SEO Fiyat Hesaplama

Sektörel SEO İnfografiği

SEO sektöründe kapsamlı bir anket yürüterek, firma ve şahısların sektöre bakış açılarını öğrenerek bunları analiz etmeyi amaçladık. Webtures olarak gerçekleştirdiğimiz analizde, SEO blogları, webmaster forumları ve çeşitli sosyal medya mecralarından yaptığımız duyurularla sağlanan anket katılım sonuçlarını bir infografiğe dönüştürerek görsel ve grafik ağırlıklı bir sunum oluşturmayı amaçladık.

Anket sonuçlarını incelediğimiz zaman, arama motoru optimizasyonunun arama motoru pazarlamasına göre baskın oranda tercih edildiğini görebiliyoruz. SEO açısından büyük ölçüde önem taşıyan ve her güncellemede önemi artacak olan sosyal medya kullanımı e-ticaret siteleri açısından dikkate değer ölçüde kullanılmaktadır. Ancak bu oranların çok daha fazla olması gerekmektedir.

Edindiğimiz izlenim artan yaşla birlikte SEO konusundaki bilincin azaldığı yönündeydi ve yaptığımız araştırma bunu doğrular biçimde bir sonuç ortaya çıkardı. Genelde orta yaş ve üstü kişiler klasik pazarlama yöntemlerine rağbet etmekte ve SEO konusunda yeterli düzeyde bilgiye sahip olamamaktadır. Bu sonuca göre SEO'nun varlığı ve etkileri konusunda orta yaş ve üzeri ticaret yapan kişileri de bilinçlendirecek etkinliklerin veya kampanyaların düzenlemesini uygun görmekteyiz.

SEO hizmeti %60'lık bir oranda firma dışında yürütülürken %40'lık bir oranda firma içinde yürütülmektedir.

SEO sektörünün, tam anlamıyla uzmanlık ve deneyim gerektirdiği göz önünde bulundurulursa en önemli kriterin güven olduğunu vurgulayabiliriz. Bu konuda 2011 yılından itibaren yaptığımız bilgilendirmelere en belirgin örneği şu yazıyla verebiliriz - https://www.seohocasi.com/seo-sektorunun-sorunu-guven/ .Yaptığımız anket sonucu da sektördeki güven sıkıntısını büyük ölçüde göstermektedir.

SEO çalışmaları konusunda diğer öne çıkan başlıklar ise şu şekilde;

 • Düzenli ilerleme, tek seferlik ilerlemelere göre daha faza tercih ediliyor.
 • SEO firmaları ve uzmanlarına güvenmek için önce araştırma yapılıyor.
 • SEO çalışmalarında raporlama sıklığındansa raporlama içeriği çok daha fazla önem taşıyor.
 • SEO firması seçimlerinde sırasıyla şu kriterler ön plana çıkıyor, kalite, güven, fiyat, referans.
 • Ankete katılanların ortalama %40 'ı hiçbir SEO kitabı okumadığını belirtiyor. Bu da SEO konusunda bilgi sahibi olma isteğinin ne derece az olduğunu gösteriyor.
 • En ilginç sonuç ise oldukça zor ve bilgi gerektiren SEO çalışmaları için yarılması planlanan bütçelerin düşük seviyelerde kalmasıdır. Bu durumu 2 şekilde açıklayabiliriz, 1. sektördeki güven sıkıntısı sebebiyle tedbirli yaklaşım, 2. SEO'nun geri dönüşlerinin sağlayacağı getiriler konusunda yeterli bilince sahip olunamamasıdır.

SEO Hocası
SEO Hocası
1 Kasım 2013

Sektörel SEO İnfografiği için Yorumlar

 • Sadık Can Erbil
  Sadık Can Erbil 22 Kasım 2013, 12:10

  Güzel bir anket ve çalışma olmuş teşekkürler. Firmalar SEO çalışmalarında güvenilir firmalar seçmeli

 • Lalezar Çalım
  Lalezar çalım 19 Kasım 2013, 17:35

  Burada en çok ilgimi çeken e-ticarette Sosyal Medya Kullanımı oldu. Bundan birkaç sene öncesinde bu soruya insanlar sadece gülerdi. Nasıl olur da sosyal medyada bir kişiye yada bir kuruma güvenirim diye… Genel olarak başarılı bir çalışma olmuş emeği geçenlere teşekkürler…

 • Sulhadin Posbıyık
  Sulhadin Posbıyık 18 Kasım 2013, 21:56

  Çok iyi bir yazı olmuş ama herşeyin başı para, para olmadan para kazanamıyorsun. Çok saçma 🙁

 • Yasin Şükrü Küskü
  Yasin şükrü Küskü 14 Kasım 2013, 17:09

  Bu infografik anlayana aslında çok detaylı bir bilgi veriyor ama ANLAYANA!

 • Mahmut Bilal Akküt
  Mahmut Bilal Akküt 14 Kasım 2013, 11:19

  Anket sonuçları oldukça etkileyici kobiler de SEO’ya karşı bilinçlenmiş sonuçlara bakılırsa.

 • Özgün Mert Üstbaş
  özgün Mert üstbaş 12 Kasım 2013, 19:58

  Anket çok güzel olmuş özellikle görsel öğelerle desteklenmesi anlaşılma açısından büyük bir nimet. Yazınız için çok teşekkür ederim. İlerki zamanlarda kitabınızı alıp okumayı düşünüyorum, Başarılarınızın devamını diliyorum.

 • deniz
  Deniz 12 Kasım 2013, 17:00

  ben şirket bünyesinde SEO yapıyorum, farklı sektörlerde birkaç firmaya danışmanlık yapmak daha kazançlı olabilir ama tek sektör ve firmada kafam daha rahat çalışıyorum.

  SEO için aylık 5.000 TL bütçe ayıran firmalar hangileri acaba ? 🙂

 • Emre Ayberk Acarkan
  Emre Ayberk Acarkan 11 Kasım 2013, 11:54

  Paylaşımlarınızı yakından takip ediyorum. Kitabızı da aldım ilgiyle okuyor anlamaya çalışıyorum anladıklarımı da uygulamada pratiğe dökmeğe çalışıyorum umarım başarılı oluruz.

 • Ayşegül Begüm Taşğın
  Ayşegül Begüm Taşğın 11 Kasım 2013, 07:32

  SEOda ekmeği her zaman kalıcı olanlar yiyecektir. Hevesini alıp bırakanlar değil.

 • Özgen Aşcı
  özgen Aşcı 2 Kasım 2013, 12:59

  paylaşım için teşekkürler. sizi takip ediyorum yazılarınızı vegeniyorum

 • İlkay Ramazan Yaprak
  İlkay Ramazan Yaprak 2 Kasım 2013, 12:31

  İki kitabınızı da aldım. SEO konusunda sıfırdım, sizin sayenizde kendi sitelerime hatrı sayılır SEO yapabilecek duruma geldim.

Sektörel SEO İnfografiği için Cevap Yaz