Resimlerin SEO Açısından Önemi

SEO için resimlerin birkaç farklı açıdan önemi bulunmaktadır. Bunlar;

 • Dikkat çekicilik, okunurluk ve hatırlama
 • Site içi SEOya katkı
 • Google görsel arama trafiği

Resimler, makalelerin daha okunur ve anlaşılır olmasını sağlamaktadır. Bir makaleye bir iki saniye bakıldığında ilk dikkat çekenler, resimler ve belirgin tanımlanmış (kalın, italik, altı çizili, renkli) kelimeler olmaktadır. Bu sebeple bu öğeler makale hakkında ilk izlenimi ve fikri vermektedir. Konuyla ilgili görseller okuyucuların içeriği daha iyi anlamasını ve hatırlamasını sağlar. Çünkü görsel objeler metinlerden çok daha fazla oranda hatırlanabilmektedir.

SEO

Bir önceki soruya cevap olarak belirttiğim üzere, makale ile ilgili en az 1 görsel kullanılması SEO açısından faydalı olmaktadır. Bunun sebebi, ilk maddede açıkladığımız kullanıcıya fayda sağlama durumunun Google tarafından da dikkate alınıyor olmasıdır. Bu sebeple resim içeren makaleler, resim içermeyen makalelere oranla SEO açısından çok daha etkili olmaktadır.

Google görsel arama özelliği, yine Google’ın çok kullanılan servislerinden bir tanesidir. Bu sebeple sitelerin ziyaretçi sayısını arttırmaya yönelik diğer bir çalışma Google Görsel araması odaklı olmaktadır. Makalelerinizle alakalı görseller kullanarak bunların, ilgili kelimelere göre aramalarda daha üst sıralarda çıkması ve dolayısıyla sitenize ziyaretçi sağlaması mümkün olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ziyaretçileri Sitede Daha Uzun Tutmak başlıklı makalemizde bounce rate, Hemen Çıkma Oranı ve ziyaretçi bazlı SEO hakkında bilgiler verilmektedir.

Resimlerin SEO Açısından Önemi için yorum yapabilirsiniz. (4)

 • Emre

  Gerçekten detaylı bir bilgi ,bilginiz ve paylaşımınız için teşekkürler.SEO tekniklerindeki bilgilerim arttı.

 • Asya Sema Alpuğan

  Sayenizde birçok şey öğreniyoruz. Başarılarınız daim olsun.. Hiç bilmediğim SEO tekniklerini buradan öğreniyorum. İyiki varsınız.

 • Erdem AKI

  Peki Hocam, JPEG, PNG mi GIF mi ? Hangisi daha verimli SEO açısından ? Teşekkürler.

 • murat

  Gerçekten güzel bilgiler ve SEO bilgim gittikçe gelişiyor. Teşşekkürler.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE