Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

9 sene önce  |  1553 Görüntülenme

WordPress tabanlı blogumdaki kalıcı bağlantı ayarı;
site_ismi/tarih/yazı_ismi şeklinde olması ile site_ismi/yazı_ismi şeklinde olması arasında SEO açısından bir farklılık yaratır mı?
Sitemin mevcut ayarı yıllardır site_ismi/tarih/yazı_ismi şeklinde. Bu ayarı site_ismi/yazı_ismi şeklinde yaptığımda Google arama sonuçlarından sitedeki bir sayfaya girmek istediğimde sayfa bulunamadı hatası alıyorum. Aynı hatayı eski linke bağlantı verdiğim her yerden alıyorum (facebook, Twitter vs.). Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler

 • 1
 • 1
 • Kalıcı Bağlantının SEO'ya Etkisi için Yanıtlar

   admin
   Admin

   12 Haziran 2014, 09:08

   1

   Bu konuda tespitiniz doğrudur fakat kalıcı bağlantı yapısı ilk olarak o şekilde yapıldığı için kalıcı bağlantı yapılarını değiştirmek siteye zarar verecektir.

   Bu zararı en alt düzeye 301 yönlendirmesi ile başarılabilir fakat bunun için iyi bir kodlama bilgisine sahip olmak gerekiyor.

   Ahmet Elçi
   Ahmet Elçi

   12 Haziran 2014, 09:00

   1

   Uzman cevabına katılıyorum. Dikkatli ve planlı davranmak gerekir.

   Ayrıca ek bilgi olarak şunu belirtmek isterim.

   webtures.com/alt_sayfa_linki/ doğru bir kalıcı link yapısı değildir.
   "alt_sayfa_linki" bu şekilde Google'da arattığınızda. Bunu mu demek istediniz? ibaresini görürsünüz. Alt tireler boşluk olarak algılanmaz.

   SEO açısından doğru kalıcı bağlantı kullanım şekli webtures.com/alt-sayfa-linki/ şeklinde olmalıdır.

   Bunu anlamak içinde "alt-sayfa-linki" Google'da arattığınızda direkt olarak anahtar kelime gibi görüp sonuç listeleyecektir.

   Tayfun
   Tayfun

   11 Haziran 2014, 06:06

   1

   Vaktiyle bunun önemini fazla bilmiyordum. Şimdi ise böyle bir değişiklik için özel bir çalışma yapacak durumda değilim. 301 yönlendirmesiyle yapmış olsam sorun düzelir diye düşünmüştüm. Bunca yıl bu şekildeydi böyle kalmaya devam etsin.

   admin
   Admin

   10 Haziran 2014, 18:18

   1

   Kalıcı bağlantı yapıları WordPress 1 defa kurulurken yada köklü bir değişim yapılacağı zaman değişmesi gereken yapıdır. Bu yapı yanlışlıkla olsa dahi değişse tüm sistem ve yaptığınız çalışmalar gidecek, bu denli giden siteleriniz için de özel bir çalışma yapılması gerekecektir.

   Bu bağlantıların mümkün mertebe değişmemesi gerekmektedir. Webtures olarak tavsiye ettiğimiz URL yapısı ise "webtures.com/kategori/" "webtures.com/yazi/" olmaktadır.

  Cevapla

  Kalıcı Bağlantının SEO'ya Etkisi Sorusunu Cevapla