Sektörel SEO İnfografiği

SEO sektöründe kapsamlı bir anket yürüterek, firma ve şahısların sektöre bakış açılarını öğrenerek bunları analiz etmeyi amaçladık. Webtures olarak gerçekleştirdiğimiz analizde, SEO blogları, webmaster forumları ve çeşitli sosyal medya mecralarından yaptığımız duyurularla sağlanan anket katılım sonuçlarını bir infografiğe dönüştürerek görsel ve grafik ağırlıklı bir sunum oluşturmayı amaçladık.

Anket sonuçlarını incelediğimiz zaman, arama motoru optimizasyonunun arama motoru pazarlamasına göre baskın oranda tercih edildiğini görebiliyoruz. SEO açısından büyük ölçüde önem taşıyan ve her güncellemede önemi artacak olan sosyal medya kullanımı e-ticaret siteleri açısından dikkate değer ölçüde kullanılmaktadır. Ancak bu oranların çok daha fazla olması gerekmektedir.

Edindiğimiz izlenim artan yaşla birlikte SEO konusundaki bilincin azaldığı yönündeydi ve yaptığımız araştırma bunu doğrular biçimde bir sonuç ortaya çıkardı. Genelde orta yaş ve üstü kişiler klasik pazarlama yöntemlerine rağbet etmekte ve SEO konusunda yeterli düzeyde bilgiye sahip olamamaktadır. Bu sonuca göre SEO’nun varlığı ve etkileri konusunda orta yaş ve üzeri ticaret yapan kişileri de bilinçlendirecek etkinliklerin veya kampanyaların düzenlemesini uygun görmekteyiz.

SEO hizmeti %60’lık bir oranda firma dışında yürütülürken %40’lık bir oranda firma içinde yürütülmektedir.

SEO sektörünün, tam anlamıyla uzmanlık ve deneyim gerektirdiği göz önünde bulundurulursa en önemli kriterin güven olduğunu vurgulayabiliriz. Bu konuda 2011 yılından itibaren yaptığımız bilgilendirmelere en belirgin örneği şu yazıyla verebiliriz – https://www.seohocasi.com/seo-sektorunun-sorunu-guven/ .Yaptığımız anket sonucu da sektördeki güven sıkıntısını büyük ölçüde göstermektedir.

SEO çalışmaları konusunda diğer öne çıkan başlıklar ise şu şekilde;

 • Düzenli ilerleme, tek seferlik ilerlemelere göre daha faza tercih ediliyor.
 • SEO firmaları ve uzmanlarına güvenmek için önce araştırma yapılıyor.
 • SEO çalışmalarında raporlama sıklığındansa raporlama içeriği çok daha fazla önem taşıyor.
 • SEO firması seçimlerinde sırasıyla şu kriterler ön plana çıkıyor, kalite, güven, fiyat, referans.
 • Ankete katılanların ortalama %40 ‘ı hiçbir SEO kitabı okumadığını belirtiyor. Bu da SEO konusunda bilgi sahibi olma isteğinin ne derece az olduğunu gösteriyor.
 • En ilginç sonuç ise oldukça zor ve bilgi gerektiren SEO çalışmaları için yarılması planlanan bütçelerin düşük seviyelerde kalmasıdır. Bu durumu 2 şekilde açıklayabiliriz, 1. sektördeki güven sıkıntısı sebebiyle tedbirli yaklaşım, 2. SEO’nun geri dönüşlerinin sağlayacağı getiriler konusunda yeterli bilince sahip olunamamasıdır.

Bir önceki yazımız olan SEO Nedir, Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde SEO nasıl yapılır, SEO Nedir ? SEO Nasıl Yapılır ? ve SEO nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sektörel SEO İnfografiği için yorum yapabilirsiniz. (11)

 • Sadık Can Erbil

  Güzel bir anket ve çalışma olmuş teşekkürler. Firmalar SEO çalışmalarında güvenilir firmalar seçmeli

 • Lalezar Çalım

  Burada en çok ilgimi çeken e-ticarette Sosyal Medya Kullanımı oldu. Bundan birkaç sene öncesinde bu soruya insanlar sadece gülerdi. Nasıl olur da sosyal medyada bir kişiye yada bir kuruma güvenirim diye… Genel olarak başarılı bir çalışma olmuş emeği geçenlere teşekkürler…

 • Sulhadin Posbıyık

  Çok iyi bir yazı olmuş ama herşeyin başı para, para olmadan para kazanamıyorsun. Çok saçma 🙁

 • Yasin Şükrü Küskü

  Bu infografik anlayana aslında çok detaylı bir bilgi veriyor ama ANLAYANA!

 • Mahmut Bilal Akküt

  Anket sonuçları oldukça etkileyici kobiler de SEO’ya karşı bilinçlenmiş sonuçlara bakılırsa.

 • Özgün Mert Üstbaş

  Anket çok güzel olmuş özellikle görsel öğelerle desteklenmesi anlaşılma açısından büyük bir nimet. Yazınız için çok teşekkür ederim. İlerki zamanlarda kitabınızı alıp okumayı düşünüyorum, Başarılarınızın devamını diliyorum.

 • deniz

  ben şirket bünyesinde SEO yapıyorum, farklı sektörlerde birkaç firmaya danışmanlık yapmak daha kazançlı olabilir ama tek sektör ve firmada kafam daha rahat çalışıyorum.

  SEO için aylık 5.000 TL bütçe ayıran firmalar hangileri acaba ? 🙂

 • Emre Ayberk Acarkan

  Paylaşımlarınızı yakından takip ediyorum. Kitabızı da aldım ilgiyle okuyor anlamaya çalışıyorum anladıklarımı da uygulamada pratiğe dökmeğe çalışıyorum umarım başarılı oluruz.

 • Ayşegül Begüm Taşğın

  SEOda ekmeği her zaman kalıcı olanlar yiyecektir. Hevesini alıp bırakanlar değil.

 • Özgen Aşcı

  paylaşım için teşekkürler. sizi takip ediyorum yazılarınızı vegeniyorum

 • İlkay Ramazan Yaprak

  İki kitabınızı da aldım. SEO konusunda sıfırdım, sizin sayenizde kendi sitelerime hatrı sayılır SEO yapabilecek duruma geldim.


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım Getirisi En Yüksek Reklam Türü SEO İle Siz De Kazanın! HEMEN TEKLİF İSTE