Misafir Kullanıcı
Misafir Kullanıcı

5 sene önce  |  1883 Görüntülenme

Son zamanlarda sitemin Google indexlerinde bir anormallik var. Şimdi benim Beylikdüzü ikinci el eşya alanlar kelimesinde düne kadar 1. sayfada çıkarken şimdi hiç görünmüyorum. Farklı anahtar kelimelerde de örneğin Kağıthane ikinci el eşya alanlar içeriğinde güncellemeler yaptıktan sonra Google gibi getir yaptım ve 2.sayfaya geldi fakat şimdi kontrol ettiğimde Kağıthane ikinci el eşya alanlar kelimesinde Küçükçekmece sayfası çıkıyor. Ben İstanbul’un her ilçesinden ikinci el eşya alım hizmeti veriyorum bununla beraber her ilçe için birbirinden farklı özgün SEO uyumlu makalelerim var bunları yazı sayfası olarak uzun süre önce yayınladım ve sık sık güncelliyorum.

 • 1
 • 1
 • İndex Kaybolma Sorunu için Yanıtlar

   Erhan Kolci
   Erhan Kolci

   30 Haziran 2020, 15:22

   1

   Lokal bazlı aramalarda özellikle site içi yapının sağlıklı ve SEO/UX bakımından düzgün olması son derece önemlidir. Gelişen Google algoritmaları sayesinde değişim gösteren kullanıcı davranışlarına yönelik bir takım geliştirmeler yapılmaktadır. Bunlar da arama sonuçlarının ve kalitesinin iyileştirilmesine yöneliktir. Bu sebeple yıl içerisinde yapılan 700 den fazla irili ufaklı algoritma güncellemesinden birisinden etkilenmiş olabilirsiniz.

   Sitenizde her ilçe için ayrı sayfalar var ise genellikle bu tür sayfalar için yapılan en sık hata, tüm metnin diğer sayfalar ile aynı olması ve sadece ilçe isminin değiştirilmesidir. Bu durumda da arama motorları hangi sayfanın hangi kelime ile alakalı olduğunu içerik yetersizliğinden/benzerliğinden dolayı ayırt edemez duruma gelirse arama sonuçlarında farklı sayfalar görülmesine neden olabilir. Bu durumda önerim benzer içerikli sayfalarınız varsa bu sayfaları birbirinden ayırmalısınız ya da gözden geçirmelisiniz. Belkide sitenizdeki sayfalara doğru kategori ağacı ile doğru link yönlendirmeleri yapılmadığı için hedeflemek istediğiniz sayfalar güçsüz kalmış ve istediğiniz sayfalar çıkmamışta olabilir. Bu konuda analiz etmeden bir şey söylemek çok zor ama sayfalarınızı içerik, SEO ve UX bakımından gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

  Cevapla

  İndex Kaybolma Sorunu Sorusunu Cevapla