmesini nasıl yapacağını bilmeyen SEOhocasi.com takipçileri için nasıl yapıldığına da değinelim. Apache sunucusuna sahip bir kişinin aşağıda bulunan kodları kendine göre uyarlayarak .htaccess dosyasına eklemesi yeterli olacaktır.

Sitenizdeki tüm URL'leri .htaccess üzerinden https güvenli bağlantıya yönlendirmek için de aşağıdaki eki kullanabilirsiniz.

Sitenin Https Yapısına Geçtikten Sonraki Kontroller

Sitenizi sorunsuz ve çalışmayan link kalmadığından emin olduğunuz zaman şunları da kontrol etmeyi unutmayın.

 • Site içerisindeteki tüm menü, resim, link ve dolaylı yoldan oluşan bağlantıları kontrol edin.
 • Site haritanizı https ile revize edin ve web yöneticisi araçlarına gönderin.
 • Robots.txt dosyasını yenisi ile değiştirin.
 • Eski site haritanızı 30 gün süre ile web yöneticisi araçlarından silmeyin.


Dikkat:
Google Adsense gelir kaynağı modelli bir internet siteniz var ise gelirlerinde gözle görülür bir düşüş yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi reklam verenlerin https ile uyumlu reklamlar oluşturmamasından sitenizde yayınlanan reklamların kısırlaşmasıdır.

SSL gerekliliği konusunda tamamen SEO'ya etki eden bir unsur olduğunu söylemek açıkçası pek doğru olmaz. Şuan için SSL sertifikaları için planlanan ve hedeflenen mantık alışveriş yapılan sitelerde o sitelerin güvenilirliği ve kalitesi açısından etkileyecek güvenlik unsuru için SEO'da katkı sağlayacak bir eleman yada yardımcı araçtır diyebiliriz. Bu yüzden sadece SSL sertifikası ile SEO olmayacağını, SSL sertifikasına sahip olan bir bloğun SSL sertifikası olmayan bir bloğu sadece güvenilirlik için geçemeyeceğini yada sırf SSL sertifikası işli diye yükseleceğini söylemek açıkçası doğru olmayacaktır. Uzmana sorun kısmında ziyaretçilerimiz tarafından sorulan soru ve SSL sertifika gerekliliğini açıklayan uzman cevabına ise https://www.seohocasi.com/soru-cevap/wordpress-ve-ssl/ adresinden ulaşabilirsiniz.

SEO Hocası
SEO Hocası
15 Aralık 2014

SEO İçin SSL Sertifikasının Önemi ve Kullanımı için Yorumlar

 • yasin bey
  Yasin Bey 10 Nisan 2017, 14:01

  ” Apache sunucusuna sahip bir kişinin aşağıda bulunan kodları kendine göre uyarlayarak .htaccess dosyasına eklemesi yeterli olacaktır.” ayzıyor ama kodları göremedim. Bu kodlar eklenince Cpanel’den 301 yönlendirmesi yapmaya gerek kalmıyor mu? Veya Opencart sistemlerde malum “config.php” düzeltilmesi icap ediyor. Buna gerek kalmayacak mı? (Opencart kullanımı yaygınlaşıyor, opencart seo ssl v.s. dökümanların artması temennisiyle)

 • Cengizhan Maldar
  Cengizhan Maldar 23 Nisan 2015, 17:29

  Merhabalar Arkadaşlar,

  Makale ile ilgili arkadaşlarımızın bir kaç sorusu olmuş tek seferde cevaplayalım. Makalemiz içerisinde ilk başta yer verdiğimiz cümle;

  “Bildiğiniz üzere SSL sertifikası site ve ziyaretçi arasında kişisel bilgilerin, gizli verilerin, şifre ve kredi kartı gibi önemli bilgilerin şifrelenmesini sağlar.” olmuştur.

  SEO Hocası sitesinde “kişisel bilgi, kişisel şifre, kredi kartı, ulaşım iletişim ve diğer özel bilgiler” saklanmadığı için SSL kullanımında bir gerek ihtiyaç bulunmamıştır.

  SSL kullanımının SEO’ya etkisi ise bariz bir şekilde bu siteler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Satış ve E-Ticaret hizmeti veren sitelerde SSL sertifikası aranmaktadır. SEO Hocası ve diğer blog ve bilgi sitelerinin (haber siteleri dahil) kişisel, özel yada kredi kartı gibi bilgileri talep etmediği için SSL sertifikasına ihtiyacı yoktur.

  E-Ticaret sitelerinde de aranmaktadır çünkü hem ziyaretçiler hemde güvenilirlik müşteri ve Google için önemli bir konu hedef almaktadır.

  Teşekkürler…

 • Ali GÜLMEZ
  Ali Gülmez 6 Nisan 2015, 18:52

  Verilen bilgi doğru fakat sizin sitenizinde ssl sertifası yok 🙂

  Bilginin doğruluğuna buradan bakabilirsiniz arkadaşlar:
  googlewebmastercentral.blogspot.com.tr/2014/08/https-as-ranking-signal.html

 • fatih
  Fatih 23 Aralık 2014, 00:49

  SSL sertifikasının öneminden bahsetmişsiniz, SEO’ya ne kadar etkili olduğundan vs. bahsetmişsiniz ama kendi sitelerinizin hiçbirisinde ssl sertifikası yok.
  Madem SEO’da bu kadar etkili neden kendi siteleriniz için bi 50 tl vererek ssl sertifikası almıyorsunuz ?
  Bilgi verirken, ilk başta biraz düşünmenizi öneririm.
  Yaklaşık 7 senedir SEO ve Black Hat SEO ile uğraşan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki SSL sertifikasının SEO ile uzaktan takından hiçbir ilgisi yoktur..

 • Neva Aycı
  Neva Aycı 16 Aralık 2014, 17:08

  Aldığım kitaplarınız sayesine SEO ile ilgili bir miktar çalışma fırsatı buldum. Bir yazılım uzmanı olarak aklımdaki bir soruyu cevaplamış oldunuz. Teşekkürler ve başarılar dilerim

SEO İçin SSL Sertifikasının Önemi ve Kullanımı için Cevap Yaz