SEO Hocası'na Merak Ettiğini Sor!

Mixed Content Nedir?

Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı
2 sene önce 628 Görüntülenme

mixed content hatası nedir? Bu hatayı nasıl çözebilirim?

Mixed Content Nedir? için Yanıtlar

 • Berin Sur
  Berin Sur 26 Temmuz 2021, 14:31

  Merhaba,

  Bir kullanıcı HTTPS üzerinden (SSL sertifikasına sahip) sunulan bir sayfayı ziyaret ettiğinde, web sunucusuyla olan bağlantıları TLS ile şifrelenir ve böylelikle güvenlik açıkları kapanarak, sayfa saldırılardan korunur. Açık metin HTTP kullanılarak getirilen içeriği içeren bir HTTPS sayfasına, mixed content (karma içerik sayfası) denir.

  Bunun gibi sayfalar yalnızca kısmen şifrelenir ve şifrelenmemiş içeriğin saldırganlar tarafından erişilebilir olmasını sağlar. Bu durum da, bu sayfaları güvensiz bırakır.

  Web sitemiz içerisinde böyle bir durumun varlığını çeşitli toollar ile tespit edebilmekteyiz. Tespit edilen bu durumun çözümü ise, HTTP protokolüne sahip içeriklerin, HTTPS protokolü ile yapılandırılmasıdır.

 • SEO Hocası
  Seo Hocası 24 Aralık 2019, 18:51

  Ekibimizden Elif Nur Kasapoğlu sizler için Mixed Content Nedir sorusunu yanıtladı.

 • Kaan Gülten
  Kaan Gülten 27 Kasım 2019, 15:58

  Mixed content, bir sayfa içerisinde hem http hem de https olarak 2 protokolü birden bulunduran onpage adresler olması durumudur. Http erişimi olan bir websitesi içerisinde https prokolü ile çağırılan bir görsel veya dosya, https erişimi olan bir websitesi içinde ise aynı şekilde http protokolü ile çağırılan herhangi bir site içi kaynağın olması durumunda yaşanılır.

  Mixed content sorunu, site içeriğinde çift protokollü bir yayının olduğuna işarettir ki bu bir hatadır. Bunun önüne geçmek için sayfa kaynağında arama yaparak farklılıkları manuel tespit edebilir veya mixed content hata sonucu gösteren Semrush gibi SEO toollarını kullanarak tespit etmeniz gerekir.

  Hata kaynağı tespit edildikten sonra ilgili kaynaktaki içerik linkine ait protokolü güncelleyerek sorunu çözebilirsiniz.

 • Mustafa Uzun
  Mustafa Uzun 27 Kasım 2019, 15:44

  mixed content güvenli bir web sayfasında bulunan (HTTPS aracılığıyla yüklenen) komut dosyaları, stiller, görseller gibi dosya bağlantılarının güvensiz olduğunda HTTP protokolü aracılığıyla sunulan bir tür hatadır. Bu hataya da mixed content denir.

  Mixed Content’i Nasıl Tespit Edebilirim?

  – Semrush vb. toollar üzerinden web sitenizi crawl ederek bu hatayı tespit edebilirsiniz.
  – Crawl sonucunda web sitenizde böyle bir hata bulunuyorsa mixed content olarak karşınıza çıkacaktır.

  Mixed Content Sorununu Nasıl Çözebilirim?

  – Bu hatayı çözmek için; Mixed content hatası veren içeriklerdeki bağlantıların tamamını güvenli (HTTPS) olacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

Cevapla

Mixed Content Nedir? Sorusunu Cevapla

Mixed Content Nedir? ile Benzer SEO Yazıları

Soru Sor Cevapla