SEO Fiyat Hesaplama

SEO Sektörünün Şikayeti – Güven

SEO sektörünün içerisinde bulunduğumdan beri ticari amaçla binlerce kişiyle görüştüm, konuştum, tanıştım. Birçok kişinin sektör hakkında şikayetlerini ve geçmişteki kötü deneyimlerini dinledim. Bu yönde son zamanlarda da artış gösteren SEO sektörünün kötüye kullanımı bu makaleyi yazmamı gerektirdi.

SEO sektörü, internet üzerinden ticaret yapanların en büyük yardımcısı ve gelir paylarının önemli bir kaynağı halindedir. Bu sebeple binlerce orta ve büyük ölçekli firma/şahıs bu SEOya yatırım yaparlar. Kendi sektörlerine ilişkin aramalarda üst sıralarda yer almak sektörde lider olmakla neredeyse eşdeğer bi kavramdır. Hal böyle olunca SEO; kaçınılmaz bir yatırım aracı haline gelmektedir. Bugün ki yazımızda enine boyuna tüm yönleriyle SEO sektörü hakkında bilgilendirme yapacağım.

Türkiye'de başlangıcı son 4 - 5 seneye dayansa da, son 1 - 2 yıl en büyük ivmeyi kaydettiği dönemdir. Yüzlerce SEO sitesi açıldı ve firmalar SEO branşını bünyesinde bulundurmaya başladı. Ancak önümüzdeki yıllarda bu sektör daha rekabetli ve internet üzerindeki payı daha fazla olmaya başlayacaktır.

SEO hakkında birkaç makale okuyan kişi ve kurumlar, karlı ve bir o kadar zor olan SEO sektöründe yer almak için girişimde bulunurlar. Birçok web tasarım firması, hali hazırda bulunan web tasarım müşterilerine SEO pazarlamak için bu sektöre girerler. Tabi ki %99 u ticari kaygılarla yapılan bu girişimin birçoğu hüsranla sonuçlanır.

Son zamanlarda bu yönde artan spam mailler, müşterilere tek tek telefonla ulaşıp SEO pazarlamaya çalışılması bu sektörün en çok kötüye kullanıldığı ve maalesef müşterilerin daha kolay kandırıldığı yöntemlerdir. Bu sebeple mutlaka ve mutlaka size mail veya telefonla ulaşarak SEO pazarlamak isteyenlerden uzak durun.

Birçok firma yaptıkları SEO çalışmalarında legal ve etik olmayan yöntemler kullanmakta ve bunun dışında kendilerini hiçbir şekilde bağlamadıkları formatta sözleşme yapmaktadırlar. Yapılan sözleşme ve çalışmalar incelendiğinde amaç : maliyetsiz kar elde etmek olduğu anlaşılmaktadır. SEO Hocası olarak biz de bu gibi konularda sektörün bilinçli olmamasından şikayet etmekteyiz.

Yazının geri kalanın bir SEO çalışması nasıl yürütülmeli, SEO firması seçilirken nelere dikkat edilmeli ve SEO sözleşmesi yapılırken hangi şartlar öne sürülmeli gibi son derece önemli konuları belirteceğim.

Bir SEO Firması Nasıl Belirlenmeli

Referanslar

SEO firmalarının mutlaka tüm referanslarını istemeli ve yaptığı çalışmaları tek tek kontrol etmelisiniz. Firma veya şahısların verdiği referanslar üzerinde yer alan iletişim bilgilerinden site sahiplerine ulaşarak, o sitenin SEO çalışmasının gerçekten görüştüğünüz firma tarafından yapıldığına emin olmalısınız.

Ancak referansı doğrulamak da çalışmanın etik bir çalışma olduğu doğrulamaz. Verilen referans sitelerin backlinkleri incelenerek, hacklink (siteler hacklenerek alınan gizli linkler), link satın almak, geçici linkler ve spam linkler gibi legal olmayan çalışmaların yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir.

Referans sitelerin yanı sıra SEO çalışması yapan firma ve şahıs sitelerinin de backlinklerini detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Çünkü bu sektördeki birçok SEO sitesi maalesef hacklinkle ve black hat SEO ile üst sıralara çıkmaya çalışmaktadırlar.

SEO çalışmasında verilen linklerin kaynağı kesinlikle SEO firmasının elinde olmamalıdır. Birçok SEO firması elinde backlink amaçlı kullanmak üzere paravan siteler bulundurmaktadır ve SEO çalışması için anlaştığı sitelere, elindeki paravanlar üzerinden linkler vermektedir. Anlaşma sonlandırıldığında veya SEO çalışması yaptıran taraf çalışmaya devam etmek istemediği taktirde, eklenen tüm linkler kaldırılırsa, sağlanan SEO faydası tamamiyle yitirilmiş olur. Dolayısıyla kesinlikle kalıcı değil geçici bir SEO çalışması yapılmış anlamına gelir. Bu durum çoğu zaman karşımıza, firmaların müşterilerini kendilerine sürekli muhtaç ederek bağlamak için yaptıklarını görebiliyoruz.

Yapılan SEO çalışmalarında backlink kaynakları geçici ve SEO firmasının kaynaklarında olmamalıdır. Ağırlıklı tanıtım yazılarından ve doğal çalışmalardan oluşmalı. Forumlar, bloglar, sosyal medya, imelemeler vs.

Diğer önemli bir husus ise, o firmanın SEO gibi sektöre ait zor kelimelerde kaçıncı sırada olduğudur. Eğer bir firma doğal arama sonuçları yerine reklam aracılığıyla listeleniyorsa, bunun karşılığı sadece kandırmacadır.

SEO Sözleşmesi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sözleşmede Aşağıda madde madde belirtilen önemli unsurlar mutlaka yer almalıdır.

 • SEO çalışması yapılacak site
 • SEO çalışması yapılacak anahtar kelimeler ve hedefler
 • İlerleme garantisinin olması
 • Her ay düzenli ilerleme sağlanamaması durumunda yapılacaklar
 • Siteler verdiğiniz konumdan daha geriye giderse veya site filtreye girerse cezai yaptırımı ne olmalı
 • Yapılacak çalışmaların kalıcı olması sağlanacak mı
 • Sözleşme süresi bittikten sonra veya anlaşma bittikten sonra o tarihe kadar yapılan tüm çalışmaların kalıcı olması sağlanacak mı? Yapılan çalışmalarda herhangi bir azalma olursa cezai yaptırımı ne olacak?
 • Sizin sektörünüzde ikinci bir firma ile veya ikinci bir aynı anahtar kelimeli site ile anlaşma yapmaması gerekiyor.
 • Yapılan çalışmalarda programlar, hacklinkler vs. gibi etik olmayan yöntemler kullanılmamalı. Çalışmaların tamamı olmasa bile büyük çoğunluğu %85 - 90 manuel yani (programsız) elle doğal bir şekilde yapılması.
 • Profil ve blog backlink yöntemlerinden hiçbirinin kullanılmaması gerekiyor.
 • Yapılan SEO çalışmalarında backlink kaynaklarının %85- 90 ı Türkçe dil ile yayın yapan siteler üzerinden olması gerekiyor.
 • Yapılacak çalışmalarla ilgili düzenli raporların sunulması
 • Üst sıralara ulaştıktan sonra 6 ay boyunca o konumlarının korunması ve bunlar için ek ücret talep edilmemesi.

Birçok firma SEO ve web tasarım işini bir grup çalışma olarak görmektedir. Ancak ikisi de tamamen uzmanlık gerektiren özel sektörlerdir. Müşterilen bu talepleri ve ticari kaygılar birleştiğinden birçok web tasarım firması SEO işine de girmeye başlar. Hal böyle olunca müşteri birçok yönden kalıcı olarak firmaya bağlanır. SEO çalışmasını işinde uzman birine yaptırmak istese dahi aşağıdaki başlıca web tasarım çalışması sorunları sebebiyle eli kolu bağlanır.

 • Domainin tescilinin web tasarım firmasına ait olması,
 • Hosting bilgi ve yetkilerinin web tasarım firmasına ait olması ve geçersiz mazeretlerle bu bilgilerin verilmemesi,
 • Siteye ait dosya veya yedeklerin site sahibine verilmemesi,
 • Sitelerin sıralamasının düşmesi uyarısı gibi birçok yanlış yol izlenebilmektedir.

Aşağıda özelliklerini listlediğimiz bazı SEO çalışması yapan şahıs ve kurumlardan uzak durmanızı veya temkinli yaklaşmanızı öneririz.

 • Referans Sunmayan
 • Google ile ortaklığı veya anlaşması olduğunu iddia eden
 • Sözleşme yapmayan (yukarıda belirtilen maddeleri eklemeyen)
 • Yıllık olarak dayatıcı maddelerle sözleşme yapan
 • İlk sıra garantisi veren
 • SEO çalışanı sayısı 7 den az bulunan
 • SEO deneyimi olmayan ve sektöre yeni giren şahıs/firmalardan
 • Kendi sitelerinin SEO optimizasyonu iyi durumda olmayan
 • İletişim bilgileri (sabit telefon, cep telefonu, mail adresleri, firma adresleri bulunamayan) ve sitelerine ait whois bilgileri bulunmayan

firma ve şahıslardan uzak durunuz.

Bu yazı tamamiyle sektörde sıkça karşılaşılan sorunlara yönelik olarak yazılmıştır. Yazının amacı tamamiyle sektördeki SEO çalışması yapmayı düşünen firmaları bilgilendirmek ve SEO çalışması yapanlara yol göstermektedir.

SEO Hocası
SEO Hocası
5 Aralık 2011

SEO Sektörünün Şikayeti – Güven için Yorumlar

 • Cengiz
  Cengiz 21 Ağustos 2015, 13:33

  Bu maddeleri Türkiye’de sadece Webtures’te bulabilirsiniz. Çünkü %100 kendine güvenen ve başarılı bir firma.

 • Behin Çerçi
  Behin çerçi 14 Mayıs 2012, 13:23

  Sektörde bir çok kişi iş başında paranın yarısını kaparo olarak alıyor ve garanti para olarak sayıyor onu, ondan sonra site yükselse veya yükselmese bile o para onda kalıyor. Bunların yanı sıra sektör piyasasını o kadar düşürdüler ki 2007 yılında ki piyasa ile şimdi ki piyasa arasında dünyalar kadar fark var artık işini doğru yapmayanlardan sebep işin cıvığı çıkmış durumda…

 • Ayşe Berre Poçan
  Ayşe Berre Poçan 6 Aralık 2011, 10:03

  Son altı yedi aydır SEO konusunda sizi takip ediyorum ve inanın çok güven veriyorsunuz..
  Eğer böyle bir talebim olsa ilk tercih edeceğim yer sizsiniz. Makaleleriniz paylaşımlarınız ciddi anlamda güven vermekte..

 • Argun Tüfekçioğlu
  Argun Tüfekçioğlu 6 Aralık 2011, 00:10

  Hocam webtures ekibi olarak bu sayılan maddelerin hepsini yapıyorsanız yaptığınız hizmetin eşi benzeri yok , bildiğim kadarıyla çok yoğunsunuz , böyle teferruatlı çalışıyorsanız zaten boş kalamazsınız.

 • Süheyl Baştepe
  Süheyl Baştepe 5 Aralık 2011, 12:20

  Hocam konu hakkında bilmediğimiz çok fazla detay olduğunu görüyorum. SEO UZMANI olduğunu söyleyen Bir çok vatandaşın aslında SEO’yu gerçek anlamda bir çalışma değil , tamamen TİCARİ bir KAYGI ve TİCARİ bakış açısıyla yaptığını görüyorum.
  Yazdıklarınızın tamamına katılıyor ve tüm söylediklerinizi destekliyorum.
  Aydınlatıcı , doğru ve kesin bilgilerinizi he r zaman paylaşmanız temennilerimle.
  Saygılar.
  Mustafa ELGÜN

 • Benek Alibeyoğlu
  Benek Alibeyoğlu 5 Aralık 2011, 12:03

  İşte ben bunu seviyorum. Böyle insanları bilgilendirmeyi, onlara faydalı olmayı…

 • Aleda Pakdil
  Aleda Pakdil 5 Aralık 2011, 09:21

  Sektörün en büyük sorunlarını tek bir başlık altında toplayan muhteşem bir yazı olmuş.

  Katılmadığım hemen hemen hiçbir madde yok gibi. Özellikle de web tasarım firmalarının mevcut portföylerine SEO pazarlamak için giriştikleri saçma sapan işlemler bütünü siteleri bırakın ayağa kaldırmayı mevcut durumunu bile kötüleştirecek hale getiriyor.

  SEOHocasi’nin kuruluş felsefesi zaten SEO alanında en yeni en etkili bilgileri takipçileri ile paylaşarak hem SEO uzmanlarının daha iyi çalışmalara imza atabilmesini sağlamayı hem de SEO satın alacak olan özellikle de kurumsal müşterilerin SEO uygulamaları alanında ufuklarını genişletmek.

  Şüphesiz burayı takip eden kurumsal müşteriler artık SEO adına kalkışılan saçmalıklara hem para hem de zaman harcamıyor.

  SEOHocası her yeni gelişmeyi manşetten veriyor ama gel gelelim Türkiye’deki SEO uygulamaları her geçen gün gelişmek şöyle dursun adeta bir kısır döngü içerisinde gezinip duruyor. Sanki Google 3 senedir hiçbir yenilik yapmamış gibi 3 sene önce etkili olan yöntemler bugün hala geçerlilikleri varmış gibi müşterilere pazarlanıyor.

  SEO canlı bir iştir. Benim de müşterilere en önemli tavsiyem sürekli aynı işlemleri yapanları değil her yeni algoritmada yeni bir pozisyon alarak işlemlerini ona göre uygulayan ajansları tercih etmeleri. Google asla durmayacak. Google asla “Aha da biz bu algoritmayı çözdük” demenize izin vermeyecek. Siz SEO uzmanı olarak başarı kaydettiğiniz bir işlemi keşfettiğinizde Google zaten yeni algoritmayı gündeme almış ve güncellemeleri başlatmış olacak. 🙂

 • Seher İrem Yapar
  Seher İrem Yapar 5 Aralık 2011, 01:10

  Hocam ellerinize sağlık yine harika bir konuya değinmişsiniz. Blackhat SEO mağdurları yüzünden SEO işi ile uğraşanlar iş yapamaz hale geldi. Blog ve profil backlink dalgası da sektörü bayağı bir sarstı. Sizler sayesinde sektör ayakta. Çalışmalarınızın devamını diliyorum ve bir sonraki yazınızı heyecenla bekliyorum. Teşekkürler 🙂

SEO Sektörünün Şikayeti – Güven için Cevap Yaz